Η… ζωγραφιά του Βιτάλ ήταν αρκετή, πήρε τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ επί της ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 11/11/2023 - 21:00
ΑΠΟΕΛ - ΒΙΤΑΛ

Ασταμάτητος ο ΑΠΟΕΛ, καθώς η ομάδα της πρωτεύουσας επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ στο ΓΣΠ, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος (έκτη σερί επιτυχία). Ο Ζέφτε Βιτάλ σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το οποίο ήταν… ζωγραφιά και χάρισε ένα πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του. Για απόψε (11/11) οι «γαλαζοκίτρινοι» θα κοιμηθούν στην κορυφή (26β.) και θα περιμένουν ενδεχόμενο… στραβοπάτημα του Άρη (23β.), ο οποίος θα αγωνιστεί με την Καρμιώτισσα.

Από την άλλη, η ΑΕΛ χαράμισε το πρώτο ημίχρονο και έδωσε χώρο στους γηπεδούχους, ενώ αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα. Στο δεύτερο μέρος, αν και έδειξαν σημάδια βελτίωσης, δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις καλές στιγμές που βρήκαν και έτσι έμειναν στο μηδέν. Η ομάδα της Λεμεσού έμεινε στους 13 βαθμούς και αναμένει το αποτέλεσμα του Απόλλωνα (παίζει αύριο 12/11 με την ΑΕΚ) ώστε να δει αν αυξήθηκε ή όχι η απόσταση από την πρώτη εξάδα (18β. έχουν οι «κυανόλευκοι).

Στα του αγώνα, πρωταγωνιστές για τον ΑΠΟΕΛ ήταν τόσο ο Βιτάλ που σκόραρε ένα απίθανο γκολ, όσο και οι Εντονγκαλά-Κβιλιτάια. Από την άλλη, ο Μόρσεϊ έχασε κλασσική ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, όταν ο Μπέλετς κράτησε την μπάλα στην γραμμή.

Όσον αφορά στη συνέχεια, ακολουθεί διακοπή του πρωταθλήματος. Με την επανέναρξη, ο ΑΠΟΕΛ θα αναμετρηθεί με τον Άρη (25/11) στο «Άλφαμεγα Stadium», ενώ η ΑΕΛ θα φιλοξενηθεί από την ΑΕΚ στην «Αρένα» (27/11).

11/11/2023
21:01
90'+5 Τέλος του αγώνα! Νίκη με 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ.
11/11/2023
20:53
88' Κίτρινη στον Κρέσπο.
11/11/2023
20:50
86' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός ο Μαρκίνιος, μέσα ο Εφραίμ.

11/11/2023
20:47
83' Χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Ο Δώνης... έχασε σε τετ-α-τετ με τον Μούριελ, καθώς ο κίπερ της ΑΕΛ απέκρουσε με τα πόδια.

11/11/2023
20:44
80' Η εικόνα στο δεύτερο μέρος

Ο ΑΠΟΕΛ οπισθοχώρησε γι' αυτό και ο Ντομίνγκες δίνει συνεχώς οδηγίες ώστε να κρατήσουν μπάλα. Από την άλλη, η ΑΕΛ το παλεύει για το γκολ της ισοφάρισης.

11/11/2023
20:44
80' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Εκτός ο Μεντόσα, μέσα ο Κα.

11/11/2023
20:35
70' Τεράστια φάση για την ΑΕΛ

Ο Μορέιρα γύρισε στον Μόρσεϊ ο οποίος από κοντινή απόσταση δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπέλετς. Απέκρουσε στην γραμμή ο κίπερ του ΑΠΟΕΛ.

11/11/2023
20:33
69' Αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός οι Κοσταντίνοφ-Εντονγκαλά, μέσα οι Σατσιάς-Δώνης.

11/11/2023
20:31
67' Κίτρινη στον Μεντόσα.
11/11/2023
20:30
66' Ισοζυγισμένο το δεύτερο μέρος

Συνεχίζονται τα σκληρά φάουλ γι' αυτό και το ματς έχει αρκετές διακοπές. Ωστόσο, η ΑΕΛ έχει κερδίσει μέτρα, χωρίς όμως να απειλεί ιδιαίτερα. Προσπαθεί να επιτεθεί στην κόντρα ο ΑΠΟΕΛ.

