Κρατάει μόνο την πρόκριση ο Ολυμπιακός

Παρασκευή, 31/8/2018 - 00:02

Αγνώριστος ο Ολυμπιακός, είδε την Μπέρνλι να χάνει γκολ που δεν χάνονται, αλλά απέδρασε με την πρόκριση (1-1) από το Turf Moor χάρη στην τύχη και τον... δαίμονα Ποντένσε!

Ο Ολυμπιακός γνώριζε ότι παρά το σημαντικό υπέρ του σκορ από το πρώτο ματς, το έργο του στη ρεβάνς του Turf Moor κόντρα στη Μπέρνλι, εκεί όπου θα κρινόταν η παρουσία του στους ομίλους του Europa League, μόνο εύκολο δεν θα ήταν. Άλλωστε, οι αγγλικές ομάδες παραδοσιακά τον ταλαιπωρούν, ειδικά στο Νησί. Βέβαια, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τουλάχιστον αυτό το 3-1 ως παρακαταθήκη και εκεί ακριβώς προσπάθησαν να στηρίξουν και το αγωνιστικό πλάνο τους στη ρεβάνς, χωρίς περιττά ρίσκα και ενέργειες, συμπαγή άμυνα και γραμμές κοντά η μία με την άλλη, περιμένοντας τον αντίπαλο να κάνει πρώτος κίνηση.

Παρότι το ματς ξεκίνησε με σχετικά καλή κυκλοφορία από την ομάδα του Μαρτίνς, η εικόνα του γρήγορα άλλαξε. Γρήγορα οι Άγγλοι κέρδισαν χώρο στο γήπεδο, αφού δεν είχαν να αντιμετωπίσουν και ιδιαίτερη πίεση στη μεσαία γραμμή. Από την πλευρά τους, φυσικά και πίεσαν πολή «ψηλά» τους Πειραιώτες, μια πίεση που αυξανόταν όσο περνούσε η ώρα και όσο ανέβαινε η Μπέρνλι, τόσο... χωροταξικά, προς την εστία του Γιαννιώτη, όσο και σε απόδοση.

«Βοήθησε» τη Μπέρνλι

Οι παίκτες του Μαρτίνς, αντίστοιχα, μάλλον έκαναν πιο εύκολο το έργο του αντιπάλου σε αυτό το πρώτο 45λεπτο αφού ούτε κατάφεραν να βρουν ιδιαίτερα καλές πάσες προς την επίθεση, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Σε γενικές γραμμές, από το δεκάλεπτο και μετά, το ματς παιζόταν κυρίως στο μισό κομμάτι του γηπέδου των «ερυθρόλευκων» οι οποίοι ίσως έδωσαν λίγο περισσότερο χώρο στον αντίπαλο από όσο θα έπρεπε.

Επιπλέον, σε αντίθεση με το πρώτο ματς του Καραϊσκάκη, αυτή τη φορά οι Άγγλοι κυριάρχησαν πλήρως και στον αέρα, είτε μετά από γεμίσματα στην περιοχή είτε σε στατικές φάσεις. Αρκετά και τα λάθη και με τη μπάλα στα πόδια για τον Ολυμπιακό τα οποία χάρισαν ακόμη περισσότερες κατοχές μπάλας στην ομάδα του Ντάις και τη δυνατότητα να βρουν ορισμένες εξαιρετικές ευκαιρίες για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Το γεγονός ότι μετά από 45λεπτά έμεινε το 0-0 για τους «ερυθρόλευκους», οφείλεται μονάχα στην αστοχία της Μπέρνλι.

Κατηφόρα μετά το δεκάλεπτο

Όσον αφορά στην εξέλιξη του πρώτου 45λεπτου, μόλις στο 1' ο Γουέστγουντ είχε την πρώτη επικίνδυνη επίθεση της αγγλικής ομάδας, ενώ ακολούθησε ένα άστοχο μακρινό σουτ του Τσιμίκα στο 5' και μια καλή ευκαιρία του Ποντένσε στην αντεπίθεση ένα λεπτό μετά, με τον Πορτογάλο όμως να καθυστερεί και τελικά να σουτάρει άουτ υπό πίεση. Όπως προαναφέρθηκε, μετά τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, η Μπέρνλι γρήγορα έγινε το αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο. Η πρώτη μεγάλη της ευκαιρία χάθηκε στο 18', με το σουτ άουτ του Βόουκς μετά από κόρνερ και μια από τις πολλές χαμένες φάσεις στον «αέρα» για την «ερυθρόλευκη» άμυνα.

Με τον ρυθμό να ανεβαίνει, μάλλον αδικαιολόγητα και από πλευράς Ολυμπιακού, στο 23' ο Βόουκς χάνει νέα εξ επαφής ευκαιρία με το κεφάλι μετά από τραγικό λάθος του Ομάρ και σέντρα του Μακ Νιλ, στο 29' ο Γκερέρο ήταν αυτός που έβαλε σωτήρια κόντρα στο κοντινό σουτ του Χέντρικ μετά από νέο γέμισμα στην περιοχή του Γιαννιώτη, ενώ ένα ακόμη λεπτό μετά, οι κλασικές ευκαιρίες της Μπέρνλι έγιναν τέσσερις, όταν ο Βόουκς και πάλι αστόχησε από πολύ κοντά ξανά με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μακ Νιλ.

