Αλληλοεξουδετερώθηκαν και έχασαν... έδαφος ΑΕΚ και Άρης (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 4/3/2024 - 19:54

«Χ»άθηκε η ευκαιρία και για τους δύο!

ΑΕΚ και Άρης έμειναν στο ισόπαλο, 1-1 στην «Αρένα» στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Τόνγκια (5'), όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Ουρόσεβιτς (69').

Με την ισοπαλία αυτή η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν πήγε στους 56 βαθμούς και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, στο -7 από την πρώτη θέση. Με τη σειρά τους οι «πράσινοι» της Λεμεσού πήγαν στους 57 βαθμούς και έμειναν στο -6 από την κορυφή, παραμένοντας όμως στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την ερχόμενη, τρίτη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta, η ΑΕΚ θα πάει στο ΓΣΠ για να αναμετρηθεί με την Ομόνοια (09/03 - 17:00). Από την άλλη, ο Άρης θα φιλοξενήσει στο «Άλφαμεγα Stadium» τον ΑΠΟΕΛ (10/03 - 19:00).

04/03/2024
20:00
Το τρίτο ημίχρονο
04/03/2024
19:55
Ένταση μετά το φινάλε

Χάθηκε η ψυχραιμία από τους ποδοσφαιριστές μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Η κατάσταση πήγε να ξεφύγει, όμως η επέμβαση των ψυχραιμότερων κατεύνασε τα πνεύματα.

ΔΝΖ

04/03/2024
19:54
Τέλος στην «Αρένα»

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στη Λάρνακα. ΑΕΚ και Άρης έμειναν στο ισόπαλο, 1-1.

γφ

04/03/2024
19:49
90' Τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 1-1 στην αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων.

04/03/2024
19:48
89' Αλλαγή για τον Άρη

Ο Σουμάνσκι στην αναμέτρηση αντί του Νίκολιτς. Τελευταία αλλαγή -και- από τον Σπιλέφσκι.

04/03/2024
19:45
86' Ευκαιρία για τον Άρη

Στην αντεπίθεση οι φιλοξενούμενοι, με τον Σάβο στην περιοχή όμως το τελείωμα του ήταν άστοχο.

δ

04/03/2024
19:41
83' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Τόνγκια και Πέρε Πονς αποχωρούν από την αναμέτρηση, στη θέση τους οι Ιβάν Τρισκόφσκι και ο Ραφαήλ Μάμας. Ο Κύπριος άσος σήμερα έχει τα γενέθλια του, κλείνοντας 23 χρόνια ζωής. Ολοκλήρωσε με τις κινήσεις από τον πάγκο ο προπονητής των γηπεδούχων.

04/03/2024
19:40
81' Αλλαγή για τον Άρη

Ο Μόργκαν Μπράουν μπαίνει στο παιχνίδι στη θέση του Γιανίκ Γκομίς.

04/03/2024
19:36
77' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Φραν Σολ μπήκε στην αναμέτρηση στη θέση του Ράφα Λόπες. Έριξε τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος στο παιχνίδι ο Μπεν Σιμόν καθώς θέλει το γκολ της νίκης.

04/03/2024
19:35
76' Απίθανη στιγμή για την ΑΕΚ

Σέντρα του Ντιουνκού, με τον Γκάμα να κάνει το πλασέ στην κίνηση και τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

04/03/2024
19:32
74' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Γκάμα αντί του Ντίμερς και Φαράζ αντί του Σάντος.

04/03/2024
19:30
72' Κοντά στην... ανατροπή ο Άρης

Μπήκε στην περιοχή από πλάγια ο Γκόμίς και έκανε το δυνατό πλασέ, όμως ο Πίριτς ήταν σε ετοιμότητα.

04/03/2024
19:28
69' Γκολ για τον Άρη

Εκτέλεση κόρνερ, με τον Πίριτς να κάνει άστοχη έξοδο και τον Ουρόσεβιτς στο δεύτερο δοκάρι να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα προ κενού τέρματος.

04/03/2024
19:23
64' Δεύτερη αλλαγή για τον Άρη

Ο Σεμέδο παραχωρεί τη θέση του στον Σανέ.

μμ

04/03/2024
19:20
61' Απίθανη στιγμή για την ΑΕΚ

Γέμισμα του Λέδες, με τον Μάτισικ να μην πιάνει σωστά την κεφαλιά για να διώξει και τη μπάλα να στρώνεται στον Μιλίτσεβιτς στο ύψος του πέναλτι, με τον αμυντικό των γηπεδούχων να πιάνει το βολέ στην κίνηση όμως ο Βανά έδιωξε εντυπωσιακά.

04/03/2024
19:11
53' Ευκαιρία για τον Άρη

Σέντρα του Σεμέδο από δεξιά, ο Γκομίς έπιασε τη σκαστή κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει έξω.

04/03/2024
19:07
48' Σουτ για την ΑΕΚ

Δυνατό σουτ του Σάντος, μάζεψε σταθερά ο Βανά.

04/03/2024
19:05
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Με τους ίδιους έντεκα η ΑΕΚ. Μια αλλαγή για τον Άρη, ο Μάτισικ μπαίνει στο παιχνίδι αντί του Μουσούντα.

