Κυριακή, 18/3/2018 - 15:35
18/03/2018
17:54
ΤΕΛΟΣ. Μεγάλη νίκη ο Απόλλωνας στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ

Ο Απόλλωνας είναι ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι και απολαμβάνει πλέον την μοναξιά της κορυφής με τρεις βαθμούς διαφορά από τον ΑΠΟΕΛ. 4-2 το τελικό αποτέλεσμα στους 70 βαθμούς οι γαλάζιοι στους 67 οι γαλαζοκίτρινοι.

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας στην ζωντανή μετάδοση του alphanews.live.

18/03/2018
17:51
4 λεπτά οι καθυστερήσεις

Τα πάντα έχουν κριθεί. Ο Απόλλωνας ετοιμάζεται να πανηγυρίσει για τρίτη φορά φέτος κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.

18/03/2018
17:46
86' ΓΚΟΛ 4-2 μειώνει ο ΑΠΟΕΛ

Με δυνατό σουτ του Αλωνεύτη μετά από ολιγωρία της άμυνας του Απόλλωνα ο ΑΠΟΕΛ μειώνει σε 4-2.

18/03/2018
17:37
78' ΓΚΟΛ 4-1 ο Απόλλωνας ξανά με Παπουλή

Διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του Απόλλωνα με δεύτερο προσωπικό τέρμα του Παπουλή που είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής των γαλάζιων στα πλει οφ. Ο Ελλαδίτης δέχθηκε εξαιρετική πάσα, έκανε την προσποίηση στον Πέρεθ και σαν σε προπόνηση πέτυχε το 4-1.

18/03/2018
17:35
75' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Σε μια οργανωμένη επίθεση, ο Γιάκολις μπήκε μόνος του από πλάγια και δεξιά μέσα στην περιοχή έσκαψε την μπάλα στην έξοδο του Πέρεθ, ο Μοράις πάνωσ την γραμμή έδιωξε την μπάλα.

18/03/2018
17:25
65' ΓΚΟΛ 3-1 με πέναλτι του Παπουλή

Ο Παπουλής δέχθηκε εξαιρετική κάθετη από τον Άλεφ μπήκε στην περιοχή και ο Πέρεθ το ανέτρεψε. Πέναλτι για τον Απόλλωνα, ο Ελλαδίτης πήρε την εκτέλεση ευστόχησε και έκανε το 3-1 για τους γαλάζιους που παίρνουν σημαντικό προβάδισμα για την νίκη.

18/03/2018
17:19
60' Φάση με Εμπεσίλιο

Ο Αλωνεύτης εκτέλεσε φάουλ ο Εμπεσίλιο πετάχτηκε και πήρε την κεφαλιά χωρίς όμως να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

18/03/2018
17:17
58' Καλή ευκαιρία με Μερκή

Κόρνερ κεφαλιά του Μερκή έδιωξε ο Βάλε, που σταμάτησε και τον Νσούε. Στην συνέχεια της φάσης έδιωξε ο Ρομπέρζ. Έχει μπει πιο δυνατά ο ΑΠΟΕΛ που είναι καλύτερος και ψάχνει την ισοφάριση.

18/03/2018
17:13
Ξεκίνημα στην επανάληψη με φασεις για αμφότερες τις ομάδες

52′ Σουτ του Αλωνεύτη στην αγγαλιά του Βάλε. Στο 53′ ατομική ενέργεια του Μάρκοβιτς, επιχείρησε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Πέρεθ.

18/03/2018
16:47
Τέλος ημιχρόνου. 2-1 στο Τσίρειο

Τελείωσε το πρώτο μέρος. Το γκολ του Ποτέ έδωσε νέο ενδιαφέρον, προβλέπεται συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο.

18/03/2018
16:40
41' ΓΚΟΛ 2-1 μειώνει ο ΑΠΟΕΛ με τον Ποτέ

Πάσα στον Ζαχίντ που δεν ήταν οφσάιντ, γύρισε ο άσος του ΑΠΟΕΛ στην μικρή περιοχή όπου υπήρχε μόνος του ο Ποτέ, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βάλε. Όλα τα λεφτά πάντως ήταν η ασίστ του Ζαχίντ στον Αφρικανό επιθετικό των γαλαζοκίτρινων. Νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι .

18/03/2018
16:37
38' Φάση με Νσούε

Σέντρα του Αλωνεύτη, ο Ζάντερ πρόλαβε και έβαλε το κεφάλι του διώχνοντας σε κόρνερ πριν γίνει επικίνδυνος ο Νσούε. Το κόρνερ πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους γαλαζοκίτρινους

18/03/2018
16:30
31' ΓΚΟΛ 2-0 ο Απόλλωνας με Πέδρο

Εξαιρετική απεθείας εκτέλεση φάουλ του Ζοάο Πέδρο, έπεσε ο Πέρεθ αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. 2-0 για τους γηπεδούχους που έχουν πάρει τεράστιο πλεονέκτημα για να πάρουν την νίκη από πολύ νωρίς.

