Κυπελλούχος Κύπρου η ΑΕΚ μετά από 14 χρόνια (ΒΙΝΤΕΟ)

ΑΕΚ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΙ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

Η ΑΕΚ είναι η θριαμβεύτρια του μεγάλου τελικού του κυπέλλου Κύπρου. Οι Λαρνακείς μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το γκολ του Σκέμπρι, όμως ένα δίλεπτο στο δεύτερο μέρος (69΄-71΄) ήταν αρκετό για να φέρει τα πάνω-κάτω στον τελικό. Ο Φλοριάν στο 69΄ και ο Ακοράν στο 71΄ έδωσαν το προβάδισμα στην  ΑΕΚ και κατ’ επέκταση τον αγώνα και το τρόπαιο.

Το κύπελλο αυτό είναι το δεύτερο για την ομάδα της Λάρνακας μετά από αυτό του 2004.

Α΄ ημίχρονο
Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο δεκαπεντάλεπτο του τελικού. Ο Απόλλωνας κρατούσε περισσότερο την μπάλα χωρίς όμως να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Πάμπλο.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα θα σημειωθεί για την ΑΕΚ στο 19΄, ο Κάσες θα κάνει το απευθείας φάουλ, ο Βάλε θα αποκρούσει ασταθώς και στην επαναφορά ο Τρισκόφσκι θα κάνει το σουτ, όμως η μπάλα θα πάει πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Απόλλωνα να χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Παπουλή, ο οποίος σούταρε από πολύ μακριά, όμως η μπάλα κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Πάμπλο.
Κυρίαρχο χαρακτηριστικό του πρώτου ημιχρόνου τα δυνατά φάουλ και ο κακός ρυθμός.
Παρόλα αυτά ο Απόλλωνας στο τελευταίο λεπτό του πρώτου  μέρους θα καταφέρει να σκοράρει με τον Αντρέ Σκέμπρι. Ο Σαρδινέρο πήρε τη μπάλα μόνος λίγο πριν την περιοχή, μπήκε εντός και γύρισε στον Σκέμπρι που έκανε το σουτ από κοντά. Ο Πάμπλο προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να σταματήσει το σουτ του Μαλτέζου από πολύ κοντά.

Β΄ ημίχρονο:
Χωρίς κάποια ευκαιρία τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Η πρώτη φάση θα έρθει για τον Απόλλωνα στο 60΄ όταν Μάγκλιτσα και Γιάκολις θα συνεργαστούν με τον πρώτο να κάνει πλασέ, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Η είσοδος του Φλοριάν στην θέση του Αντωνιάδη και η αλλαγή σχηματισμού από την ομάδα του Ι. Ιδιακέθ έφερε αλλαγή των δεδομένων στον τελικό. Οι Λαρνακείς ανέβηκαν και κατάφεραν στο 69΄ με τον Γάλλο επιθετικό να ισοφαρίσουν. Ο Λαρένα εκτέλεσε το φάουλ έξω απ' την περιοχή, ο Καταλά έκανε την κεφαλιά, απέκρουσε ο Βάλε ασταθώς και από κοντά ο Φλοριάν με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.  Δυο λεπτά αργότερα στο 71΄ η ΑΕΚ έφερε τα πάνω κάτω στον τελικό με τον Ακοράν. Μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Γιάννου έβγαλε στον Ακοράν μόνο που με ωραίο πλασέ στο ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Ο Απόλλωνας θα αντιδράσει με τον Παπουλή στο 82΄, όμως το πλασέ του πέρασε λίγο έξω από την εστία. Η  ΑΕΚ θα απαντήσει στην ευκαιρία του Απόλλωνα με δική της χαμένη ευκαιρία στο 86΄, με τον Τρισκόφσκι ο οποίος από πολύ κοντά δεν καταφέρνει να κερδίσει τον Βάλε.

Στο 90 +2΄ Σακέτι και Γιάννου θα αποβληθούν μετά από σύρραξη που δημιουργήθηκε μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δυο ομάδων.

Στο 90 +10' ο Απόλλωνας έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, όμως την κεφαλιά του Ζελάγια έσωσε πάνω στην γραμμή ο Πάμπλο.

Δείτε εδώ το φιλμ της αναμέτρησης

ΑΕΚ: Πάμπλο, Μοϊσόφ, Καταλά, Μουρίγιο, Αντωνιάδης (57΄ Φλοριάν), Λαρένα, Ακοράν, Τέτε (90΄+5 Χέφελ), Κάσες, Τρισκόφσκι, Γιάννου (85΄ Τρουγιόλς)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Βασιλείου, Σακέτι, Άλεφ, Σαρδινέρο (57΄ Γιάκολις), Παπουλής, Σκέμπρι (76΄ Ντα Σίλβα), Μαγκλίτσα  (68΄ Ζελάγια)

ΤΕΛΙΚΟ: ΑΕΚ - Απόλλων 2-1