Ανεπιθύμητος συμβιβασμός για ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 18/12/2021 - 20:55

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η μεγάλη αναμέτρηση στο ΓΣΠ μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και του Απόλλωνα για τη 14η αγωνιστική, καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο, 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Νταμπό στο 42ο λεπτό, όμως ο Καρώ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 74ο λεπτό.

Παιχνίδι με καλό ρυθμό από τις δύο ομάδες στο πρώτο 45λεπτό, όμως με ελάχιστες ευκαιρίες μέσα στις δύο περιοχές. Ο ΑΠΟΕΛ έδειξε περισσότερη πρόθεση να επιτεθεί, χωρίς όμως να το καταφέρνει σε ικανοποιητικό βαθμό. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν κυρίως να αμυνθούν αφού είχαν μόνο επιθετικές… εκλάμψεις, βρίσκοντας όμως το γκολ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός παρέμεινε καλός με τους γηπεδούχους να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης και να το βρίσκουν σχεδόν ένα τέταρτο πριν από το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι παρά την προσπάθεια τους να διατηρήσουν το προβάδισμα δεν τα κατάφεραν. Οι δύο ομάδες μετά το γκολ του ΑΠΟΕΛ ανοίχτηκαν, διεκδίκησαν τη νίκη, χωρίς όμως επιτυχία.

Με την ισοπαλία αυτή, οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού έφτασαν τους 29 βαθμούς και βρίσκονται μόνοι πρώτοι, έχοντας όμως παιχνίδι περισσότερο. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 17 βαθμούς και βρίσκεται στην έβδομη θέση της βαθμολογίας έχοντας όμως παιχνίδι λιγότερο.

Για τον Απόλλωνα επόμενη αγωνιστική υποχρέωση είναι μέσα στο 2022, όταν για τη 15η αγωνιστική θα αγωνιστεί στο ντέρμπι της Λεμεσού ως τυπικά γηπεδούχος κόντρα στην ΑΕΛ (03/01 - 19:00) στο Τσίρειο. Για τον ΑΠΟΕΛ πριν τις υποχρεώσεις της 15ης αγωνιστικής με την ΠΑΕΕΚ στο Μακάρειο (05/01 - 19:00), προέχει η συνέχιση του ντέρμπι με την Ομόνοια (26/12 - 17:00) για την 11η αγωνιστική που διακόπηκε λόγω ομίχλης στις 29 Νοεμβρίου.

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

18/12/2021
21:00
Το... τρίτο ημίχρονο της αναμέτρησης

Ο απόηχος και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών.

18/12/2021
20:55
Τέλος στο ΓΣΠ, έμειναν στο 1-1 οι δύο ομάδες

Αποτέλεσμα που δεν ήθελε καμία από τις δύο ομάδες.

18/12/2021
20:44
85' Κόκκινη για τον Απόλλωνα

Δεύτερη κίτρινη στον Φιλιώτη ο οποίος αφήνει την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές μετά από φάουλ στον Νατέλ.

18/12/2021
20:41
82’ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Οι Νασιμέντο και Ίντζια πέρασαν στο παιχνίδι αντί των Ζράντι και Αλεσάμι.

18/12/2021
20:33
74’ Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Καρώ ευνοήθηκε από τις κόντρες και με κοντινή κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

18/12/2021
20:31
73’ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Ντανίλο πέρασε ο Νταουσβίλι.

18/12/2021
20:27
69’ Δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ίλιεφ περνάει εκτός για να μπει ο Ραντζέλο Γιάνγκα.

18/12/2021
20:23
63’ Μοναδική στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ντε Βινσέντι βρέθηκε… φάτσα με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα όμως δε σημάδεψε σωστά, στέλνοντας τη μπάλα μόλις έξω.

18/12/2021
20:18
58’ Σώζει τον ΑΠΟΕΛ ο Σκουφέτ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια από τον Ζράντι, με τον Ιταλό να «απογειώνεται» και να διώχνει με υπερένταση τη μπάλα.

18/12/2021
20:08
50' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μακρινό σουτ του Νατέλ, με τη μπάλα να κοντράρει σε πόδια αμυντικών και τον Γιοβάνοβιτς να μαζεύει παρά την αλλαγή πορείας.

18/12/2021
20:05
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Με δύο αλλαγές ο ΑΠΟΕΛ καθώς Κβιλιτάια και Οκριασβίλι πέρασαν εκτός για να μπουν οι Εντονγκαλά και Μάγκλιτσα. Συνεχίζει χωρίς αλλαγές στο ημίχρονο ο Απόλλωνας.

