«Χ»ωρίς νικητή το Ανόρθωση – ΑΠΟΕΛ, έμειναν στο μηδέν (BINTEO)

Κυριακή, 25/2/2024 - 17:56
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΠΟΕΛ

Ήθελαν, ήθελαν μα… δεν μπορούσαν.

Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 0-0, σε παιχνίδι που διεξήχθη για την πρώτη αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος. Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της πρωτεύουσας έχει 60 βαθμούς και παραμένει στο ρετιρέ, ενώ οι «κυανόλευκοι» με 48 βαθμούς παραμένουν επίσης στην 6η θέση.

Στα του αγώνα, οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με την «Κυρία» να σημειώνει αξιόλογες φάσεις στο πρώτο 45λεπτο, με τους Ουαγκέ, Μακούν και Τσίκο να χάνουν μοναδικές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Μπέλετς. Μάλιστα, ο τελευταίος σημάδεψε και το δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος, αμφότερες οι ομάδες άργησαν να… πιάσουν ρυθμό αφού στα πρώτα λεπτά υπήρχε ένταση, κοκορομαχίες και σκληρά φάουλ. Στη συνέχεια, ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε την απόδοση του και με πρωταγωνιστή τον Δώνη και τον Εφραίμ, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για το γκολ.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, έντονη ανησυχία επικρατεί στο στρατόπεδο των «γαλαζοκιτρίνων» καθώς αποχώρησε με πρόβλημα στον αστράγαλο ο Κοσταντίνοφ. Έπεσε στο έδαφος στο 12ο λεπτό, αποχώρησε στο 27’ και πλέον αναμένονται τα αποτελέσματα από τις ιατρικές εξετάσεις στις οποίες θα υποβληθεί.

Όσον αφορά στη συνέχεια, ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει την Πάφο (3/3), ενώ η Ανόρθωση θα ταξιδέψει με προορισμό την πρωτεύουσα, όπου θα αναμετρηθεί στο ΓΣΠ με την Ομόνοια (4/3).

25/02/2024
17:55
90'+4 Τέλος του αγώνα.

Έμειναν στο 0-0 Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ, αναμένουν τα άλλα αποτελέσματα της ημέρας ώστε να γνωρίζουν αν μειώθηκαν ή αυξήθηκαν οι αποστάσεις.

25/02/2024
17:50
90' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
25/02/2024
17:50
90' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Πλασέ στην κίνηση από τον Εφραίμ, μόλις έξω η μπάλα.

25/02/2024
17:44
85' Παιχνίδι για... γερά νεύρα

Ανέβασαν την απόδοση τους και τον ρυθμό οι δύο ομάδες. Ψάχνουν το γκολ στα τελευταία λεπτά.

25/02/2024
17:44
85' Αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός οι Μαρκίνιος-Δώνης, μέσα οι Εφραίμ-Τομανέ.

25/02/2024
17:38
79' Μεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Δώνης σε τετ-α-τετ βρήκε σε ετοιμότητα τον Αρμπολέδα που έδιωξε σε κόρνερ.

25/02/2024
17:34
75' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Εκτός ο Τιουνέ, μέσα ο Ιωάννου.

25/02/2024
17:33
72' Πολύ καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Κοντινό πλασέ στην κίνηση από τον Καστέλ, η μπάλα μόλις έξω.

25/02/2024
17:29
70' Αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός οι Κβιλιτάια-Βιγιαφάνες, μέσα οι Εντονγκαλά-Σαρφό.

25/02/2024
17:24
64' Καλή στιγμή για τους γαλαζοκίτρινους

Νέα προσωπική ενέργεια του Δώνη, έπιασε ξανά το σουτ το οποίο κατέληξε δίπλα από την εστία του Αρμπολέδα.

25/02/2024
17:22
63' Συνεχείς οδηγίες από τον Σα Πίντο στους παίκτες του ΑΠΟΕΛ
ΣΑ ΠΙΝΤΟ
25/02/2024
17:20
60' Κίτρινη στον Αρμπολέδα
25/02/2024
17:18
59' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση

Μετά από φάση διαρκείας, ο Μακούν έπιασε τη κεφαλιά, ψηλά έξω η μπάλα.

25/02/2024
17:15
56' Πολλά νεύρα μεταξύ των παικτών

«Κοκορομαχίες» μεταξύ Τσίκο και Τσεμπάκ, συστάσεις από τον διαιτητή της αναμέτρησεις. Οι διακοπές δεν έχουν επιτρέψει στις ομάδες να πιάσουν ρυθμό.

