Κράτησε στο «μηδέν» τη Σλοβακία και... πήρε τον πρώτο της βαθμό η Εθνική (ΦΩΤΟ)

Τετάρτη, 24/3/2021 - 23:35

Ισοπαλία με... πρόσημο θετικό!

Η Εθνική μας έμεινε στο 0-0 με τη Σλοβακία στο ΓΣΠ, στην πρεμιέρα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, παίρνοντας τον πρώτο της βαθμό.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσίασε μια πολύ καλή παρουσία στον αγωνιστικό χώρο, κράτησε στο «μηδέν» την αντίπαλο και πήρε θετικό αποτέλεσμα.

Ελπιδοφόρο το ξεκίνημα της Εθνικής μας, με τους διεθνείς να υλοποιούν στον μέγιστο βαθμό το πλάνο του Νίκου Κωστένογλου και να παίρνουν βαθμό από μια ομάδα που έχει βλέψεις πρόκρισεις.

«Γλυκόπικρη» μπορεί να θεωρηθεί η γεύση που μένει στο φινάλε, αφού η Εθνική μας έχασε μεγάλες ευκαιρίες και θα μπορούσε να πάρει το τρίποντο της νίκης.

Με αυτή την ισοπαλία η Κύπρος είναι πλέον στην 3η θέση με ένα βαθμό και την επόμενη (2η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (27/3, 19:00) από την Κροατία.

Από την άλλη, η Σλοβακία είναι στην 4η θέση επίσης με ένα βαθμό και το ερχόμενο Σάββατο (27/3, 21:45) υποδέχεται τη Μάλτα.

Στο 13' με τριπλή προσπάθεια «απείλησε» για πρώτη φορά η Σλοβακία. Αρχικά ο Μπόζνεκ νικήθηκε στο τετ α τετ με τον Δημητρίου, έπειτα ο Κούτσκα στην επαναφορά δοκίμασε το σουτ και η μπάλα κόντραρε στον Σωτηρίου, με τον Ρούσνακ στην τρίτη ευκαιρία να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

0

Εφτά λεπτά μετά ήρθε η «απάντηση» από την Εθνική μας, με τον Κούσουλο να δοκιμάζει ένα καλό μακρινό σουτ και τον Ντουμπράβκα να μαζεύει σταθερά.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 44ο λεπτό, ο Ρούσνακ σέντραρε από αριστερά, με τον Μπέρο από καλή θέση να μην βρίσκει καλά τη μπάλα και να κάνει άστοχο πλασέ, χωρίς να ανησυχεί τον Δημητρίου.

Στο 54' η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρος και από πλευράς Εθνικής, με τους Πιέρο και Παπουλή να συνεργάζονται, η μπάλα έφτασε στον Πίττα που έκανε το πλασέ, ωστόσο βρήκε σε σώματα και απομακρύνθηκε.

Η Σλοβακία «απάντησε» στο 68ο λεπτό, με τον Ντούρις να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής και τον Δημητρίου να μπλοκάρει εύκολα.

Στο 81' ο Κούτσκα δοκίμασε το πλασέ έξω από την περιοχή, με τον Δημητρίου να πέφτει και να μαζεύει.

Ένα λεπτό μετά, ο Αρτυματάς έπιασε ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ και ο Ντουμπράβκα εκτινάχθηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 88ο λεπτό, ο Κυριάκου έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Πίττας έπιασε την κεφαλιά και ο Ντουμπράβκα έδιωξε εξαιρετικά σε κόρνερ.

0

Στην εκτέλεση η Κύπρος απείλησε ξανά, με τον Κυριάκου να εκτελεί και τον Πίττα εκ νέου να κάνει την κεφαλιά, με τον τερματοφύλακα της Σλοβακίας και πάλι να απομακρύνει εξαιρετικά σε κόρνερ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Ντούρις γύρισε στην περιοχή και ο Σχραντζ από κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Δημητρίου, Αντωνίου, Ιωάννου, Λαΐφης, Κ. Σωτηρίου, Αρτυματάς, Κάστανος (66′ X. Κυριάκου), Κούσουλος, Παπουλής (72′ Λοΐζου), Πίττας, Π. Σωτηρίου (90’+2 Μ. Ηλία).

Σλοβακία (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Σκρίνιαρ, Χάντσκο, Χούμποτσαν, Κούτσκα, Χροσόβσκι, Μπέρο (78′ Σχραντζ), Ντούντα (84′ Στέλετς), Ρούσνακ (60′ Γκρέκους), Μπόζενικ (60′ Ντούρις).