18/03/2018
16:25
25' Φάση για Απόλλωνα με Άλεφ

Γύρισμα του Βασιλείου, ο Άλεφ δοκίμασε το πόδι του έξω από την μεγάλη περιοχή πέρασε μακριά και έξω από το τέρμα του Πέρεθ η μπάλα.

18/03/2018
16:19
19' Μεγάλη ευκαιρία με τον Αλωνεύτη

Ο Αλωνεύτης μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά σούταρε αλλά ο Βάλε τον νίκησε και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

18/03/2018
16:14
14' ΓΚΟΛ 1-0 ο Απόλλωνας

Ο Άντον Μάγκλιτσα ανοίγει το σκορ για τον Απόλλωνα και πετυχαίνει το 1-0 με το δωδέκατο φετινό του τέρμα μετά την ασίστ του Γιάκολις. Φωνάζει ο ΑΠΟΕΛ για μη τήρηση του fair play καθώς ο Πολιάκοφ ήταν στο έδαφος τραυματίας και οι παίκτες του Απόλλωνα δεν έβγαλαν την μπάλα εκτός. Βράζει ο πάγκος του ΑΠΟΕΛ για την φάση, ο Λευκορώσος αμυντικός δεν μπορεί να συνεχίσει και βγαίνει. Στην θέση του ο Μερκής.

18/03/2018
16:12
13' Πρώτη φάση για ΑΠΟΕΛ

Εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ, έγινε το σουτ από τις κόντρες μπλόκαρε ο Βάλε.

18/03/2018
16:06
7' Σουτ του Σατσέτι

Καλό σουτ του Εστεμπάν Σατσέτι που βρήκε σε ετοιμότητα τον Πέρεθ που έδιωξε .

18/03/2018
16:04
5' Kαλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Ο Πέδρο εκτέλεσε το φάουλ, ο Άλεφ σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους πήρε την κεφαλιά που πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Πέρεθ.

18/03/2018
16:02
3' Σέντρα σουτ του Μάγκλιτσα

Ο Μάγλιτσα διεκδίκησε και πήρε την μπάλα από τα δεξιά, ξέφυγε και έκανε μια σέντρα -σουτ που δεν ανησύχησε τον Πέρεθ, καθώς η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του.

18/03/2018
16:00
Σέντρα στο ντέρμπι

Ο Τράττος σφυρίζει την έναρξη στο Τσίρειο.

18/03/2018
15:36
Oι ενδεκάδες των ομάδων στο Τσίρειο

Καλό απόγευμα κυρίες και κύριοι.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Απόλλωνα και ΑΠΟΕΛ. Για τους γηπεδούχους, ο Άλεξ Ντα Σίλβα θα μείνει στον πάγκο, ενω ο Γιούστε ξεπέρασε το πρόβλημα που τον ταλαιπωρούσε και είναι στην βασική ενδεκάδα. Από την άλλή, ο Γιώργος Δώνης παρατάσει την ομάδα του με δύο αλλαγες σε σύγκριση με το παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ. Στις θέσεις των Σάλαϊ και Ντελατόρε, θα αγωνιστούν οι Αλωνευτης και Ποτέ. Με σύστημα 4-2-3-1 και οι δύο προπονητές θα παρατάξουν τις ομάδες τους.

Οι ενδεκάδες και οι αναπληρωματικοί:

Απόλλων: Βάλε, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σαντάνα, Πέδρο, Σακέτι, Άλεφ, Παπουλής, Γιάκολις, Βασιλείου, Μάγκλιτσα

Στον πάγκο: Μαρτίνεζ, Ντα Σίλβα, Ζελάγια, Μακρίδης, Μάρκοβιτς, Σπόλιαριτς, Σκέμπρι, Αγγελή, Κίσσας, Πίττας, Πιτιάν

ΑΠΟΕΛ: Πέρεζ, Ενσούε, Εμπεσίλιο, Ποτέ, Ζαχίντ, Πολιάκοφ, Φαρίας, Μοράις, Ιωάννου, Αλωνεύτης, Καρλάο

Στον πάγκο: Γκουντίνο, Λάγο, Ντε Καμάργκο, Αλεξάνδρου, Ορ, Σάλαϊ, Αντωνίου, Βούρος, Μερκής, Ντελατόρε, Σόουζα

Διαιτητές: Λεόντιος Τράττος (Χ. Χαραλάμπους, Ι. Λαζάρου), 4oς: Ν.Νεοκλέους