25/02/2024
17:13
54' Πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος

Προσωπική ενέργεια του Δώνη, απέφυγε τον αντίπαλο του, έπιασε το σουτ και έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία του Αρμπολέδα.

25/02/2024
17:10
50' Δεν έχουμε παιχνίδι στα τελευταία λεπτά

Πολλά μαρκαρίσματα, διακοπές και μικροεντάσεις μεταξύ των παικτών, γι' αυτό και δεν έχουμε... δράση.

25/02/2024
17:06
46' Κίτρινη στον Μακούν

Δυνατό φάουλ του παίκτη της Ανόρθωσης στον Βιγιαφάνες.

25/02/2024
17:04
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, συνεχίζουν όπως τέλειωσαν το πρώτο μέρος.

25/02/2024
16:48
45'+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ το πρώτο 45λεπτο, με τις ευκαιρίες να είναι ελάχιστες. Δύο καθοριστικές σημείωσε η ομάδα της Αμμοχώστου, ενώ ο ΑΠΟΕΛ δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα.

25/02/2024
16:47
45' Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
25/02/2024
16:46
45' Νέα τεράστια διπλή φάση για την Ανόρθωση

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μακούν έπιασε τη κεφαλιά, ο Μπέλετς απέκρουσε ασταθώς και στο... ριμπάουντ ο Τσίκο έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

25/02/2024
16:40
40' Δεύτερη κίτρινη στο παιχνίδι

Σκληρό φάουλ του Τσεμπάκ, κίτρινη στον παίκτη του ΑΠΟΕΛ.

25/02/2024
16:34
33' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση

Δεν έδιωξε αποτελεσματικά ο Τσεμπάκ, η μπάλα βρέθηκε μπροστά από τον Ουαγκέ ο οποίος εντελώς μόνος σε καλή θέση έστειλε τη μπάλα πλάγιο άουτ (!) αφού το πλασέ του δεν ήταν καλό.

25/02/2024
16:28
28' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός ο Κοσταντίνοφ, μέσα ο Τσεμπάκ.

ΚΟΣΤΑΝΤΙΝΟΦ

25/02/2024
16:27
27' Ξανά στο έδαφος ο Κοσταντίνοφ

Δεν μπορεί να συνεχίσει ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ, λόγω του τραυματισμού που αποκόμισε πριν 15 περίπου λεπτά. Ετοιμάζεται ο Τσεμπάκ.

ΚΟΣΤΑΝΤΙΝΟΦ

25/02/2024
16:22
22' Παραμένει το 0-0

Παραμένει η ίδια εικόνα στο παιχνίδι. Ισοζυγισμένο, χωρίς μεγάλες ευκαιρίες, με την Ανόρθωση να έχει καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας.

25/02/2024
16:20
20' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι

Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ μετά από φάουλ του Κορέα στον Κβιλιτάια. Κίτρινη στον αμυντικό της Ανόρθωσης.

25/02/2024
16:14
14' Ανησυχία για Κοσταντίνοφ

Στο 12ο λεπτό ο παίκτης του ΑΠΟΕΛ δεν πάτησε καλά (αστράγαλος) στη διάρκεια μιας μονομαχίας, με αποτέλεσμα να περάσει εκτός για λίγα λεπτά. Επέστρεψε και προσπαθεί να συνεχίσει.

25/02/2024
16:11
10' Η εικόνα στα πρώτα λεπτά

Ισοζυγισμένο το παιχνίδι στο πρώτο 10λεπτο, δεν έχει καταγραφεί κάποια αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής. Αρκετά μαρκαρίσματα και διακοπές, όπως επίσης και διαμαρτυρίες. Στα πρώτα λεπτά ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά, ενώ η Ανόρθωση κέρδισε μέτρα στα τελευταία λεπτά.

25/02/2024
16:05
5' Σημαντική προϋπόθεση για τον ΑΠΟΕΛ

Σουτ στην κίνηση από τον Δώνη, η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Μαρμούκ και απομακρύνθηκε.

25/02/2024
16:04
3' Πρώτη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Σουτ του Φερέιρα, μόλις δίπλα από την εστία του Μπέλετς η μπάλά. Είχε τον έλεγχο της φάσης ο κίπερ του ΑΠΟΕΛ.

25/02/2024
16:01
1' Έναρξη του αγώνα.
25/02/2024
16:00
Μέλη της Αστυνομίας πίσω από τους πάγκους

Σύμφωνα με τα όσα μετέδωσαν οι συνάδελφοι από την Cablenet, Αστυνομικοί βρίσκονται πίσω από τους πάγκους των δύο ομάδων (όχι στην κερκίδα), για προληπτικούς λόγους.