«Βuzzer Beater» Τάνκοβιτς και στον τελικό η Πάφος (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 17/4/2024 - 21:59

Στον τελικό Κυπέλλου Coca-Cola για πρώτη φορά στην ιστορία της η Πάφος!

Την ευκαιρία να πανηγυρίσει τον πρώτο τίτλο της ιστορίας της θα έχει η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο. Οι «γαλάζιοι» έμειναν στο ισόπαλο, 1-1 με τον Απόλλωνα στο «Άλφαμεγα Stadium» στη μεταξύ τους ρεβάνς των ημιτελικών και σε συνδυασμό με τη νίκη 2-1 του πρώτου αγώνα πήραν την πρόκριση με συνολικό σκορ 3-2.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν τον σκορ με τον Σαγκάλ (70') από το σημείο του πέναλτι, όμως ο Τάνκοβιτς (90+4') είχε την... απάντηση με ένα «μαγικό» γκολ από τα 30 μέτρα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Στο μεγάλο τελικό της 18ης Μαΐου, η Πάφος θα συναντηθεί με την Ομόνοια που πήρε την πρόκριση επί του Άρη.

Μέχρι τότε, για την όγδοη αγωνιστική του πρώτου γκρουπ των play-off του πρωταθλήματος Cyta η Πάφος θα αναμετρηθεί στο «Στέλιος Κυριακίδης» με την Ανόρθωση (21/04 - 17:00). Από την άλλη, για τον Απόλλωνα που έχει μείνει εκτός στόχων από όλες τις διοργανώσεις ακολουθεί το παιχνίδι με την ΑΕΛ ως τυπικά γηπεδούχος στο «Άλφαμεγα Stadium» για τη 10η αγωνιστική του δεύτερου γκρουπ των play-off του πρωταθλήματος.

Τέλος, πρόκριση για την Πάφο

Οι Παφίτες πανηγυρίζουν την πρόκριση στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

3

17/04/2024
21:55
90+4' Γκολ για την Πάφο

Ο Τάνκοβιτς από τα 40 μέτρα επιχείρησε ένα απίθανο σουτ, νικώντας τον Λέουβενμπεργκ, κάνοντας το 1-1 και δίνει κατά πάσα πιθανότητα την πρόκριση στην ομάδα του με συνολικό σκορ 3-2.

ιθ0βι

17/04/2024
21:51
90' Έξι επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 1-0 υπέρ του Απόλλωνα. Σκορ που αν μείνει έως το φινάλε θα οδηγηθούμε στην ημίωρη παράταση ή και στη διαδικασία των πέναλτι αν χρειαστεί.

17/04/2024
21:47
87' Νέα αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Πέρετζ μπαίνει αντί του Σπόλιαριτς.

17/04/2024
21:44
84' Αλλαγές για τον Απόλλωνα

Αποχωρεί με ενοχλήσεις ο σκόρερ της αναμέτρησης, Σαγκάλ, δίνοντας τη θέση του στον Μπαγκενγκά. Στο παιχνίδι και ο Φιλιώτης αντί του Σάντος.

εβ

17/04/2024
21:44
84' Ευκαιρία για την Πάφο

Μετά από κόρνερ, ο Ζάιρο βγήκε από τα μαρκαρίσματα στο δεύτερο δοκάρι όμως η κεφαλιά που επιχείρησε δε βρήκε στόχο.

17/04/2024
21:38
77' Αλλαγή για την Πάφο

Κοντρέρας μέσα αντί του Πέπε.

17/04/2024
21:30
70' Γκολ για τον Απόλλωνα

Εύστοχος ο Σαγκάλ από τη λευκή βούλα, κάνει το 1-0 και πλέον έχουμε σκορ παράτασης (2-2).

νκ

17/04/2024
21:28
68' Πέναλτι για τον Απόλλωνα

Μετά από On Field Review ο διαιτητής υπόδειξε το σημείο του πέναλτι.

17/04/2024
21:27
67' Ζητά πέναλτι ο Απόλλωνας

Σέντρα στην περιοχή, με τον Ίβουσιτς να κάνει άστοχη έξοδο και αντί τη μπάλα βρήκε τον Μάρκες στο πίσω μέρος του κεφαλιού του.

23

17/04/2024
21:21
61' Αλλαγή για την Πάφο

Ο Ζάζα μπαίνει στο παιχνίδι αντί του Βαλακάρι.

λυ,

17/04/2024
21:16
55' Προσπαθεί να ανεβάσει τις γραμμές του ο Απόλλωνας

Ο χρόνος δουλεύει πλέον για την Πάφο, με τους φιλοξενούμενους να θέλουν να εκμεταλλευτούν κάθε δευτερόλεπτο. Η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν προσπαθεί να ανέβει για να κάνει το παιχνίδι της όμως οι Παφίτες καραδοκούν για την αντεπίθεση, κάτι που ξέρουν να κάνουν πολύ καλά.

