Τρίτωσε το... καλό με την Πάφο και άνοιξε τη ψαλίδα ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 3/3/2024 - 18:55

Έμεινε... ασφαλής στην κορυφή ο ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν στο ΓΣΠ της Πάφου με 1-0 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Το γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας ο Εντονγκαλά (8'). Αυτό είναι το τρίτο τρίποντο για τον ΑΠΟΕΛ επί της Πάφου στη φετινή σεζόν σε ισάριθμες αναμετρήσεις, με το ίδιο σκορ

Η ομάδα του Σα Πίντο πλέον ανέβηκε στους 63 βαθμούς, ανοίγοντας τη ψαλίδα από τη δεύτερη θέση στους εφτά βαθμούς, βάζοντας πίεση στους διώκτες της που αγωνίζονται αύριο (04/03 - 18:00). Με τη σειρά της η ομάδα του Κάρλος Καρσέδο έμεινε καθηλωμένη στους 50 βαθμούς και βλέπει το... τρένο της Ευρώπης να απομακρύνεται και τη φετινή σεζόν.

Την ερχόμενη, τρίτη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta, ο ΑΠΟΕΛ θα πάει στη Λεμεσό (10/03 - 19:00) για να αντιμετωπίσει τον Άρη στο «Άλφαμεγα Stadium». Από την άλλη, η Πάφος θα μεταβεί στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για να αναμετρηθεί με την Ανόρθωση (10/03 - 17:00).

03/03/2024
19:20
Το τρίτο ημίχρονο

Ο απόηχος από το ΓΣΠ και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης.

03/03/2024
18:55
Τέλος στο ΓΣΠ

Μεγάλη νίκη του ΑΠΟΕΛ με 1-0 επί της Πάφου για τη δεύτερη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

bg

03/03/2024
18:51
90' Ζητά πέναλτι η Πάφος

Ο Κοντρέρας έκανε την προβολή μετά από σέντρα με τη μπάλα να καταλήγει έξω. Ζήτησαν παράβαση οι φιλοξενούμενοι καθώς ο Ντάλσιο έβαλε το πόδι του. Εξετάστηκε η φάση από το VAR χωρίς να προκύπτει κάτι το μεμπτό.

03/03/2024
18:50
90' Έξι επιπλέον λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης

Παραμένει το 1-0 υπέρ του ΑΠΟΕΛ από το όγδοο λεπτό και το γκολ του Εντονγκαλά.

03/03/2024
18:46
87' Τελευταία αλλαγή -και- για την Πάφο

Ο Τουμάσι μπήκε στο παιχνίδι αντί του Ικόκο. Όλα για όλα από τον Καρσέδο.

βμ

03/03/2024
18:46
86' Ευκαιρία για την Πάφο

Σουτ του Τζάτζα έξω από την περιοχή, με τον Μπέλετς να μπλοκάρει ξανά σταθερά.

03/03/2024
18:40
81' Αλλαγή για την Πάφο

Ο Αμπντουσαλάμοφ μπαίνει στο παιχνίδι στη θέση του Ναμ.

ωθι΄θω

03/03/2024
18:36
77' Σουτ στον στόχο για την Πάφο

Μακρινό σουτ του Βαλακάρι, ο Μπέλετς ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.

03/03/2024
18:32
74' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Μαρκίνιος και Σαρφό αποχωρούν για να μπουν οι Εφραίμ και Σατσιάς. Ολοκληρώνει με τις κινήσεις από τον πάγκο ο Ρικάρντο Σα Πίντο.

κτυχφηψ

03/03/2024
18:32
72' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Στην αντεπίθεση οι γηπεδούχοι, με τον Κβιλιτάια να μπαίνει στην περιοχή όμως ο Ίβουσιτς ήταν σε ετοιμότητα και μπλοκαρε το πλασέ του.

