Νίκησε την Ομόνοια και επέστρεψε στις τρίποντα ο Άρης (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 7/1/2024 - 20:57

Επιστροφή στις νίκες για τους πρωταθλητές!

Ο Άρης επικράτησε της Ομόνοιας με 2-0 στο «Άλφαμεγα Stadium» στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Για την ιστορία της αναμέτρησης, ο Καζού (29') άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Κοκόριν (45+3') να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Αξίζει να σημειωθεί πως η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Σανέ (66') με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με τη νίκη αυτή ο Άρης έφτασε τους 35 βαθμούς, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής. Με τη σειρά τους οι «πράσινοι» της Λευκωσίας έμειναν... καθηλωμένοι στους 35 βαθμούς, έχοντας πλέον τους «Ταξίαρχους» ως... συγκάτοικους στην τρίτη θέση.

Την ερχόμενη, 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, o Άρης παραμένει στο «Άλφαμεγα Stadium» για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα (14/01 - 19:00) ως τυπικά φιλοξενούμενος. Από την άλλη, η Ομόνοια θα φιλοξενήσει στο ΓΣΠ τη Δόξα (13/01 - 18:00).

07/01/2024
21:00
Το τρίτο ημίχρονο

Ο απόηχος και οι δηλώσεις μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

07/01/2024
20:57
Τέλος στο «Άλφαμεγα Stadium»

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη με 2-0 κόντρα στην Ομόνοια.

γη

07/01/2024
20:51
90' Έξι επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 2-0 για τους γηπεδούχους.

07/01/2024
20:50
90' Μικρή διακοπή στο «Άλφαμεγα Stadium»

Για λίγα δευτερόλεπτα έσβησαν οι προβολείς του γηπέδου, όμως ευτυχώς επανήλθαν άμεσα.

312

07/01/2024
20:48
88' Διπλή αλλαγή για τον Άρη

Μπένγκτσον και Μπράουν μέσα στις θέσεις των Στρούσκι και Νίκολιτς.

07/01/2024
20:38
78' Αλλαγές για τις δύο ομάδες

Κούσουλος έξω για να μπει ο Ζαχαρίου και Σιπριάνο έξω για να μπει ο Λέτσιακς για την Ομόνοια.

Για τον Άρη ο Κοκόριν δίνει τη θέση του στον Στεπίνσκι.

07/01/2024
20:35
75' Απειλεί ξανά το «τριφύλλι»

Στην αντεπίθεση ο Αλιούμ επιχείρησε το σουτ, με τον Βανά να είναι ξανά σωστά τοποθετημένος μαζεύοντας τη μπάλα.

07/01/2024
20:30
71' Νέα ευκαιρία για την ομάδα της Λευκωσίας

Κόρνερ από τον Χαραλάμπους, με τον Κουλιμπαλί να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

07/01/2024
20:30
70' Τεράστια στιγμή για την Ομόνοια

Ατομική ενέργεια του Σίμιτς μέσα στην αντίπαλη περιοχή και σουτ, με τον Βανά να σώζει την εστία του από βέβαιο γκολ.

07/01/2024
20:29
69' Αλλαγή για τον Άρη

Μπρόρσον στο παιχνίδι αντί του Γκομίς.

07/01/2024
20:26
66' Κόκκινη για τον Άρη

Νέα δεδομένα στην αναμέτρηση. Ο Σανέ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

321

07/01/2024
20:22
62' Τρίτη αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Αμού μπαίνει στο παιχνίδι αντί του Λοΐζου.

07/01/2024
20:21
61' Μεγάλη φάση για την Ομόνοια

Φαλτσαριστό σουτ του Χαραλάμπους από το ύψος της περιοχής, με τον Βανά να διώχνει με το ένα χέρι με υπερένταση.

ρχυ

07/01/2024
20:13
Από... ψηλά ο Αλεξέι Σπιλέφσκι

Ο προπονητής του Άρη είναι τιμωρημένος και παρακολουθεί την αναμέτρηση από τα θεωρεία του «Άλφαμεγα Stadium».

φ

07/01/2024
20:06
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Μια αλλαγή για τον Άρη, διπλή κίνηση για την Ομόνοια.