17/04/2024
21:06
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, συνεχίζουν με τους έντεκα που ξεκίνησαν την αναμέτρηση.

17/04/2024
20:55
Στον τελικό η Ομόνοια

Η ομάδα της Λευκωσίας έμεινε στο 0-0 με τον Άρη στο ΓΣΠ στη ρεβάνς του 3-0 της πρώτης αναμέτρησης και «κλείδωσε» την παρουσία της στη μεγάλη αναμέτρηση της 18ης Μαΐου.

Πλέον, μένει να δούμε ποια θα είναι η δεύτερη ομάδα που θα ακολουθήσει το «τριφύλλι».

02,23

17/04/2024
20:47
Ημίχρονο στο «Άλφαμεγα Stadium»

Ολοκληρώθηκαν τα πρώτα 45 λεπτά της ρεβάνς των ημιτελικών του Κυπέλλου Coca-Cola μεταξύ του Απόλλωνα και της Πάφου, με τις δύο ομάδες να είναι στο 0-0. Αποτέλεσμα που ευνοεί τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έχουν το σκορ πρόκρισης για τον τελικό.

Oι Λεμεσιανοί μπήκαν... φουριόζοι στο παιχνίδι και προσπάθησαν να πιάσουν στον «ύπνο» τον αντίπαλο τους, φτιάχνοντας κάποιες μεγάλες στιγμές, χωρίς ωστόσο να τις αξιοποιούν. Σταδιακά η ομάδα του Καρσέδο κέρδισε μέτρα και προσπάθησε να παίξει το δικό της παιχνίδι, φτιάχνοντας και αυτή με τη σειρά της κάποιες μεγάλες ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας αναμένεται να βγει ακόμη πιο ψηλά για να διεκδικήσει το γκολ, ενώ η Πάφος θα προσπαθήσει να συνεχίσει την υπεράσπιση του υπέρ της αποτελέσματος.

20:32
31' Νέα στιγμή για τους φιλοξενούμενους

Σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Ζάιρο ολομόναχο να πιάνει την κεφαλιά χωρίς να μπορεί να βρει στόχο.

17/04/2024
20:29
29' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Καλό δυνατό συρτό σουτ του Μάρκες από το ύψος της περιοχής, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Ίβουσιτς.

17/04/2024
20:23
23' Απίθανη στιγμή για την Πάφο

«Φάτσα» με τον Λέουβενμπεργκ ο Ζάιρο μετά από κάθετη του Βαλακάρι. Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων πήγε να περάσει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και έχασε την ισορροπία του, σπαταλώντας μοναδική στιγμή.

17/04/2024
20:13
13' Nέα προϋπόθεση για τον Απόλλωνα

Ωραίος συνδυασμός ανάμεσα σε Σαγκάλ και Σάντος, με τον Χιλιανό να μπαίνει στην περιοχή, να κάνει την παράλληλη πάσα ωστόσο ο Μάρκες δεν πρόλαβε να την στείλει στα δίκτυα από κοντά.

17/04/2024
20:05
Χωρίς σκορ στο ΓΣΠ μετά τα πρώτα 45 λεπτά

Ο άλλος ημιτελικός μεταξύ Ομόνοιας και Άρη είναι στο 0-0 μετά την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Θυμίζουμε πως το «τριφύλλι» έχει το προβάδισμα πρόκρισης με τη νίκη 3-0 από την πρώτη αναμέτρηση.

3.32

17/04/2024
20:03
3' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Μάρκες μπήκε στην περιοχή, έκανε το τελείωμα με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι μετά από επέμβαση του Ίβουσιτς. Πήγε να μπει στη φάση ο Σαγκάλ όμως δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα.

17/04/2024
20:00
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα ο Απόλλωνας.

17/04/2024
19:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις μπλε εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις λευκές οι φιλοξενούμενοι.

17/04/2024
18:55
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Πάφου

Φανέλα βασικού στον Ναμ αντί στον Κοντρέρας έδωσε ο Χουάν Κάρλος Καρσέδο σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών. Ο προπονητής της Πάφου παρατάσσει την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1.

Ο Ίβουσιτς θα είναι στο τέρμα, με τους Γκολντάρ και Κβίντα μπροστά του ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Μποτσκάι, ενώ ο Ρους θα είναι δεξιά. Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν οι Ναμ και Πέπε, με τον Ντράγκομιρ ελαφρώς πιο μπροστά σε ρόλο οργανωτή. Τάνκοβιτς αριστερά στην επίθεση και Βαλακάρι δεξιά, ενώ ο Ζάιρο θα κινείται ως μοναδικός φορ στη γραμμή κρούσης.