11/11/2023
20:29
65' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Εκτός ο Μακρής, μέσα ο Μόρσεϊ.

11/11/2023
20:26
62' Πρώτη κίτρινη για παίκτη των γηπεδούχων

Κίτρινη στον Εντονγκαλά για πάτημα στον Φιλίποβιτς.

11/11/2023
20:23
59' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός οι Κβιλιτάια-Πέτροβιτς, μέσα οι Γαβριήλ-Καραμανώλης.

11/11/2023
20:14
50' Προϋπόθεση για την ΑΕΛ

Σουτ του Σέρνιτς από πλάγια θέση εντός περιοχής, στην εξωτερική των διχτύων του Μπέλετς η μπάλα.

11/11/2023
20:09
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
11/11/2023
20:08
46' Αλλαγές για την ΑΕΛ

Εκτός οι Τσέρνιχ, Τζάλμα, Φραντζής, μέσα οι Τσούκα, Σέρνιτς, Μορέιρα.

11/11/2023
19:52
45'+5 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Κυρίαρχος ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο μέρος, δεν άφησε την ΑΕΛ να πάρει κεφάλι και έτσι έκανε το δικό του παιχνίδι. Ο Βιτάλ σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, ενώ πρωταγωνιστές ήταν και οι Εντονγκαλά-Κβιλιτάια.

11/11/2023
19:51
45'+5 Ακυρώθηκε γκολ του Μαρκίνιος

Ο παίκτης του ΑΠΟΕΛ δέχθηκε την ασίστ από τον Εντονγκαλά, ωστόσο ήταν εκτεθειμένος.

11/11/2023
19:48
45'+2 Δείτε το γκολ των γηπεδούχων
11/11/2023
19:48
45' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος
11/11/2023
19:40
38' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ!

Ο Βιτάλ με πολύ μακρινό σουτ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα! Απίθανο γκολ από τον παίκτη των γηπεδούχων. Συνεχίζει ακάθεκτος, καθώς μοίρασε δύο ασίστ στο προηγούμενο ματς με 3-0 επί της ΑΕΚ.

11/11/2023
19:38
37' Δεύτερη κίτρινη σε παίκτη της ΑΕΛ

Σκληρό φάουλ του Μεντόγεβιτς στον Εντονγκαλά και κίτρινη στον παίκτη της ΑΕΛ.

11/11/2023
19:33
35' Ασφυκτική η πίεση του ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Σεμπάκ, δεν πρόλαβαν να ευστοχήσουν Μαρκίνιος και Κβιλιτάια.

Τα βρίσκει σκούρα η ΑΕΛ στο παιχνίδι καθώς αδυνατεί να κρατήσει μπάλα, ειδικά στο τελευταίο 10λεπτο.

11/11/2023
19:31
30' Τεράστια φάση για την ομάδα της Λευκωσίας

Ο Πέτροβιτς έπιασε καρφωτή κεφαλιά και ο Μούριελ απέκρουσε εντυπωσιακά μα και δύσκολα.

11/11/2023
19:25
24' Απειλεί ξανά ο ΑΠΟΕΛ

Μετά από σέντρα του Εντονγκαλά, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά σχεδόν ανενόχλητος και έστειλε τη μπάλα μόλις πάνω από την εστία της ΑΕΛ.

11/11/2023
19:23
22' Νέα στιγμή για τους γηπεδούχους

Σουτ του Σαρφό, στο σώμα του Τσέρνιχ η μπάλα και κόρνερ.

Μετά από εκτέλεση, ο Κρέσπο έπιασε την κεφαλιά, απέκρουσε δύσκολα ο Μούριελ.

11/11/2023
19:17
16' Στο έδαφος ο Κρέσπο

Κίτρινη στον Τσέρνιχ για σκληρό φάουλ στον αμυντικό του ΑΠΟΕΛ. Δέχεται τις πρώτες βοήθειες και συνεχίζει κανονικά.

