Τελικό: ΑΕΛ - Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 18/4/2021 - 18:59

«Γαλάζιο» το ντέρμπι της Λεμεσού…

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-1 της ΑΕΛ στο Τσίρειο στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος. Τα γκολ για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη ο Ντιγκινί από το σημείο του πέναλτι στο 30ο λεπτό και ο Μπίσεσβαρ στο 74ο λεπτό μετά από τραγικό λάθος του Βοζίνια. Για την ΑΕΛ μείωσε στο 88ο λεπτό ο Ντανίλο.

Με τη νίκη αυτή ο Απόλλωνας έφτασε τους 69 βαθμούς και παρέμεινε στο -3 από την πρώτη θέση, όμως ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, η ΑΕΛ υποχώρησε στην τρίτη θέση, βλέποντας τη διαφορά από την κορυφή να ανοίγει στους τέσσερις βαθμούς αφού έμεινε στους 68 βαθμούς.

Την ερχόμενη αγωνιστική (8η) των play-off η ΑΕΛ πάει στο ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει την Ομόνοια (26/04 - 19:30) ενώ ο Απόλλωνα με τη σειρά του υποδέχεται στο Τσίρειο την ΑΕΚ (25/04 - 19:30). Μεσοβδόμαδα η ομάδα του Κέρκεζ έχει τη ρεβάνς των ημιτελικών του κυπέλλου (21/04 - 18:00) με τον Ολυμπιακό στο Τσίρειο.

18:55
90' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ

Τρομερό σουτ του Μαέ όμως ο Γιοβάνοβιτς έσωσε την ομάδα του.

18/04/2021
18:54
90' Άλλα πέντε επιπλέον λεπτά για το τέλος

Μπροστά με 2-1 ο Απόλλωνας.

18/04/2021
18:52
89' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ψύχας αντί Φιλιώτη

Σακέττι αντί του Ντένιτς

18/04/2021
18:52
88' Γκολ για την ΑΕΛ

Στρώθηκε στον Ντανίλο η μπάλα στο ύψος της περιοχής και με δυνατό σουτ δε λάθεψε και έβαλε ξανά την ομάδα του στο... κόλπο.

18/04/2021
18:42
79' Καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ

Εντός περιοχής ο Αντβιγιάι, έκανε το φαλτσαριστό σουτ όμως ο Γιοβάνοβιτς έπεσε σταθερά και μάζεψε τη μπάλα.

18/04/2021
18:40
77' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΛ

Ριέρα, Τόρες και Μεντόγιεβιτς εκτός για να μπουν οι Μπάμπιτς, Αντβιγιάι και Παπαφώτης.

18/04/2021
18:38
74' Γκολ για τον Απόλλωνα

Τραγικό λάθος από τον Βοζίνια, έχασε τη μπάλα μέσα από τα πόδια του και ο Μπίσεσβαρ προ κενής εστίας έκανε το 2-0.

18/04/2021
18:32
69' Σπαταλά μοναδική στιγμή ο Μαέ

Η ΑΕΛ κέρδισε φάουλ σε εξαιρετικό σημείο έξω από την περιοχή, όμως η εκτέλεση του επιθετικού της ομάδας ήταν τραγική, στέλνοντας τη μπάλα πολύ ψηλά.

18/04/2021
18:29
66' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Μπένσοπ αντί του Νταμπό.

Μπίσεσβαρ αντί του Ματέι.

18/04/2021
18:24
61' Απειλεί η ΑΕΛ

Μπήκε στην περιοχή ο Ντανίλο, έκανε το σουτ όμως ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε τη μπάλα σταθερά.

18/04/2021
18:19
56' Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα

Χάμπος εκτός για να μπει ο Σάσα Μάρκοβιτς.

18/04/2021
18:10
48' Πρώτη ευκαιρία της ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Τόρες υπό το μαρκάρισμα του Γκεριέρ, έκανε συρτό σουτ με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

18/04/2021
    18:08
    46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Με τους ίδιους έντεκα συνεχίζει ο Απόλλωνας. Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ με τον Νταβόρ να μένει στα αποδυτήρια για να μπει ο Άντονι Γεωργίου στο παιχνίδι.

18/04/2021
    17:49
    Τέλος ημιχρόνου, μπροστά με 1-0 ο Απόλλωνας
    18/04/2021
    17:46
    45' Άλλα τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Μπροστά στο σκορ με 1-0 ο Απόλλωνας από το 30ο λεπτό χάρις στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντιγκινί.