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο, Κανέ, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Μιχαήλ, Νταλίνια, Ζάζα, Τουμάσι

17/04/2024
18:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον πρώτο αγώνα παρατάσσει την ομάδα του ο Πάμπλο Ματσίν. Ο προπονητής του Απόλλωνα έδωσε φανέλα βασικού στους Σιέλβικ, Σπόλιαριτς και Σαγκάλ αντί των Φιλιώτη, Κολ και Πέρετζ. Σχηματισμός 4-4-2 από τον Ισπανό τεχνικό.

Ο Λέουβενμπεργκ θα είναι στο τέρμα, με τους Εκπολό και Σιέλβικ μπροστά του ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο αριστερό άκρο της άμυνας θα είναι ο Γιούρτσεβιτς με τον Νταρίκγουα δεξιά. Ο Μαλεκκίδης αριστερά στη μεσαία γραμμή και ο Σάντος δεξιά, ενώ οι Χάμπος, Σπόλιαριτς θα συνθέσουν το δίδυμο στη μεσαία γραμμή. Σαγκάλ και Μάρκες στη γραμμή κρούσης.

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ, Ποντικός, Αρτεάν, Κοστάκε, Φιλιώτης Μπαγκενγκά

17/04/2024
18:45

Απόλλωνας (Πάμπλο Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Γιούρτσεβιτς, Εκπολό, Σιέλβικ, Νταρίκγουα, Μαλεκκίδης, Χάμπος, Σπόλιαριτς, Σάντος, Σαγκάλ, Μάρκες

Πάφος (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Μποτσκάι, Κβίντα, Γκολντάρ, Ρους, Ναμ, Πέπε, Ντράγκομιρ, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ζάιρο

17/04/2024
18:40
Και φέτος μαζί στον τελικό!

Ο μεγάλος τελικός του Κυπέλλου Coca-Cola θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου!

Ο Alpha Κύπρου ανέλαβε για πρώτη φορά να μεταδώσει τελικό κυπέλλου τη σεζόν 2018/19, ενώ έως και φέτος είχε το πακέτο δικαιωμάτων μεταδίδοντας τους τελικούς των σεζόν 2018/19, 2020/21, 2021/22 και 2022/23. Επίσης, μεταδόθηκαν με μεγάλη επιτυχία τα παιχνίδια Super Cup των ίδιων σεζόν. Θυμίζουμε πως το 2020 δεν πραγματοποιήθηκε ούτε τελικός κυπέλλου, ούτε Super Cup λόγω κορωνοϊού.

Παράλληλα, εξασφαλίστηκαν τα δικαιώματα για τους τελικούς κυπέλλου Coca-Cola των σεζόν 2023/24 και 2024/25, όπως και το παιχνίδι του Super Cup το καλοκαίρι του 2024.

Μέχρι το 2025 λοιπόν, οι δύο από τους τρεις εγχώριους τίτλους κρίνονται... στην τηλεόραση του Alpha.

17/04/2024
18:35
Το άλλο ζευγάρι του ημιτελικού

Σε πολύ λίγο θα (19:00) θα ξεκινήσει και το άλλο παιχνίδι των ημιτελικών του Κυπέλλου Coca-Cola μεταξύ της Ομόνοιας και του Άρη στο ΓΣΠ. Στο εν λόγω παιχνίδι οι «πράσινοι» της Λευκωσίας έχουν τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης καθώς επικράτησαν στην πρώτη συνάντηση με 3-0 στο «Άλφαμεγα Stadium».

17/04/2024
18:30
Μικρό προβάδισμα πρόκρισης για την Πάφο

Οι Παφίτες στο πρώτο παιχνίδι είχαν επικρατήσει με 2-1 και έχουν μικρό προβάδισμα πρόκρισης για τον μεγάλο τελικό της 18ης Μαΐου. Η ομάδα του Καρσέδο είχε προηγηθεί με τον Πέπε (28'), ενώ ο Απόλλωνας ισοφάρισε προσωρινά με τον Μαλεκκίδη (35'). Το νικητήριο γκολ για τους γηπεδούχους είχε έρθει με τον Δημητρίου (85').

Θυμηθείτε τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

17/04/2024
18:25
Διαιτητική ομάδα

Ο Γερμάνος, Στάνισλαβ Σίμπερτ ορίστηκε να διευθύνει το παιχνίδι, με τον συμπατριώτη του, Γιόχαν Πέιφερ, να είναι ο διαιτητής στο VAR. Από την Κύπρο η υπόλοιπη ομάδα διαιτησίας.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε τη ρεβάνς των ημιτελικών του Κυπέλλου

Στις 20:00 ο Απόλλωνας υποδέχεται στο «Άλφαμεγα Stadium» την Πάφο στη μεταξύ τους δεύτερη αναμέτρηση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Coca-Cola.