Ο Μοντνόρ πήρε τη θέση του Μπαμπίκα για τον Άρη. Για την Ομόνοια ο Μπέζους μπήκε αντί του Κακουλλή, ενώ ο Μάθιους αντί του Μίλετιτς.

07/01/2024
19:49
Ημίχρονο στο «Άλφαμεγα Stadium»

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Συμπληρώθηκαν τα πρώτα 45 λεπτά στο «Άλφαμεγα Stadium», με τον Άρη να προηγείται της Ομόνοιας με 2-0 από το 29ο λεπτό και το γκολ του Καζού και το γκολ του Κοκόριν στις καθυστερήσεις. Παιχνίδι χωρίς πολλές ευκαιρίες και όχι ιδιαίτερα καλό ρυθμό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους σταδιακά να ισορροπούν και να κρατούν περισσότερο τη μπάλα. Το γκολ του Καζού δεν άλλαξε τις ισορροπίες, με την Ομόνοια να μην ανεβάζει ιδιαίτερο… τέμπο, ενώ ο Άρης συνέχισε να έχει τον έλεγχο των κινήσεων και να βρίσκει και δεύτερο γκολ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι καλούνται να βγουν μπροστά και να κρατήσουν περισσότερο μπάλα αν θέλουν να πάρουν το βαθμολογικό κέρδος. Παράλληλα, οι πρωταθλητές κληθούν να υπερασπιστούν το προβάδισμα τους, ψάχνοντας την ίδια ώρα το τρίτο γκολ για να… κλειδώσουν τη νίκη.

γ

07/01/2024
19:48
45+3' Γκολ για τον Άρη

Αρχικώς έγινε το σουτ, με τον Παπαστυλιανού να διώχνει με υπερένταση, στη συνέχεια η μπάλα δε διώχθηκε σωστά, με τον Μπαμπίκα να κάνει το γύρισμα και με... περιπέτεια η μπάλα κατάληξε στον Κοκόριν μετά από πάσα του Γκομίς , με τον Ρώσο να τελειώνει υποδειγματικά, κάνοντας το 2-0 για την «Ελαφρά Ταξιαρχία».

γ

07/01/2024
19:45
45' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

07/01/2024
19:38
38' Τελική για τον Άρη

Λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας, με τη μπάλα να καταλήγει στον Νίκολιτς ο οποίος επιχείρησε το σουτ, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να μαζεύει σταθερά.

07/01/2024
19:28
29' Γκολ για τον Άρη

Σέντρα του Μπαμπίκα από δεξιά, με τη μπάλα να καταλήγει στον Καζού, με τον Βραζιλιάνο να επιχειρεί το φαλτσαριστό σουτ με το δεξί και να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα.

0

07/01/2024
19:11
12' «Απαντά» στις ευκαιρίες η Ομόνοια

Βολέ στην κίνηση από τον Λοΐζου, δύσκολα ο Βανά κρατά το μηδέν.

07/01/2024
19:10
10' Πρώτη μεγάλη στιγμή για τον Άρη

Στην περιοχή ο Γκομίς, έπιασε το δυνατό σουτ, όμως ο Παπαστυλιανού ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε τον κίδυνο.

07/01/2024
19:00
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα η Ομόνοια.

07/01/2024
18:57
Στο γήπεδο οι δύο ομάδες

Με τις πράσινες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις λευκές οι φιλοξενούμενοι.

07/01/2024
17:55
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Με τον Μιχάλη Παπαστυλιανού να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Ομόνοιας, το «τριφύλλι» θα παραταχθεί κόντρα στον Άρη στη Λεμεσό. Ο Σωφρόνης Αυγουστή προχώρησε σε τρεις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΛ. Συγκεκριμένα οι Παπαστυλιανού, Σίμιτς και Κακουλλής πήραν τις θέσεις των Ουζόχο, Σεμέδο και Μπέζους

Ο Παπαστυλιανού θα είναι κάτω από τα δοκάρια, με τους Κουλιμπαλί και Λανγκ να συνθέτουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Ο Μίλετιτς θα είναι δεξιά, με τον Σιπριάνο αριστερά. Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν ο Κούσουλος με τον Χαραλάμπους, ενώ ο Σίμιτς θα είναι πιο μπροστά σε ρόλο επιτελικού μέσου.

