«Έβρεξε» γκολ στην «Αρένα», χωρίς όμως νικητή (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 9/4/2022 - 20:53

«Βροχή» τα γκολ στην «Αρένα» μεταξύ της ΑΕΚ και του Απόλλωνα για την πέμπτη αγωνιστική των play-off, χωρίς όμως νικητή καθώς οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο, 3-3.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Πίττα (16’), όμως η… απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση με τον Γκιούρτσκο (19’), ενώ η προσωρινή ανατροπή ήρθε από τον Τρισκόφσκι (45’). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νταμπό (58’, 77’) με δύο δικά του γκολ έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα, όμως ο Λέδες στην τελευταία φάση της αναμέτρησης (95’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό στο πρώτο 45λεπτό και τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές. Και οι δύο ομάδες έδειξαν πρόθεση να δημιουργήσουν στο επιθετικό τους κομμάτι, φτιάχνοντας αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις αντίπαλες εστίες. Με το ρυθμό της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο, οι αμυντικές γραμμές των ομάδων έδειξαν ιδιαίτερη δυσκολία στην αναχαίτηση των επιθέσεων.

Στο δεύτερο μέρος, οι Λεμεσιανοί σχετικά νωρίς ευτύχισαν να ισοφαρίσουν και κάπου εκεί οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν, με την ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και δεν άργησε να έρθει η… ανατροπή. Οι Λαρνακείς προσπάθησαν να σώσουν ότι μπορούσαν και βρήκαν την ισοφάριση στην τελευταία ευκαιρία του παιχνιδιού.

Με την ισοπαλία αυτή ο Απόλλωνας έφτασε τους 51 βαθμούς και παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, οι Λαρνακείς ανέβηκαν στους 43 βαθμούς όμως έμειναν στο -8 από την κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας πλέον ελάχιστές πιθανότητες για τον τίτλο.

Για την ερχόμενη, 6η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος η ΑΕΚ θα παραμείνει «Αρένα» για να φιλοξενήσει την Ανόρθωση (18/04 - 19:00). Με τη σειρά τους οι Λεμεσιανοί θα επιστρέψουν στο Τσίρειο για να φιλοξενήσουν την Πάφο (16/04 - 19:00). Μεσοβδόμαδα, οι «κιτρινοπράσινοι» αντιμετωπίζουν στο «Τάσος Μάρκου» στο Παραλίμνι τον Ονήσιλο (13/04 - 17:00) στη ρεβάνς των προημιτελικών του κυπέλλου.

09/04/2022
21:00
Το... τρίτο ημίχρονο

Ο απόηχος και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης.

09/04/2022
20:54
Τέλος στην «Αρένα», 3-3 οι δύο ομάδες

Μπορεί να μην είχαμε νικητή, όμως αναμφίβολα ήταν ένα... γεμάτο παιχνίδι και από τις δύο πλευρές.

β

09/04/2022
20:52
90+5' Γκολ για την ΑΕΚ

«Οβίδα» του Λέδες έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίκτυα.

09/04/2022
20:35
80' Διπλή κίνηση από τον Τσόρνιγκερ

Φιλιώτης αντί του Μαυρία και Β. Γιοβάνοβιτς αντί του Νταμπό.

09/04/2022
20:35
79’ Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ

Εσπινόσα μέσα αντί του Μάμα.

09/04/2022
20:33
77' Γκολ για τον Απόλλωνα

Σέντρα του Μαυρία, κεφαλιά του Νταμπό στο δεύτερο δοκάρι και προβάδισμα ξανά για τους Λεμεσιανούς.

09/04/2022
20:30
75' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Αλεσάμι αντί του Χαμάς και Γιάνγκα αντί του Αλμπάνη.

09/04/2022
20:20
65’ Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ίλιεφ στη θέση του Ογκεντά στο γήπεδο.

09/04/2022
20:18
63' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Ακοράν αντί του Φαράζ, ο Ρόμο αντί του Γκιούρτσκο και ο Εγγλέζου αντί του Γκαρσία.

09/04/2022
20:14
58’ Γκολ για τον Απόλλωνα

Εκτέλεση φάουλ του Κολ, κεφαλιά ο Νταμπό και… 2-2.

09/04/2022
20:11
56' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Ροσάλες στον πάγκο για να μπει ο Κύπρος Χριστοφόρου. Ένιωσε ενοχλήσεις και αποχώρησε ο Βενεζουελάνος μπακ.

09/04/2022
20:10
55' Μεγάλη στιγμή για τον Απόλλωνα

Ο Χαμάς έκανε τη σέντρα, ο Αλμπάνης από καλή θέση τελείωσε πολύ άσχημα τη φάση, στέλνοντας τη μπάλα πολύ ψηλά.

09/04/2022
20:01
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο προπονητές.

09/04/2022
19:47
Ημίχρονο, 2-1 μπροστά η ΑΕΚ

Το σχόλιο του ημίχρονου

Ημίχρονο στην «Αρένα» με την ΑΕΚ να προηγείται του Απόλλωνα με 2-1 στην αναμέτρηση της πέμπτης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.  Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Πίττα (16’), όμως η… απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση με τον Γκιούρτσκο (19’), ενώ το δεύτερο γκολ ήρθε από τον Τρισκόφσκι (45’).