11/11/2023
19:12
11' Ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο

Καλός ο ρυθμός του αγώνα, αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα και συνεχείς παρατηρήσεις από τον διαιτητή. Λείπουν οι μεγάλες ευκαιρίες, ωστόσοτ ο ματς είναι ισοζυγισμένο.

ΑΠΟΕΛ - ΑΕΛ

11/11/2023
19:07
6' Καλή προϋπόθεση για τον ΑΠΟΕΛ

Έκλεψαν οι παίκτες των γηπεδούχων, ο Κβιλιτάια ολιγώρησε, κλείστηκε και το σουτ του ήταν αδύναμο γι' αυτό και κατέληξε έξω.

11/11/2023
19:03
2' Το γιόρτασαν οι ΑΠΟΕΛίστες

Οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ με κορεό σχημάτισαν το σήμερα της ομάδας τους στο νότιο πέταλο, ενώ ανάρτησαν και πανό «ψηλά, ψηλότερα ο Θρύλος», με αφορμή τα γενέθλια του συλλόγου. Ο ΑΠΟΕΛ στις 8 Νοεμβρίου έκλεισε 97 χρονών. Αργότερα, οι φίλοι των «γαλαζοκιτρίνων» έκαναν τη… νύχτα μέρα με καπνογόνα.

ΑΠΟΕΛ ΦΙΛΑΘΛΟΙ

11/11/2023
19:02
1' Έναρξη του αγώνα.
11/11/2023
18:59
Είσοδος των παικτών στον αγωνιστικό χώρο.
11/11/2023
18:57
Η παρουσία των φίλων του ΑΠΟΕΛ
11/11/2023
18:44
Έτοιμοι και οι φίλοι της ΑΕΛ για το μεγάλο παιχνίδι.
11/11/2023
18:37
Στο... πόστο του ο Πρόδρομος Πετρίδης, χαιρέτησε όλους τους παίκτες πριν την προθέρμασνη.
11/11/2023
18:02
Πρώτη βόλτα των παικτών στον αγωνιστικό χώρο
11/11/2023
17:55
Εκτός αποστολής ο Χέντι

Η ΑΕΛ εξέδωσε ανακοίνωση πριν από λίγα λεπτά, μέσω της οποίας ενημερώνει για την απουσία του επιθετικού της ομάδας: «Εκτός αποστολής τελευταία στιγμή έμεινε ο Εζεκίελ Χέντι, ο οποίος στη τελευταία προπόνηση ένιωσε ενοχλήσεις στον αστράγαλο. Μέχρι τη τελευταία στιγμή ήταν αμφίβολη η συμμετοχή του και τελικά δεν μπόρεσε να τις ξεπεράσει και αποφασίστηκε η μη συμμετοχή του στο παιχνίδι. Ο Χέντι θα παρακολουθήσει τον αγώνα από την κερκίδα των οπαδών μας μαζί με τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές που έμειναν εκτός αποστολής».

11/11/2023
17:51
Οι αλλαγές των προπονητών

Ο Σα Πίντι προχώρησε σε μια αλλαγή, σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι της ομάδας του κόντρα στην ΑΕΚ. Εκτός έμεινε ο Βιγιαφάνες, μέσα ο Σαρφό.

Από την άλλη, ο Κόσκελα προχώρησε σε τρεις διαφοροποιήσεις σε σχέση με το τελευταίο ματς κόντρα στην Καρμιώτισσα. Εκτός έμειναν οι Γερολέμου, Σέρνιτς και Χέντι ενώ φανέλα βασικού πήραν οι Παπαφώτης, Μεντόζα και Μακρής.

11/11/2023
17:47
Οι ενδεκάδες

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Τσεμπάκ, Πέτροβιτς, Κρέσπο, Βιτάλ, Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Σαρφό, Μαρκίνιος, Εντονγκαλά, Κβιλιτάια.

ΑΕΛ (Τόνι Κόσκελα): Μούριελ, Φραντζής, Μπάστο, Φιλίποβιτς, Ντέγοεστ, Ντζάλμα, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Μεντόζα, Τσέρνιχ, Μακρής.