Κρίμα για την ομάδα μας, έχασε την νίκη στο τέλος

Παρασκευή, 16/11/2018 - 23:43

Η Εθνική μας κρατούσε την νίκη μέχρι στο 88΄ όμως τελικώς δεν τα κατάφερε αφού δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι του Ντιμιτρόφ. Η ομάδα μας προηγήθηκε με γκολ του Ζαχαρίου στο 24΄ όμως δεν κατάφερε τελικά να πάρει την νίκη ώστε να διατηρήσει της ελπίδες της για κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου Σλοβενία και Νορβηγία έμειναν στο 1-1. Με αυτά τα αποτελέσματα η ομάδα μας έμεινε στην Γ΄ κατηγορία του Πρωταθλήματος των ΕΘνών.

Το φίλμ του αγώνα

A΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάτι το αξιόλογο τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα. Οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να κρατήσουν την μπάλα χωρίς όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν κάτι αξιόλογο μπροστά από τις εστίες των δυο τερματοφυλάκων.

Η ομάδα μας ευτύχισε στην πρώτη της φάση στον αγώνα στο 24΄ να προηγηθεί με τον Ζαχαρίου. Ο οποίος μετά από ασίστ του Κυριάκου έφυγε στην πλάτη της άμυνας των Βουλγάρων και με πλασέ νίκησε τον Πετκόφ πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την Εθνική μας στον πρώτο του αγώνα.

Στο 27΄ η Βουλγαρία θα έχει την πρώτη της ευκαιρία με τον Ποπόφ, όμως το πλασέ του τελευταίου από κοντά έδιωξε σε κόρνερ ο Παναγή.

Οι Βούλγαροι σταδιακά κράτησαν μπάλα και προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους ψάχνοντας την ισοφάριση πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 38΄ και στο 40΄ οι Βουλγαρία έφτασε πολύ κοντά στο 1-1 όμως τα σουτ του Ποπόφ έδιωξε και στις δυο περιπτώσεις ο Παναγή με τα πόδια. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου μέρους η Βουλγαρία θα φτάσει και πάλι  κοντά στην ισοφάριση με τον Κοσταντίνοφ, όμως η κεφαλιά του πέρασε έξω.

Β΄ Ημίχρονο:

Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο στο 55΄ για την Βουλγαρία στο 55΄, το σουτ όμως του Νεντέλεφ έδιωξε σε κόρνερ δύσκολα ο Παναγή.

Οι Βούλγαροι τα επόμενα λεπτά πίεσαν αρκετά την ομάδα μας χωρίς όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν την μεγάλη ευκαιρία, αφού εύκολα η άμυνα μας απέκρουε τις επιθέσεις των Βουλγάρων.

Σταδιακά μετά το 65΄ η ομάδα μας ισορρόπησε τον αγώνα κρατώντας περισσότερο την μπάλα.

Στο 84΄ ο Παναγή θα πραγματοποιήσει μεγάλη απόκρουση στην κεφαλιά του Μπουντούροφ από κοντά. Ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας είναι αναμφίβολα ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής της ομάδας μας στον αγώνα.

Στο 88΄ η Βουλγαρία θα κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Ποπόφ από τον Λαϊφη, ο Ντιμιτρόφ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και ισοφάρισε για την Βουλγαρία.

Στο 90΄ μάλιστα η Βουλγαρία έφτασε πολύ κοντά στην ανατροπή, όμως την κεφαλιά του Μποζίκοφ έδιωξε στην γραμμή ο Μακρής.

Κύπρος: Παναγή, Μερκής, Μακρής, Εφραίμ (78΄Παπαφώτης) Κυριάκου, Αβραάμ (Ιωάννου 59’), Κούσουλος, Ζαχαρίου (67΄Ρουσιάς) Μαργκάσα, Αρτυματάς, Λαίφης

Βουλγαρία: Πετκόφ, Σ. Ποπόφ, Μποντούροφ, Σλάβτσιεφ, Κονσταντίνοφ, Νετέλεφ, Ι. Ποπόφ, Κράεφ (Ντέλεφ 56’), Νεντιάλκοφ, Μποζίκοφ, Ιβάνοφ (Ντιμιτρόφ 56’)