09/04/2022
19:46
45+1' Γκολ για την ΑΕΚ

Σουτ του Λέδες, σώζει ο Γιοβάνοβιτς, όμως στην επαναφορά ο Τρισκόφσκι έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα.

09/04/2022
19:43
44' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Πανέμορφη ατομική ενέργεια του Φαράζ, άδειασε τους Νταμπό και Ρομπέρζ, μπήκε στην περιοχή, όμως το τελείωμα του πέρασε μόλις έξω.

09/04/2022
19:29
29' Δε μετρά το γκολ

Μετά από παρέμβαση του VAR, ο Πίττας βρέθηκε σε αντικανονική θέση στο ξεκίνημα της φάσης.

09/04/2022
19:28
28' Γκολ για τον Απόλλωνα

Ατομική ενέργεια του Πίττα, έφτασε έξω από την περιοχή και επιχείρησε τρομερό σουτ νικώντας τον Λεάλ, κάνοντας το 2-1.

09/04/2022
19:19
19' Γκολ για την ΑΕΚ

Άμεση η... απάντηση των γηπεδούχων με τον Γκιούρτσκο ο οποίος με κοντινό πλασέ ισοφάρισε.

09/04/2022
19:16
16' Γκολ για τον Απόλλωνα

Γύρισμα στην περιοχή, με τον Πίττα να κάνει την προβολή και να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα.

09/04/2022
19:11
11' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ

Γύρισμα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Άλτμαν έκανε την προβολή, ο Χαμάς έβαλε το πόδι του και παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του, όμως ο Γιοβάνοβιτς ήταν έτοιμος και έσωσε τον Απόλλωνα.

09/04/2022
19:07
7' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Αλμπάνης θα μπει στην περιοχή από αριστερά, κάνει και το σουτ, διώχνει σε κόρνερ ο Λεάλ.

09/04/2022
19:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στη Λάρνακα

Στη σέντρα ο Απόλλωνας.

09/04/2022
18:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις κιτρινοπράσινες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις γαλάζιες οι φιλοξενούμενοι.

09/04/2022
18:30
To pre-game της αναμέτρησης από την PrimeTel
09/04/2022
18:05
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Σε δύο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Άρη προχώρησε ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ, καθώς οι Πίττας και Σπόλιαριτς πήραν τη θέση των Γιάνγκα και Ζράντι. Σχηματισμός 4-4-2 από τον Γερμανό τεχνικό.

Ο Γιοβάνοβιτς θα βρίσκεται στην εστία με τους Ρομπέρζ και Αυλωνίτη να συνθέτουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Ο Μαυρίας δεξιά στην αμυντική γραμμή και ο Χαμάς αριστερά. Στη μεσαία γραμμή οι Κολ και Σπόλιαριτς, με τους Ογκεντά και Αλμπάνη στα άκρα της επίθεσης. Δίδυμο στην κορυφή της γραμμής κρούσης οι Γιάνγκα και Πίττας.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Τζούριν, Φιλιώτης, Β. Γιοβάνοβιτς, Αλεασμί, Χάμπος Κυριάκου, Ψύχας, Νόγιόκ, Ίλιεφ, Ίντζια, Γιάνγκα

09/04/2022
17:55
Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΚ

Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι στην Πάφο παρατάσσει την ομάδα του στην «Αρένα» ο Νταβίντ Μπαντία. Γκιούρτσκο, Γκαρσία, Μάμας και Μιλίτσεβιτς πήραν τις θέσεις των Γκονζάλεζ, Ματ, Εγγλέζου και Εσπινόσα.

Ο Λεάλ θα βρίσκεται στην άμυνα με τους Μιλίτσεβιτς και Τόμοβιτς να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Γκαρσία θα βρίσκεται αριστερά στην άμυνα, με τον Ροσάλες δεξιά. Δίδυμο στη μεσαία γραμμή για τους Λαρνακείς οι Μάμας και Λέδες.

Φαράζ και Γκιούρτσκο θα βρεθούν στα άκρα της επίθεσης, με τους Άλτμαν και Τρισκόφσκι να αποτελούν το επιθετικό δίδυμο στη γραμμή κρούσης. Σχηματισμός 4-4-2 από τον Ισπανό τεχνικό της ΑΕΚ.

Στον πάγκο: Τούμπας, Ντάρμπισαϊαρ, Ακοράν, Ρόμο, Λαμπόικο, Εσπινόσα, Παναντέρο, Ολατούντζι, Γκονζάλεζ, Εγγλέζου

09/04/2022
17:45

ΑΕΚ (Νταβίντ Μπαντία): Λεάλ, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Ροσάλες, Γκαρσία, Μάμας, Λέδες, Φαράζ, Γκιούρτσκο, Άλτμαν, Τρισκόφσκι

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Αυλωνίτης, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Σπόλιαριτς, Ογκεντά, Αλμπάνης, Νταμπό, Πίττας

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη στην «Αρένα» στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος

Οι Λαρνακείς στις 8 Ιανουαρίου είχαν επικρατήσει του Απόλλωνα με 2-1. Παιχνίδι που είχε έντονο τρίτο... ημίχρονο καθώς οι δύο ομάδες έφτασαν μέχρι το εφετείο της ΚΟΠ, με τους «κιτρινοπράσινους» να βγαίνουν κερδισμένοι.