Κράτησε μπάλα για ένα τέταρτο

Από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός πέρασε... αναίμακτα αυτό το πολύ καλό δεκάλεπτο της Μπέρνλι, στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να διαχειριστεί πάντως σχετικά εύκολα το αποτέλεσμα, με σχετικά καλή, οργανωμένη αμυντική τακτική στο διάστημα αυτό και σαφώς μεγαλύτερη ψυχραιμία στις κινήσεις του που έλειψε νωρίτερα.

Μάλιστα, η ομάδα του Μαρτίνς βγήκε και 2-3 φορές με αξιώσεις στην επίθεση. Στο 34' ο Ποντένσε δεν σημάδεψε σωστά, δύο λεπτά μετά ο Γκερέρο είδε το διαγώνιο σουτ να πηγαίνει απευθείας στα χέρια του Χίτον, ενώ στο 42' ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία των «ερυθρόλευκων». Μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Φορτούνης έδωσε στον Τσιμίκα, αυτός έκανε το γύρισμα από το πλάι στο ύψος του πέναλτι για τον Ποντένσε, ο οποίος μετά από μια ωραία προσποίηση σούταρε ελάχιστα άουτ από εξαιρετική θέση. Ένα λεπτό αργότερα πάντως η Μπέρνλι είχε νέα ευκαιρία, όταν ο Μπαρνς και πάλι σούταρε άουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, φάση που δημιουργήθηκε επειδή ο Μιράντα δεν έπαιξε σωστά το οφσάιντ στη μεσαία γραμμή.

Νέες κλασικές ευκαιρίες της Μπέρνλι

Ελάχιστα πράγματα άλλαξαν στην επανάληψη ως προς τη γενικότερη εικόνα του ματς, με το Turf Moor να κατηφορίζει προς την εστία του Γιαννιώτη, στο μεγαλύτερο διάστημά του και τον Ολυμπιακό να δείχνει ανήμπορος να ακολουθήσει τον φρενήρη αγγλικό ρυθμό. Ειδικά στο πρώτο μισό της επανάληψης, είχε και πάλι την τύχη με το μέρος του, ώστε να μην βρεθεί πίσω στο σκορ με πολλή ώρα ακόμη να απομένει ως το φινάλε.

Στο 48', ο Βόουκς βλέπει το τρομερό εκτός περιοχής πλασέ του να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Γιαννώτη, αυτός αντίθετα απέκρουσε δύσκολα το νέο σουτ του ΜακΝιλ στο 52', ενώ στο 56' σε μια αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή του Γιαννιώτη, ο Ολυμπιακός και πάλι έβγαλε μια οριακή άμυνα μετά από λάθος των αμυντικών του στο τεχνητό οφσάιντ.

Ισορρόπησε πριν το καθαρίσει

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν σταδιακά να ισορροπήσουν κάπως το ματς και να περιορίσουν αυτή την επιθετικότητα της Μπέρνλι, η οποία παρέμεινε πάντως σε θέση οδηγού στο ματς και με την κατοχή της μπάλας. Αντίθετα, τις κόντρες έψαχνε η ομάδα του Μαρτίνς στην προσπάθειά της να σφραγίσει την πρόκριση με ένα γκολ. Στο 61' ο Φορτούνης είχε μια πολύ καλή ευκαιρία αλλά δεν έκανε καλό τελείωμα μέσα από την περιοχή, ενώ στο 64' ο Γκερέρο δεν κατάφερε να κάνει από κοντά την προβολή μετά από συνδυασμό Φορτούνη-Ποντένσε στα δεξιά. Ενδιάμεσα, ο Τσιμίκας είχε σώσει μια πολύ επικίνδυνη κατάσταση στην περιοχή του Ολυμπιακού, διορθώνοντας το δικό του λάθος.

Ποντένσε και τέλος!

Το ματς επί της ουσίας κρίθηκε στο πεντάλεπτο 82' – 86'. Ο Βίντρα αρχικά σούταρε άουτ προ κενής εστίας μετά από λάθος γύρισμα του Μπουχαλάκη και στο επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός σφράγισε την πρόκριση. Ήταν η αντεπίθεση του 83ου λεπτού, ο Χασάν έκλεψε τη μπάλα και έδωσε στον Λάζαρο, αυτός στον Φορτούνη, από κει η μπάλα πήγε αριστερά στον Ποντένσε ο οποίος με εξαιρετική ντρίμπλα και σουτ έγραψε το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, η Μπέρνλι απλά κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Βίντρα που εκμεταλλεύθηκε από κοντά τις κόντρες μέσα στην περιοχή μετά από κόρνερ. Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρόκρισή του στους ομίλους του Europa League.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπέρνλι (Σον Ντάις): Χίτον, Τέιλορ, Μπάρντσλεϊ, Λονγκ, Μι, Λένον (75' Κορκ), Χέντρικ, Γουέστγουντ, ΜακΝιλ (75' Γουντ), Βόουκς, Μπαρνς (65' Βίντρα).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Μιράντα, Βούκοβιτς, Ομάρ, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Φορτούνης (88' Τοροσίδης), Ποντένσε (90+4' Σισέ),