03/03/2024
18:26
67' Από μια αλλαγή για τις δύο ομάδες

Ο Τζάτζα μπαίνει στο παιχνίδι αντί του Μπρούνο Φελίπε για την Πάφο. Για τον ΑΠΟΕΛ ο Γουίλσον παίρνει τη θέση του Εντονγκαλά ο οποίος αποχωρεί με ενοχλήσεις.

σ

03/03/2024
18:22
62' Απειλεί η Πάφος

Σέντρα του Μπρούνο, με τη μπάλα να περνά από όλους και να φεύγει μόλις έξω καθώς πήρε περίεργα φάλτσα.

03/03/2024
18:16
57' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Οι Μεχρί και Κβιλιτάια μπαίνουν στο παιχνίδι αντί των Βιγιαφάνιες και Δώνη.

χυκφ

03/03/2024
18:12
Ο επίσημος αριθμός των εισιτηρίων

Σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση, στο γήπεδο βρίσκονται 11.094 θεατές.

0

03/03/2024
18:05
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Διπλή αλλαγή για την Πάφο, με τους Κβίντα και Βαλακάρι να περνούν στο παιχνίδι αντί των Ρους και Μποτσκάι. Με τους ίδιους έντεκα που ξεκίνησε το παιχνίδι συνεχίζει για τον ΑΠΟΕΛ ο Ρικάρντο Σα Πίντο.

03/03/2024
17:48
Ημίχρονο στο ΓΣΠ

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Συμπληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ, με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται της Πάφου με 1-0. Παιχνίδι με αρκετά καλό ρυθμό και τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές. Οι μεν γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν σωστή διαχείριση του υπέρ τους αποτελέσματος, ενώ οι δε φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν την ισοφάριση. Στο δεύτερο μέρος αναμένεται ακόμη καλύτερο παιχνίδι με την Πάφο να... ρισκάρει για να φύγει από τη Λευκωσία με το βαθμολογικό κέρδος.

τυξ

03/03/2024
17:46
45' Ένα επιπλέον λεπτό για το τέλος του ημιχρόνου

Πάντα μπροστά στο σκορ ο ΑΠΟΕΛ από το όγδοο λεπτό με το γκολ του Εντονγκαλά.

03/03/2024
17:43
42' Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Μετά από μακρινό πλάγιο, η μπάλα στρώθηκε στον Τάνκοβιτς στο ύψος του πέναλτι όμως το σουτ που επιχείρησε μπλοκαρίστηκε από τον Μπέλετς σταθερά.

03/03/2024
17:32
31' Σουτ για την Πάφο

Στην αντεπίθεση οι φιλοξενούμενοι με τον Μπρούνο ο οποίος καθυστέρησε και έδωσε στον Πέπε, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ χωρίς όμως στόχο.

185

03/03/2024
17:28
27' Μεγάλη στιγμή για την Πάφο

Μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Μπέλετς βγήκε ασταθώς, με τη μπάλα να καταλήγει πλάγια στον Μπρούνο. Ο Βραζιλιάνος άσος της Πάφου γύρισε στον Γκολντάρ ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά έξω.

03/03/2024
17:21
20' Προσπαθεί να αντιδράσει η Πάφος

Ο ΑΠΟΕΛ μετά το γρήγορο γκολ του βρήκε προσπαθεί να διαχειριστεί το προβάδισμα του. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι θέλουν να δώσουν ταχύτητα στο παιχνίδι για να δημιουργήσουν προβλήματα στην εστία του Μπέλετς. Για την ώρα δεν το έχουν καταφέρει, με τους «γαλαζοκίτρινους» να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι στην αντεπίθεση.

0

03/03/2024
17:09
8' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Στην αντεπίθεση οι γηπεδούχοι, με τον Εντονγκαλά να μπαίνει στην περιοχή με ατομική ενέργεια και με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Ίβουσιτς για το 1-0.

03/03/2024
17:05
4' Σουτ για τον ΑΠΟΕΛ

Στρώθηκε στον αέρα η μπάλα στον Εντονγκαλά στο ύψος της περιοχής, με τον άσο των γηπεδούχων να επιχειρεί το βολέ, χωρίς ωστόσο να βρίσκει στόχο.