Στο δεξί άκρο της επιθετικής γραμμής θα αγωνιστεί ο Λοΐζου, με τον Αλιούμ αριστερά. Μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης θα είναι ο Κακουλλής. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Σωφρόνη Αυγουστή.

Στον πάγκο: Φαμπιάνο, Κελεπέσιη, Ψάλτης, Μάθιους, Φράνσον, Λέτσιακς, Μπασιρού, Ζαχαρίου, Παναγιώτου, Αμού, Μπέζους, Προκοπίου

07/01/2024
17:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Άρη

Με μια αλλαγή σε σχέση με το περασμένο παιχνίδι κόντρα στην Πάφο θα παραταχθεί ο Άρης απέναντι στην Ομόνοια. Συγκεκριμένα, ο... τιμωρημένος Αλεξέι Σπιλέφσκι έδωσε φανέλα βασικού στον Μπαμπίκα αντί του Μοντνόρ. Σχηματισμός 4-3-3 από τον Λευκορώσο τεχνικό που θα παρακολουθήσει το παιχνίδι από τον κερκίδα.

Στο τέρμα θα είναι ο Βανά, με τους Μουσούντα και Ουρόσεβιτς μπροστά του ως δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Αριστερό μπακ θα είναι ο Καζού, με τον Σανέ δεξιά. Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Νίκολιτς, Σζόκε και Στρούσκι, με τους Μπαμπίκα και Γκομίς στα άκρα της επίθεσης. Μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης ο Κοκόριν.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μπένγκτσον, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Μάτισικ, Σαβό, Μπρόρσον, Μοντνόρ

07/01/2024
17:45

Άρης (Τόμι Γίνιγκεν): Βανά Άλβες, Καζού, Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Σανέ, Νίκολιτς, Σζόκε, Στρούσκι, Μπαμπίκα, Γκομίς, Κοκόριν

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Παπαστυλιανού, Σιπριάνο, Κουλιμπαλί, Λανγκ, Μίλετιτς, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Σίμιτς, Λοΐζου, Αλιούμ, Κακουλλής

07/01/2024
17:40
Ματσάρα χωρίς νικητή στον πρώτο γύρο

Γκολ, θέαμα και... συμβιβασμός!

Ομόνοια και Άρης έμειναν στο ισόπαλο 2-2, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta στις 25 Σεπτεμβρίου.

Σεμέδο (32', 90') και Στεπίνσκι (38', 73') ήταν οι πρωταγωνιστές του αγώνα, οι οποίοι πέτυχαν και τα δύο γκολ των ομάδων τους, σε ένα πολύ καλό ματς, με τέσσερα τέρματα και αρκετές ευκαιρίες.

Οι πρωταθλητές έφτασαν πιο κοντά στη νίκη, φτάνοντας στην ανατροπή του ματς, ωστόσο οι κυπελλούχοι είχαν την τελευταία «λέξη», ισοφαρίζοντας στο φινάλε.

Θυμηθείτε τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

07/01/2024
17:37
Η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση των δύο ομάδων

Πριν τη σέντρα της αναμέτρησης ο Άρης βρίσκεται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς, ενώ η Ομόνοια είναι στην τρίτη θέση με 35 βαθμούς.

Διαιτητική ομάδα

Κυπριακή ομάδα διαιτησίας, με εξαίρεση τον ρεφ του VAR ο οποίος θα είναι ο Δανός, Κρίστοφερ Κριστόφερσεν που χθες βράδυ ήταν στο ΓΣΠ για την αναμέτρηση του ΑΠΟΕΛ με την Ανόρθωση.

Σύμφωνα με την ενημέρωση της ΚΟΠ, ο Χαράλαμπος Γεωργίου που ήταν ορισμένος ως πρώτος βοηθός αντικαταστάθηκε την τελευταία στιγμή λόγω προβλήματος υγείας από τον Γιώργο Κοντεμενιώτη.

Καλησπέρα από το «Άλφαμεγα Stadium»

Στις 19:00 ο Άρης φιλοξενεί την Ομόνοια, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.