Έκοψε τη… φόρα του ΑΠΟΕΛ η ΑΕΛ και τώρα παιχνίδι κορυφής με τον Άρη (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 11/2/2024 - 21:05
ΑΕΛ ΑΠΟΕΛ

Έκοψε τη… φόρα του ΑΠΟΕΛ η ΑΕΛ. Χωρίς νικητή (1-1) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στο «Άλφαμεγα Stadium», για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η επιστροφή του Σα Πίντο μετά τον τετράμηνο αποκλεισμό του δεν συνοδεύτηκε με τρίποντο που θα διατηρούσε τους «γαλαζοκίτρινους» στην κορυφή, καθώς πλέον ο Άρης με τους ίδιους βαθμούς (53) βρίσκεται στο ρετιρέ. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν την ερχόμενη Πέμπτη (15/2) στο ΓΣΠ για την προτελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος! Από την άλλη, η ομάδα της Λεμεσού έμεινε στην 9η θέση αλλά έχει πλέον 30 βαθμούς.

Στα του αγώνα, το παιχνίδι ήταν ισοζυγισμένο και οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές για το γκολ. Μπέλετς και Ανέστης κατέγραψαν καθοριστικές επεμβάσεις, κυρίως σε μακρινά επικίνδυνα σουτ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Τσεμπάκ ο οποίος αξιοποίησε πισινή κεφαλιά του Πολυκάρπου, ενώ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Φιλίποβιτς που ευστόχησε έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, συναγερμός έχει σημάνει στον ΑΠΟΕΛ με τον Τσεμπάκ ο οποίος αποχώρησε από το ματς με πρόβλημα στο γόνατο. Παράλληλα, ο Σα Πίντο καλείται να αποφασίσει σε ποιο παιχνίδι θα στερηθεί τον Πέτροβιτς ο οποίος συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών (Άρη ή Δόξα). Το ίδιο ισχύει και για τον Τσούκα, στην περίπτωση της ΑΕΛ (ΑΕΚ ή Άρη).

Όσον αφορά στη συνέχεια, η ΑΕΛ θα αναμετρηθεί με την ΑΕΚ στις 14 Φεβρουαρίου, ενώ μια μέρα αργότερα, ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει τον Άρη στο σούπερ παιχνίδι κορυφής.

11/02/2024
21:05
90'+7 Τέλος του αγώνα

Στο 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να έχουν καλές στιγμές και να παίρνουν στο τέλος απο ένα βαθμό.

11/02/2024
20:56
90' Επτά λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
11/02/2024
20:51
85' Αλλαγές για την ΑΕΛ

Εκτός οι Κα-Μίντσεφ-Παπαφώτης, μέσα οι Μπεραχίνο-Αντρέου-Μαρς.

11/02/2024
20:48
81' Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Πλασέ στην κίνηση από τον Κβιλιτάια, μάζεψε σταθερά ο Ανέστης.

11/02/2024
20:47
81' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Τσεμπάκ δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω προβλήματος στο γόνατο. Στη θέση του ο Σατσιάς.

11/02/2024
20:46
79' Πολύ καλή φάση για την ΑΕΛ

Έκλεψε ο Μορέιρα, έκανε τη σέντρα όμως ο Τσούκα για... εκατοστά δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

11/02/2024
20:43
77' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Μακρινό σουτ του Γουίλσον, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Ανέστης.

11/02/2024
20:41
75' Αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός οι Βιγιαφάνες-Εντονγκαλά-Μαρκίνιος, μέσα οι Δώνης, Γουίλσον, Μεχρί.

11/02/2024
20:38
72' Δυνατές μονομαχίες στην αναμέτρηση
11/02/2024
20:37
71' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Εκτός ο Μακρής, μέσα ο Σέρνιτς.

11/02/2024
20:36
69' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός ο Πολυκάρπου, μέσα ο Σαρφό.

11/02/2024
20:33
66' Σπουδαία φάση για την ΑΕΛ

Σουτ-βολίδα από τον Παπαφώτη, έδιωξε εντυπωσιακά με το ένα χέρι ο Μπέλετς.

11/02/2024
20:32
66' Έτσι πανηγύρισαν το γκολ της ισοφάρισης οι παίκτες της ΑΕΛ
ΑΕΛ
11/02/2024
20:30
63' Ευκαιρίες για τον ΑΠΟΕΛ

Κεφαλιά του Βιγιαφάνες στα χέρια του Ανέστη η μπάλα.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ντάλσιο έπιασε νέα κεφαλιά εντελώς ανενόχλητος, όμως η μπάλα κατέληξε μόλις έξω.

11/02/2024
20:27
60' Κίτρινη στον Τσούκα

Στο όριο ο παίκτης της ΑΕΛ, χάνει είτε το επόμενο παιχνίδι με τη ΑΕΚ είτε το μεθεπόμενο με την Άρη.