18/12/2021
19:50
Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 1-0 μπροστά ο Απόλλωνας

Ημίχρονο στο ΓΣΠ με τον Απόλλωνα να προηγείται του ΑΠΟΕΛ με 1-0 για τη 14η αγωνιστική, χάρις στο γκολ του Μπαγκαλί Νταμπό στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης.

18/12/2021
19:42
42' Γκολ για τον Απόλλωνα

«Φαλτσαριστό» σουτ του Νταμπό εντός περιοχής και προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους.

18/12/2021
19:36
36' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ρομπέρζ έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Σκουφέτ μάζεψε με ευκολία τη μπάλα.

18/12/2021
19:34
34’ Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα

Στη θέση του Τζουμ πέρασε ο Ντανίλο Σπόλιαριτς.

18/12/2021
19:30
30' Παραμένει το 0-0 στο ΓΣΠ

Παραμένει καλός ο ρυθμός στην αναμέτρηση όμως οι ομάδες έχουν πρόβλημα στη δημιουργία τελικής φάσης. Ο ΑΠΟΕΛ είναι ελαφρώς πιο επιθετικός στον αγωνιστικό χώρο, με τους Λεμεσιανούς να δείχνουν περισσότερη πρόθεση για να αμυνθούν.

α

18/12/2021
19:15
15' Τίποτα το αξιόλογο στο παιχνίδι

Ορεξάτες φαίνονται οι δύο ομάδες όμως δεν έχουν καταφέρει ακόμη να δημιουργήσουν προβλήματα στις αντίπαλες άμυνες.

18/12/2021
19:00
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα ο Απόλλωνας.

18/12/2021
18:55
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλαζοκίτρινες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις κυανόλευκες οι φιλοξενούμενοι.

18/12/2021
18:10
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Με τρεις αλλαγές παρατάσσει τον Απόλλωνα στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ. Συγκεκριμένα σε σχέση με το παιχνίδι με τον Άρη οι Φιλιώτης, Κατελάρης και Ίλιεφ πήραν τις θέσεις των Β. Γιοβάνοβιτς, Αλμπάνη και Στορ.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Γιοβάνοβιτς, με τους Ρομπέρζ και Κατελάρη να συνθέτουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Ο Φιλιώτης θα είναι στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής, ενώ ο Αλεσάμι αριστερά. Χαμάς, Κολ και Τζουμ θα βρεθούν στη μεσαία γραμμή, με τους Ίλιεφ, Ζράντι να είναι στα άκρα της επίθεσης και τον Νταμπό ως μοναδικός προωθημένος.

Στον πάγκο: Tζούριν, Ουέλινγκτον, Μάρκοβιτς, Παπουνασβίλι, Ντανίλο, Ψύχας, Γιοβάνοβιτς, Ίντζια, Πίττας, Χάμπος, Στορ, Γιάνγκα

18/12/2021
18:00
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Σκουφέτ. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Θεοδώρου και στο αριστερό ο Σαμπάλα. Καρώ και Βινίσιους θα αποτελέσουν το αμυντικό δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή θα αγωνιστούν οι Σόουζα, Ντανίλο και Ντε Βινσέντι, με την επιθετική τριπλέτα να αποτελείται από τους Νατέλ, Οκριασβίλι και Κβιλιτάια.

Τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι απέναντι στον Ολυμπιακό. Βινίσιους αντί Σάβιτς, Κβιλιτάια αντί Ντογκαλά, Θεοδώρου αντί Τσεπάκ και Ντανίλο αντί Σατσιά. Στο αρχικό σχήμα για πρώτη φορά μετά τις 18 Οκτωβρίου και τον αγώνα με τον Εθνικό, ο Ντανίλο.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Τσιλιγγίρης, Νταουσβίλι, Μάγκλιτσα, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουήλερ, Ντογκαλά, Κούτσακος.

18/12/2021
17:55

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Καρώ, Βινίσιους, Σαμπάλα, Θεοδώρου, Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Οκριασβίλι, Ντανίλο, Νατέλ, Κβιλιτάια

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Ρομπέρζ, Κατελάρης, Αλεσάμι, Χαμάς, Κολ, Τζουμ, Ίλιεφ, Ζράντι, Νταμπό

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-1

Ο ΑΠΟΕΛ είχε πάρει προβάδισμα στο δεύτερο λεπτό με τον Ανδρέα Καρώ. Γκολ το οποίο ήταν το πρώτο για τους «γαλαζοκίτρινους» στη φετινή σεζόν. Η ανατροπή για τους Λεμεσιανούς έγινε με τον Ζράντι στο όγδοο λεπτό και το αυτογκόλ του Σόουζα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.