18/04/2021
    17:37
    36' Μεγάλη ευκαιρία αλλά ως μη γενόμενη για την ΑΕΛ

Ο Γιοβάνοβιτς έκανε σπουδαία απόκρουση σε εξ επαφής σουτ του Ριέρα. Με την ολοκλήρωση της φάσης υποδείχθηκε οφσάιντ ο Τόρες, όμως δεν ήταν πιο μπροστά και εάν είχαμε γκολ το γκολ θα μετρούσε μέσω VAR.

18/04/2021
      17:34
      33' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΛ

Μπήκε στην περιοχή ο Μαέ, έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Ριέρα ο οποίος επιχείρησε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

18/04/2021
      17:31
      30' Γκολ για τον Απόλλωνα

Εύστοχος από το σημείο του πέναλτι ο Νικολά Ντιγκινί και προβάδισμα για τους «γαλάζιους» με 1-0.

18/04/2021
      17:30
      29' Πέναλτι για τον Απόλλωνα

Μπήκε στην περιοχή ο Πέδρο, ανατράπηκε από τον Κυριάκου, με το διαιτητή να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών.

18/04/2021
      17:25
      24' Απειλεί η ΑΕΛ

Σουτ εντός περιοχής από τον Τόρες, σταθερά μαζεύει τη μπάλα ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

18/04/2021
      17:22
      21' Πρώτη αξιόλογη στιγμή στο παιχνίδι

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκεριέρ έπιασε την κεφαλιά όμως ο Βοζίνια μάζεψε σταθερά τη μπάλα.

18/04/2021
      17:18
      17' Πρώτη τελική στην αναμέτρηση

Μακρινό σουτ του Χάμπου για τον Απόλλωνα, πολύ έξω η μπάλα.

18/04/2021
      17:14
      13' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ

Στη θέση του Μηνά Αντωνίου πέρασε ο Χάρης Κυριάκου.

18/04/2021
      17:11
      10' Τίποτα το αξιόλογο ακόμη...

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο Τσίρειο. Καμία τελική ευκαιρία για κάποια από τις δύο ομάδες.

Η ΑΕΛ θα προχωρήσει σε αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Μηνάς Αντωνίου δε μπορεί να συνεχίσει.

18/04/2021
      17:01
      1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα ο Απόλλωνας.

18/04/2021
      16:57
      Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις μαύρες εμφανίσεις ο Απόλλωνας, με τις γαλαζοκίτρινες η ΑΕΛ.

Ο Παπουνασβίλι ήταν στην αποστολή του Απόλλωνα όμως ένιωσε αδιαθεσία και αποχώρησε αμέσως από τη γήπεδο.

18/04/2021
      16:45
      Φανούριος: «Αυτοί που θα αγωνιστούν να καλύψουν το κενό Γιαννιώτα και Πίττα»

Για τον αντίκτυπο που είχαν στην ομάδα οι απουσίες που προέκυψαν την τελευταία στιγμή λόγω κορωνοϊού μίλησε πριν τη σέντρα του ντέρμπι με την ΑΕΛ, ο Φανούριος Κωνσταντίνου.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του: «Η ομάδα δεν επηρεάζεται αγωνιστικά, όχι πως δεν είναι ποιοτικές επιλογές. Υπολογίζαμε ότι θα συνέβαινε, θα μπορούσε να ήταν τιμωρημένοι ή τραυματίες. Αυτοί που θα αγωνιστούν πρέπει να τα δώσουν όλα για να καλύψουν το κενό του Γιαννιώτα και του Πίττα. Ήταν περισσότερο ψυχολογικά που δυσκολεύτηκε η ομάδα, όμως όλα αυτά έχουν περάσει. Είναι ντέρμπι μονής επιλογής, είμαστε έτοιμοι ψυχολογικά και αγωνιστικά. Είναι στιγμές, πρέπει να τις κυνηγήσεις. Θα παίξουμε σήμερα και γι’ αυτούς που λείπουν».

18/04/2021
      16:40
      Αντωνίου: «Να υπάρχει πάθος στον αγωνιστικό χώρο για να κερδίσουμε»

Στη Cytavision μίλησε πριν από τη σέντρα ο Θεόδωρος Αντωνίου.

Αναλυτικά: «Είναι ένα μεγάλο ντέρμπι. Θέλουμε τη νίκη για να παραμείνουμε σε απόσταση βολής. Θέλω να πιστεύω ότι όλα τα παιδιά είναι έτοιμα για αυτό το ντέρμπι και θα δώσουν τα πάντα για να πάρουμε τους τρεις βαθμούς».

Για το πώς επηρέασε η ήττα από τον Ολυμπιακό: «Μετά από τέτοια αποτελέσματα πρέπει να γίνει πάρα πολύ δουλειά. Όλοι οι παίκτες σκέφτονται μόνο το σημερινό παιχνίδι με τον Απόλλωνα. Υπάρχει θέληση και θέλω να πιστεύω ότι θα υπάρχει και πάθος στον αγωνιστικό χώρο για να κερδίσουμε αυτό το ντέρμπι».

