Κύπριοι μάγκες, πήραν παλικαρίσια νίκη κόντρα στην Τουρκία !

Πέμπτη, 5/10/2017 - 19:02

Μάγκες και παλικάρια ! Με κατάθεση ψυχής και μεγάλα ... καρύδια οι παίκτες της εθνικής ομάδας της Κύπρου νίκησαν με ανατροπή 2-1 την Τουρκία στην Αρένα της Λάρνακας και πήραν μια τεράστιας βαθμολογικής και όχι μόνο σημασίας νίκη.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Νίκο Ανδρονίκου και τους ποδοσφαιριστές τους ένα κουβάρι να πανηγυρίζουν τον θρίαμβο κόντρα στους Τούρκους. Ο κόσμος αποθέωσε την Εθνική ελπίδων, που πλέον έφτασε τους έξι βαθμούς στον όμιλο και ατενίζει με μεγάλη αισιοδοξία το μέλλον.

Στο τεσσαρακοστό λεπτό, από αυστηρό φάουλ του Γερμανού διαιτητή σε επέμβαση του Γουίλερ που ήταν πάνω στην μπάλα, ο Σινάρ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1 για την Τουρκία.

Η απάντηση ήρθε στο πεντηκοστό τρίτο λεπτό. Ο Ματίγια Σπόλιαριτς εκτέλεσε το φάουλ και ο αρχηγός της ομάδας ο Ανδρέας Καρό με κεφαλιά ισοφάρισε.

Από ακόμη μια στημένη μπάλα η Κύπρος έφερε τα πάνω κάτω στην Αρένα. Ο Ανδρέας Φράγκου εκτέλεσε του φάουλ και ο Κωνσταντίνος Σωτηρίου, ο αδερφός του Πιέρου, με γυριστή κεφαλία έκανε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 63' ο Χριστοδούλου έκανε σωτήρια απόκρουση σε τέτ α τετ με τον Ντοζούν ενω οι Τούρκοι είχαν δοκάρι έξι λεπτά αργότερα με το σούτ εντός περιοχής του Μεχμέτ Τσελίκ.

Στο 84' ο Πίττας κέρδισε τις κόντρες, βρέθηκε σε ευνοική θέση αλλά το σούτ που επιχείρησε κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Τούρκου τερματοφύλακα.

Η Κύπρος άντεξε στις επιθέσεις του Τούρκων και το τελευταίο σφύριγμα την βρήκε νικήτρια στη Λάρνακα. Πολλά μπράβο και συγχαρητήρια στους παίκτες και τον προπονητή που έκαναν περήφανο τον κόσμο για ακόμα μια φορά.