Ο Μιλίτσεβιτς έδειξε τον δρόμο και η ΑΕΚ πήρε δεύτερη σερί νίκη (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 14/4/2024 - 21:04

«Άλωσε» τη Λεμεσό!

Η ΑΕΚ χάρις σε γκολ του Μιλίτσεβιτς στο 90+6' έφυγε με το... διπλό από το «Άλφαμεγα Stadium», επικρατώντας με 1-0 του Άρη, στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν καλά διαστήματα και πίεσαν για να ανοίξουν το σκορ, όμως δυσκολεύτηκαν να διασπάσουν τις αντίπαλες άμυνες. Στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας και στις καθυστερήσεις, το ματς μετατράπηκε σε ροντέο με χαμένες ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Τελικά φάνηκε πως η ισοπαλία θα αποτελέσει το τελικό αποτέλεσμα, αλλά ο 28χρονος κεντρικός αμυντικός σαν... από μηχανής θεός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Έτσι οι «κιτρινοπράσινοι» συνεχίζουν την καταδίωξη του πρωτοπόρου ΑΠΟΕΛ, διατηρώντας την μεταξύ τους διαφορά στο -1. Από την άλλη, η «ελαφριά ταξιαρχία» γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα και έχασε σημαντικό έδαφος, τόσο στη μάχη του τίτλου, όσο και στης Ευρώπης.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, το σύνολο του Ραν Μπεν Σιμόν ανέβηκε στους 68 βαθμούς τοποθετούμενο στη δεύτερη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους 61 βαθμούς και στην τέταρτη θέση.

Στην επόμενη (8η) αγωνιστική, ο Άρης φιλοξενείται την Κυριακή (21/04, 19:30), στο ΓΣΠ από τον ΑΠΟΕΛ και η ΑΕΚ υποδέχεται την ίδια μέρα (21/04, 19:00), στην «Αρένα» την Ομόνοια.

14/04/2024
21:04
Τέλος αγώνα

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 του Άρη, στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της.

14/04/2024
21:03
90+10' Ευκαιρία για τον Άρη

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μπένγκτσον έπιασε την κεφαλιά από καλό σημείο στο δεύτερο δοκάρι, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

14/04/2024
20:59
90+6' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-0

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μιλίσεβιτς πήρε την κεφαλιά από την... καρδιά της περιοχής και νίκησε τον Βάνα.

14/04/2024
20:55
90+2' Ακυρώθηκε το γκολ του Άρη

Μετά από έλεγχο του VAR διαπιστώθηκε πως ο Σαβό που ξεκίνησε τη φάση βρίσκεται σε αντικανονική θέση.

14/04/2024
20:54
90' Επτά λεπτά καθυστερήσεις
14/04/2024
20:53
85' Τελευταία αλλαγή για τον Άρη

Ο Μουσούντα παίρνει τη θέση του Μάτισικ.

14/04/2024
20:47
83' Άμεση απάντηση από τον Άρη

Ο Κακόριν βγήκε μόνος του απέναντι στον Πίριτς, τον προσπέρασε και σούταρε, όμως σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

14/04/2024
20:46
82' Τεράστια ευκαιρία για τους «κιτρινοπράσινους»

Μετά από γύρισμα του Σάντος, ο Τρισκόφσκι μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ, υποχρεώνοντας τον Βανά σε δύσκολη απόκρουση.

14/04/2024
20:34
71' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Έξω ο Λόπες μέσα ο Ντίμερς.

14/04/2024
20:29
66' Φάση για το σύνολο του Μπεν Σιμόν

Ο Γκάμα εκτέλεσε απευθείας φάουλ και ο Βάνα έδιωξε με τις γροθιές του.

14/04/2024
20:28
65' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Έξω οι Ντιουνκού και Φαράζ, μέσα οι Σάντσες και Σάντος

14/04/2024
20:27
64' Αλλαγή για τους γηπεδούχους

Ο Κακόριν στη θέση του Γκομίς.

14/04/2024
20:25
62' Τελική για την «ελαφριά ταξιαρχία»

Ο Ουρόσεβιτς έκανε το συρτό σουτ, όμως ήταν αδύναμο και ο Πίρτις δεν είχε πρόβλημα να μαζέψει την μπάλα στην αγκαλιά του.

14/04/2024
20:09
46' Ακυρώθηκε το γκολ του Άρη

Μετά από έλεγχο του VAR, διαπιστώθηκε πως ο Σάβο που έδωσε την πάσα στον Μπέγκστον ήταν σε αντικανονική θέση.

14/04/2024
20:08
46' Τριπλή αλλαγή για τον Άρη

Μέσα οι Μπένγκτσον, Σάβο και Μπράουν στη θέση των Σουμάνσκι, Νίκολιτς και Μαγιαμπέλα.

Τέλος ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμείνει 0-0, μετά από ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο μέρος, με λίγες ευκαιρίες.

14/04/2024
19:46
45' Τρία λεπτά καθυστερήσεις
14/04/2024
19:38
37' Απειλούν οι Λαρνακείς

Ο Μιλίτσεβιτς δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, όμως ήταν άστοχο.

14/04/2024
19:29
28' Ευκαιρία για τον Άρη

Ο Νίκολιτς επιχείρησε το σουτ εντός περιοχής και ο Πίριτς μάζεψε την μπάλα στην αγκαλιά του.

14/04/2024
19:13
12' Ακυρώθηκε το γκολ της ΑΕΚ

Μετά από έλεγχο του VAR φάνηκε πως ο Ντιουνκού ήταν σε θέση οφσάιντ.

14/04/2024
19:10
9' Πρώτη τελική για την ΑΕΚ

Ο Πονς έφυγε στην κόντρα επίθεση, μπήκε στην μικρή περιοχή και έκανε το πλασέ, όμως ο Βανά απέκρουσε.