03/03/2024
17:02
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

03/03/2024
16:58
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλαζοκίτρινες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις λευκές οι φιλοξενούμενοι.

λ

03/03/2024
15:55
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Πάφου

Με μια αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι της ομάδας από τον Χουάν Κάρλος Καρσέδο. Ο τιμωρημένος Ζάιρο έμεινε εκτός για να πάρει τη θέση του ο Μελούσο. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Ισπανό τεχνικό των «γαλάζιων».

Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Ίβουσιτς, με τους Ρους και Γκολντάρ να συνθέτουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Ο Μελούσο θα κινηθεί ως αριστερό μπακ, με τον Ικόκο δεξιά. Στη μεσαία γραμμή θα είναι οι Ναμ και Πέπε, με τον Τάνκοβιτς πιο μπροστά ως επιτελικός μέσος. Στο δεξί «φτερό» της επίθεσης θα βρίσκεται ο Μποτσκάι, με τον Μπρούνο αριστερά. Μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης ο Κοντρέρας.

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κβίντα, Κανέ, Αμπντουσαλάμοφ, Τζάτζα, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Τουμάσι, Ντράγκομιρ, Νταλίνια

03/03/2024
15:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με τρεις αλλαγές σε σχέση με την πρεμιέρα των play-off παρατάσσει την ομάδα του ο Ρικάρντο Σα Πίντο στη σημερινή αναμέτρηση. Οι Τσεμπάκ, Σαρφό και Εντονγκαλά πήραν φανέλα βασικού αντί των Πέτροβιτς, Κοσταντίνοφ και Κβιλιτάια. Ο πρώτος είναι τιμωρημένος με κίτρινες κάρτες, ο δεύτερος είναι τραυματίας, ενώ ο τρίτος έμεινε στον πάγκο. Εκτός και ο τραυματίας Άνχελ Κρέσπο.

Ο Μπέλετς θα είναι στο τέρμα, με τους Σούσιτς και Ντβάλι να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο αριστερό άκρο της άμυνας θα είναι ο Ζεφτέ, με τον Τσεμπάκ δεξιά. Στη μεσαία γραμμή οι Σαρφό και Βιγιαφάνιες, με τον Ντάλσιο ελαφρώς πιο μπροστά. Ο Μαρκίνιος θα είναι στο αριστερό «φτερό» της επίθεσης, με τον Εντονγκαλά στο δεξί και ο Δώνης στην κορυφή της γραμμής κρούσης. Σχηματισμός 4-3-3 από τον Πορτογάλο τεχνικό.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Καραμανώλης, Εφραίμ, Φαουάζ, Γουίλσον, Κβιλιτάια, Μαϊόλι, Σατσιάς, Τομανέ, Πολυκάρπου, Μεχρί

03/03/2024
15:45

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Ζεφτέ, Ντβάλι, Σούσιτς, Τσεμπάκ, Σαρφό, Βιγιαφάνιες, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Εντονγκαλά, Δώνης

Πάφος (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Μελούσο, Ρους, Γκολντάρ, Ικόκο, Ναμ, Πέπε, Τάνκοβιτς, Μπρούνο, Μποτσκάι, Κοντρέρας

03/03/2024
15:40
Διαιτητική ομάδα

Με Σέρβο διαιτητή στον αγωνιστικό χώρο και Πορτογάλο διαιτητή στο VAR θα διεξαχθεί η αναμέτρηση, με την υπόλοιπη ομάδα διαιτησίας να είναι κυπριακή.

Το... απόλυτο ο ΑΠΟΕΛ κόντρα στην Πάφο φέτος

Οι «γαλαζοκίτρινοι» στα δύο παιχνίδια της πρώτης φάσης επικράτησαν και στα δύο με νίκες 1-0.

03/03/2024
15:30
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι στο ΓΣΠ

Στις 17:00 ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται την Πάφο, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.