Κροατία - Νιγηρία 2-0

Σάββατο, 16/6/2018 - 23:55

Η Κροατία νίκησε την Νιγηρία με 2-0 για την 1η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου και άρχισε θετικά της υποχρεώσεις της στο Μουντιάλ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να μπουν σιγά – σιγά στο κλίμα του αγώνα. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε για τους Κροάτες στο 12ο λεπτό μετά από σουτ του Πέρισιτς, όμως η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία. Το παιχνίδι συνέχισε να μην έχει ρυθμό και να γίνονται πολλά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Στο 32ο λεπτό η Κροατία κέρδισε κόρνερ και μετά την εκτέλεση του ο Ετέμπο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του μετά από προβολή. Έτσι η Κροατία πήρε «κεφάλι» στο σκορ. Οι Νιγηριανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν ένα σουτ του Ιουόμπι που κόπηκε από τον Λόβρεν στο 45ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι νιγηριανοί μπήκαν πιο δυνατά και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν το σκορ. Στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης όμως ο Μάντζουκιτς ανατράπηκε μέσα στη περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ και ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε το πέναλτι για τους Κροάτες. Ο Μόντριτς εκτέλεσε το πέναλτι και «έγραψε» το 2-0 για τη Κροατία. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Αφρικανοί «πέταξαν» λευκή πετσέτα και κάπως έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με νίκη των Κροατών με σκορ 2-0.

Εντεκάδες

Κροατία: Σούμπασιτς, Λοβρέν, Βίντα, Στρίνιτς, Βρσάλικο, Μόντριτς, Ράκιτιτς, Ρέμπιτς (Κόβασιτς 78’), Πέρισιτς, Κράμαριτς (Μπρόζοβιτς 60’), Μάντζουκιτς (Πιάτσα 86’).

Νιγηρία: Ουζόχο, Ιντόβου, Μπαλογκάν, Εκόνγκ, Σιεού, Ετέμπο, Ντίντι, Μίκελ (Σίμι 88’), Ιουόμπι (Μούσα 62’), Μόουσες, Ιγκάλο (Ιχενάτσο 73’).

language: "el", theme: "betradardark",});