18/04/2021
      15:55
      Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Με εκπλήξεις παρέταξε την αρχική ενδεκάδα της ομάδας του στο ντέρμπι της Λεμεσού ο Γιάννης Πετράκης ο οποίος προχώρησε σε τρεις αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην Ανόρθωση. Μπίσεσβαρ, Πίττας και Γιαννιώτας έμειναν εκτός και τις θέσεις τους πήραν οι Ματέι, Φιλιώτης, Ντιγκινί.

Ο Γιοβάνοβιτς θα είναι στο τέρμα με τους Ρομπέρζ και Γιούστε να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Ανδρέας Παναγιώτου (Φιλιώτης), με τον Γκεριέρ να έχει τον έλεγχο στην αριστερή πλευρά της άμυνας.

Στο κέντρο θα βρίσκονται οι Χάμπος και Ντένιτς, ενώ ο Φλορεντίν Ματέι θα αγωνιστεί πιο μπροστά έχοντας ένα πιο ελεύθερο ρόλο ως δημιουργός. Στο δεξί άκρο της επίθεσης θα είναι ο Ζοάο Πέδρο, με τον Ντιγκινί αριστερά. Μοναδικός προωθημένος ο Μπαγκαλί Νταμπό. Σχηματισμός 4-2-3-1 για τον Ελλαδίτη τεχνικό.

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κατελάρης, Μαλεκκίδης, Σακέττι, Μάρκοβιτς, Παπουνασβίλι, Ψύχας, Μπίσεσβαρ, Μπένσοπ

18/04/2021
      15:46
      H ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΛ

Έξι αλλαγές για τον προπονητή της ΑΕΛ σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό για τον ημιτελικό του κυπέλλου. Τις θέσεις των Κυριάκου, Έουλερ, Ψισιέ, Αντάμοβιτς, Μπάμπιτς και Γεωργίου, πήραν οι Πάντιτς, Μεντόγιεβιτς, Μαέ, Αντωνίου, Σάντος και Ντανίλο.

Σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος απέναντι στην ΑΕΚ, ο Ντούσαν Κέρκεζ πραγματοποίησε μία μόνο αλλαγή. Στον πάγκο έμεινε ο Α. Αβραάμ, ενώ τη θέση του στο αρχικό σχήμα πήρε ο Πάντιτς.

Ο Βοζίνια θα είναι στο τέρμα για την ΑΕΛ με τους Αντρέ Τεϊσέιρα και Πάντιτς μπροστά του ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Μηνάς Αντωνίου, ενώ ο Μπρούνο Σάντος θα αγωνιστεί στο αριστερό άκρο της άμυνας.

Στη μεσαία γραμμή για την ΑΕΛ θα βρίσκονται οι Μεντόγιεβιτς και Νταβόρ Ζστραφκόφσκι, με τον Ριέρα να έχει πιο ελεύθερο ρόλο μπροστά τους. Στο αριστερό άκρο της επίθεσης ο Ντανίλο, με τον Μάνου Τόρες στα δεξιά. Μοναδικό προωθημένος για τους «λέοντες» ο Ράιαν Μαέ. Σχηματισμός 4-3-3 από τον Ντούσαν Κέρκεζ.

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Α.Αβραάμ, Αντάμοβιτς, Αβντιγιάι, Ψισιέ, Γεωργίου, Κυριάκου, Μπάμπιτς

18/04/2021
      15:40

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Πάντιτς, Αντρέ, Σάντος, Μηνάς, Μεντόγιεβιτς, Νταβόρ, Ριέρα, Τόρες, Ντανίλο, Μαέ

Απόλλωνας (Γιάννης Πετράκης): Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Φιλιώτης, Ρομπέρζ, Γιούστε, Γκεριέρ, Ντένιτς, Χάμπος, Ματέι, Ντιγκινί, Νταμπό

18/04/2021
      15:36
      Τα στιγμιότυπα από το τελευταίο ντέρμπι Λεμεσού με γηπεδούχο την ΑΕΛ

Στις 25 Φεβρουαρίου 2021 οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για τελευταία φορά με γηπεδούχο την ΑΕΛ, στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ στην εν λόγω αναμέτρηση πανηγύρισε τη νίκη με 2-1. Τα γκολ για την ΑΕΛ ο Άντονι Γεωργίου (36') και ο Μάνου Τόρες (75'). Για τον Απόλλωνα μείωσε ο Νικολά Ντιγκινί στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι της Λεμεσού

Η ΑΕΛ ως τυπικά γηπεδούχος φιλοξενεί τον Απόλλωνα για την έβδομη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta.