«Πέταξε» τη νίκη από τα χέρια της η Ανόρθωση κόντρα στη Φλόρα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 21/10/2021 - 21:34

Άξια της μοίρας της...

Η Ανόρθωση εξήλθε ισόπαλη 2-2 με τη Φλόρα Ταλίν στο ΓΣΠ, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Conference League, παίρνοντας τον πρώτο της βαθμό.

Αυτό όμως δεν αρκεί, καθώς η ομάδα της Αμμοχώστου είχε ισχυρό προβάδισμα δύο τερμάτων και έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της.

Η «Κυρία» προηγήθηκε με τέρματα των (25') και Χουσμπάουερ (28'), με τους Εσθονούς να μειώνουν με τον Σάπινεν (38') πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και εκεί που έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, δεν το «καθάρισε» και έτσι «τιμωρήθηκε» ξανά με τον Σάπινεν (80') για το τελικό 2-2.

Την επόμενη (4η) αγωνιστική, η Ανόρθωση αγωνίζεται ξανά με τη Φλόρα, αυτή τη φορά στην Εσθονία την Πέμπτη (4/11, 17:30).

21:32
90+1' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Ουάρντα έκανε το σουτ, με τον Ίνγκονεν να αποκρούει, ο Ιωάννου με κεφαλιά απείλησε με δεύτερη προσπάθεια και ο τερματοφύλακας της Φλόρα απέκρουσε ξανά

21/10/2021
21:30
4 λεπτά οι καθυστερήσεις
21/10/2021
21:27
86' Μεγάλη φάση για τη Φλόρα

Ο Αλίκου έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μίλερ δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά, στέλνοντας τη μπάλα έξω

21/10/2021
21:25
85' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Ιωάννου από δεξιά έκανε τη σέντρα, με τον Αβραάμ από πλάγια αριστερά να κάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

21/10/2021
21:20
79' Γκολ για τη Φλόρα

Μετά από νέα αδράνεια στην άμυνα, ο Σάπινεν βγήκε τετ α τετ, κέρδισε την κόντρα με τον Τζουρ και σε κενή εστία σκόραρε, ισοφαρίζοντας σε 2-2

21/10/2021
21:15
75' Τελευταία αλλαγή για την Ανόρθωση

Πρόβλημα και έξω ο Αντωνιάδης, μέσα ο Αβραάμ

21/10/2021
21:14
73' Καλή φάση για τη Φλόρα

Αλίκου και Σάπινεν συνεργάστηκαν, με τον δεύτερο να κάνει το σουτ στην περιοχή και τον Τζουρ να μαζεύει σταθερά

21/10/2021
21:09
69' Τέταρτη αλλαγή για την Ανόρθωση

Έξω ο Πόποβιτς, μέσα ο Ιωάννου

21/10/2021
21:08
68' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση

Ο Πόποβιτς έστρωσε έξω για τον Αρτυματά, αυτός έκανε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ

21/10/2021
21:00
60' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση

Έξω οι Κατσαράβα και Ντέλετιτς, μέσα οι Χριστοδουλόπουλος και Καλτσάς

21/10/2021
20:58
58' Τεράστια φάση για την Ανόρθωση

Ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Κατσαράβα κατέβασε ωραία και βρέθηκε «φάτσα» με τον Ίγκονεν, το πλασέ του όμως δεν ήταν το ιδανικό και ο τερματοφύλακας της Φλόρα «έσωσε» το γκολ.

21/10/2021
20:55
55' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Χουσμπάουερ δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

21/10/2021
20:47
47' Καλή φάση για τη Φλόρα

Ο Καλάστε έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Βασίλιεφ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω

21/10/2021
20:45
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Με αλλαγή η Ανόρθωση, έξω ο Αμπαρτζουμιάν και μέσα ο Κορρέα

21/10/2021
20:30
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ένα «τρελό» δεκάλεπτο ήταν όλο το... ζουμί του πρώτου μέρος, ανάμεσα σε Ανόρθωση και Φλόρα, με την «Κυρία» να προηγείται με 2-1.

Με γκολ των Ντέλετιτς (25') και Πόποβιτς (28') η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε ένα γερό προβάδισμα, ωστόσο μια αδράνεια στην άμυνα και τέρμα του Σάπινεν (38') έβαλε ξανά τους Εσθονούς στο παιχνίδι.

Η «Κυρία» καλείται να χτίσει στο καλό της διάστημα και να ψάξει να βρει κι άλλο γκολ, ενώ παράλληλα να διαφυλάξει το υπέρ της προβάδισμα.

Σχετικά καλή παρουσία από την Ανόρθωση, με μικρή «ατέλεια» το γκολ της μείωσης, έχει όμως όλα τα... φόντα να πάρει τη νίκη.

0

21/10/2021
20:23
38' Μειώνει η Φλόρα

Ο Ογιάμα από αριστερά έκανε το γύρισμα στην περιοχή και μετά από αδράνεια στην άμυνα της Ανόρθωσης, ο Σάπινεν με προβολή σκόραρε για το 2-1

21/10/2021
20:14
29' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση

Αέρα δύο τερμάτων μέσα σε λίγα λεπτά για την «Κυρία». Μετά από ενέργεια του Κατσαράβα από αριστερά, ο οποίος μπήκε περιοχή και γύρισε στην περιοχή για τον Πόποβιτς, ο οποίος με τη μια σκόραρε και έκανε το 2-0.

0

21/10/2021
20:11
25' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση

Ο Χουσμπάουερ με ατομική προσπάθεια μπήκε περιοχή και έκανε το γύρισμα, εκεί όπου ο Ντέλετιτς έπιασε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Πρόκειται για το πρώτο γκολ της «Κυρίας» στους ομίλους του Conference League.

0

21/10/2021
20:03
19' Μεγάλη ευκαιρία για τη Φλόρα

Ο Πουμ επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ

21/10/2021
20:03
18' Κάρτα στον Ρισβάνη

Για δυνατό μαρκάρισμα, λίγο έξω από την περιοχή

21/10/2021
19:49
4' Πρώτη καλή φάση για την Ανόρθωση

Ο Πόποβιτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ρισβάνης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

21/10/2021
19:45
1' Έναρξη του αγώνα