11/02/2024
20:21
54' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ!

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Φιλίποβιτς πιο ψηλά από όλους έπιασε τη κεφαλιά και έκανε το 1-1.

11/02/2024
20:17
50' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Εκτός ο Γερολέμου, μέσα ο Μορέιρα.

11/02/2024
20:12
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
11/02/2024
19:55
45+8 Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Μπροστά στο σκορ ο ΑΠΟΕΛ με γκολ του Τσεμπάκ (1-0). Ισοζυγισμένο το παιχνίδι, αποτελεσματικοί οι φιλοξενούμενοι, ενώ ελάχιστες ήταν γενικά οι ευκαιρίες στις δύο εστίες.

11/02/2024
19:54
45'+7 Καλή στιγμή για την ΑΕΛ

Προσωπική ενέργεια από τον Τζάλμα, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Μπέλετς.

11/02/2024
19:48
45' Επτά λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
11/02/2024
19:47
44' Η στιγμή που έπεσαν... βροχή τα αντικείμενα μετά το γκολ του ΑΠΟΕΛ
11/02/2024
19:42
39' Αρκετές διακοπές στο παιχνίδι

Μετά την επανέναρξη του αγώνα, δεν σημειώθηκε κάποια ευκαιρία, αλλά πολλά μαρκαρίσματα που δεν διακόπτουν το ματς.

11/02/2024
19:35
32' Άρχισε ξανά το παιχνίδι

Κίτρινη σε Πέτροβιτς και Ντε Λούκας για... κοκορομαχίες.

11/02/2024
19:33
30' Σηκώθηκε ο Κβιλιτάια

Ο Γεωργιανός επιθετικός δέχθηκε αντικείμενο, έμεινε στο έδαφος ωστόσο είναι εντάξει μετά τις πρώτες βοήθειες που του παρασχέθηκαν.

11/02/2024
19:31
29' Διακοπή για λίγο στο παιχνίδι

Φίλοι της ΑΕΛ έριξαν αντικείμενα στους παίκτες του ΑΠΟΕΛ και δύο εξ αυτών βρίσκονται στο έδαφος.

11/02/2024
19:29
27' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ!

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Τσεμπάκ με εύστοχο πλασέ άνοιξε το σκορ!

11/02/2024
19:24
22' Νέα προϋπόθεση για την ΑΕΛ

Συρτό σουτ του Παπαφώτη, έπεσε και απέκρουσε σταθερά ο Μπέλετς.

11/02/2024
19:21
18' Το μήνυμα κατά την είσοδο των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο
11/02/2024
19:19
16' Πρώτη τελική στο παιχνίδι

Μετά από εξαιρετική προσωπική ενέργεια του Κα, ο παίκτης της ΑΕΛ δοκίμασε το σουτ το οποίο κατέληξε πάνω από την εστία του Μπέλετς.

11/02/2024
19:16
13' Πήρε τα ηνία ο ΑΠΟΕΛ

Μετά από το πρώτο 5λεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν την κατοχή και έχουν τον έλεγχο. Κάποιες προϋποθέσεις δεν μετατράπηκαν σε ευκαιρίες λόγω κακών επιλογών. Ευχαριστημένος ο Σα Πίντο, δίνει συνεχώς οδηγίες στους παίκτες του.

Από την άλλη, ο Γαρπόζης ζητά περισσότερη πίεση και συγκέντρωση ώστε η ομάδα του να πάρει ξανά μπάλα.

11/02/2024
19:14
11' 100 συμμετοχές συμπλήρωσαν δύο παίκτες της ΑΕΛ
11/02/2024
19:10
8' Άναψαν τα αίματα στο παιχνίδι

Μετά από φάουλ που κέρδισε ο ΑΠΟΕΛ σε πολύ καλό σημείο, Εντονγκαλά και Ντε Λούκας είχαν μια... έντονη λογομαχία με τον Ιταλό διαιτητή να παρεμβαίνει ώστε να... λήξει τον συναγερμό.

11/02/2024
19:07
5' Ολοκληρώθηκε το πρώτο πεντάλεπτο

Ισοζυγισμένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, πιέζει ψηλά η ΑΕΛ και προσπαθεί να δημιουργήσει προϋποθέσεις.

Όσον αφορά στον ΑΠΟΕΛ, μια σέντρα του Τσεμπάκ κατέληξε εύκολα στα χέρια του Ανέστη.

11/02/2024
19:03
1' Έναρξη του αγώνα.
11/02/2024
18:57
27/9 η τελευταία φορά που βρέθηκε στον πάγκο ο Σα Πίντο!
ΣΑ ΠΙΝΤΟ
11/02/2024
18:56
Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.