04/03/2024
18:48
Τέλος ημιχρόνου

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Συμπληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στην «Αρένα» με την ΑΕΚ να προηγείται του Άρη με 1-0. Οι Λαρνακείς ευτύχισαν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τους τελική και έκτοτε κατάφεραν να διαχειριστούν με εξαιρετική διαχείριση το προβάδισμα τους. Από την άλλη, ο Άρης αν και είχε την κατοχή, σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να δημιουργήσει οποιαδήποτε απειλεί για την εστία του Πίριτς.

σ

04/03/2024
18:44
45' Δύο επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 1-0 για την ΑΕΚ από το πέμπτο λεπτό.

04/03/2024
18:30
30' Τίποτα αξιόλογο στην αναμέτρηση

Μετά το γρήγορο γκολ της ΑΕΚ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να αντιδράσουν, έχουν την κατοχή χωρίς ωστόσο να δημιουργούν ευκαιρίες. Από την άλλη, η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν διαχειρίζεται άριστα το δικό της προβάδισμα.

04/03/2024
18:04
5' Γκολ για την ΑΕΚ

Σέντρα από τα δεξιά στην περιοχή από τον Τιουνκού, με τον Σάντος να πιάνει την κεφαλιά και να στρώνει στον Τόνκγια στο δεύτερο δοκάρι ο οποίος από κοντά δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

04/03/2024
18:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση

Στη σέντρα ο Άρης.

04/03/2024
17:58
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις κιτρινοπράσινες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι με τις μαύρες.

04/03/2024
17:20
Το pre-game της αναμέτρησης από την Primetel
04/03/2024
16:55
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Άρη

Σε δύο αλλαγές σε σχέση με τον πρόσφατο αγώνα των προημιτελικών του Κυπέλλου προχώρησε ο Αλεξέι Σπιλέφσκι για τη σημερινή αναμέτρηση. Οι Βανά Άλβες και Σεμέδο πήραν τη θέση των Ζάντρο και Μαγιαμπέλα. Σχηματισμός 4-4-2 από τον Λευκορώσο τεχνικό.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Βανά Άλβες, με τους Μουσούντα και Ουρόσεβιτς να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Γιαγκό και στο αριστερό ο Καζού. Νίκολιτς και Σζόκε θα βρεθούν στη μεσαία γραμμή, με τους Σεμέδο και Μπέγκτσον να κινούνται στα... φτερά της επίθεσης. Στη γραμμή κρούσης ο Γκομίς θα πλαισιώσει τον Σάβο.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Μάτισικ, Σανέ, Σουμάνσκι

Εκτός αποστολής έμειναν οι Κοκόριν και Μαγιαμπέλα λόγω ενοχλήσεων. Εκτός έμειναν επίσης οι τιμωρημένοι Μοντνόρ και Μπρόρσον.

04/03/2024
16:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΚ

Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τον προημιτελικό Κυπέλλου παρατάσσει την ομάδα του ο Ραν Μπεν Σιμόν στη σημερινή αναμέτρηση. Εκτός έμειναν οι Κάσας, Μπρούνο Γκάμα, Φαράζ και Σολ για να πάρουν τη θέση τους οι Γκαρσία, Πονς, Σάντος και Ράφα Λόπες. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Ισραηλινό τεχνικό.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Πίριτς, με τους Ρομπέρζ και Μιλίτσεβιτς να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο αριστερό άκρο της άμυνας θα είναι ο Γκαρσία, με τον Ντιουνκού δεξιά. Στη μεσαία γραμμή οι Λέδες και Πονς, με τον Ντίμερς πιο μπροστά ως επιτελικός μέσος. Στο αριστερό άκρο της επίθεσης θα είναι ο Σάντος, με τον Τόνγκια δεξιά. Στην κορυφή της επίθεσης θα βρεθεί ο Ράφα Λόπες.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Σολ, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Μπρούνο Γκάμα, Καπτούμ, Ενρίκες, Ναούμ, Μάμας

04/03/2024
16:45

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Γκαρσία, Ρομπέρζ, Μιλίτσεβιτς, Ντιουνκού, Λέδες, Πονς, Ντίμερς, Σάντος, Τόνγκια, Ράφα Λόπες

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά Άλβες, Καζού, Ουρόσεβιτς, Μουσούντα, Γιαγκό, Νίκολιτς, Σζόκε, Σεμέδο, Μπένγκτσον, Γκομίς, Σάβο

04/03/2024
16:40
H επόμενη αγωνιστική και η βαθμολογία

Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ

To πρόγραμμα της επόμενης, τρίτης αγωνιστικής

A' Όμιλος

Σάββατο, 09 Μαρτίου

• 17:00 Ομόνοια - ΑΕΚ (Primetel 1HD)

Κυριακή, 10 Μαρτίου

• 17:00 Ανόρθωση - Πάφος (Cablenet Sports 1HD)
  • 19:00 Άρης - ΑΠΟΕΛ (Cytavision Sports 1HD)
04/03/2024
16:37
«Μιλά» η... έδρα τη φετινή σεζόν

Από μια νίκη έχουν οι δύο ομάδες στις φετινές τους συναντήσεις για την πρώτη φάση. Ο Άρης επικράτησε με 2-0 στο «Άλφαμεγα Stadium», ενώ η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 στην «Αρένα».

04/03/2024
16:35
Διαιτητική ομάδα

Με ομάδα διαιτησίας από τη Δανία η αναμέτρηση, με τον διαιτητή του VAR να είναι Σέρβος.

Καλησπέρα από την «Αρένα»

Στις 18:00 η ΑΕΚ υποδέχεται τον Άρη, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.