Απόδραση από το Αζερμπαϊτζάν με σούπερ Μπέζους

Πέμπτη, 27/7/2023 - 20:59
ΟΜΟΝΟΙΑ

«Μπαστούνια» τα βρήκε η Ομόνοια στο Αζερμπαϊτζάν κόντρα στην Καμπάλα καθώς δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη με 3-2, σε παιχνίδι που διεξήχθη για τον δεύτερο προκριματικό του Conference League.

Η ομάδα της πρωτεύουσας αιφνιδιάστηκε με το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων (4’), ωστόσο ο Μπέζους με τρία (!) προσωπικά του τέρματα έβαλε τις βάσεις για πρόκριση του «τριφυλλιού». Οι Αζέροι αντέδρασαν στα πρώτα δυο γκολ που δέχθηκαν και έτσι διατηρούν τις ελπίδες τους για την ερχόμενη Πέμπτη (3/8).

Οι «πράσινοι» μπήκαν μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο, σε αντίθεση με την Καμπάλα που έψαξε το γκολ από νωρίς. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατέγραψαν σπουδαία φάση με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι όταν το σκορ ήταν στο 1-0.

Στη συνέχεια, ο Ουκρανός με δύο γκολ έφερε το παιχνίδι… τούμπα, ωστόσο ο Αγιούμπ (σκόραρε και το πρώτο) «σόκαρε» ξανά τους φιλοξενούμενους. Λίγο πριν το φινάλε, ο Κακουλλής κέρδισε πέναλτι, ο Μπέζους ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Υπενθυμίζουμε πως ο επαναληπτικός με τους Αζέρους έχει οριστεί για την ερχόμενη Πέμπτη (3/8) στις 20:00 στο ΓΣΠ. Τέλος, αν η Ομόνοια καταφέρει να βρεθεί στον τρίτο προκριματικό της τρίτης τη τάξη ευρωπαϊκής διοργάνωσης, τότε θα αναμετρηθεί με τη νικήτρια του ζευγαριού Προγκρές-Μίντιλαντ (2-0 οι Δανοί στον πρώτο αγώνα).

27/07/2023
21:00
90'+5 Τέλος του αγώνα.
27/07/2023
20:56
90'+4 Κίτρινη στον Σεμέδο για καθυστερήσεις
27/07/2023
20:53
90' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος
27/07/2023
20:51
89' Στην θέση του Μπέζους ο Μίλετιτς.
27/07/2023
20:50
88' Σπουδαία φάση για την Ομόνοια

Δυνατό πλασέ του Κακουλλή, απέκρουσε με το πόδι (!) ο Αταγκανά.

27/07/2023
20:49
87' Κίτρινη στον Κακουλλή
27/07/2023
20:48
85' Κίτρινη στον Αγιούμπ για θέατρο εντός περιοχής.
27/07/2023
20:43
81' Γκολ για την Ομόνοια

Ο Μπεζούς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι κάνει το 3-2. Χατ ρικ από τον Ουκρανό.

27/07/2023
20:42
80' Πέναλτι για την Ομόνοια και κίτρινη στον Μουσάγιεφ

Ανατροπή του Κακουλλή εντός περιοχής και ο ρέφερι έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα.

27/07/2023
20:38
76' Αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Κακουλλής μπαίνει στην θέση του Καρίμ.

27/07/2023
20:32
71' Τρεις αλλαγές για την Ομόνοια

Εκτός οι Σιπριάνο-Κασάμα-Λοΐζου, μέσα οι Λέτσιακς-Μπασιρού-Σίμιτς.

27/07/2023
20:24
62' Γκολ για την Καμπάλα

Ο Αγιούμπ με πλασέ φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Προηγήθηκε κακή αμυντική λειτουργία από την Ομόνοια που δεν κατάφερε να διώξει αποτελεσματικά.

27/07/2023
20:22
60' Νέα ευκαιρία με Μπέζους

Ο Ουκρανός μπήκε στην περιοχή, ελευθερώθηκε ωστόσο το πλασέ του ήταν αδύναμο και κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα.

27/07/2023
20:21
58' Κίτρινη στον Μπέζους για σκληρό μαρκάρισμα
27/07/2023
20:16
54' Πρωταγωνιστής ο Ουκρανός της Ομόνοιας
ΜΠΕΖΟΥΣ
27/07/2023
20:12
50' Γκολ για την Ομόνοια!

Νέο γκολ... ποίημα από τον Μπέζους ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

27/07/2023
20:07
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου
27/07/2023
19:51
45'+4 Τέλος πρώτου ημιχρόνου
27/07/2023
19:47
45'+1 Γκολ για την Ομόνοια!

Ο Μπέζους με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αφού χτύπησε και στο δοκάρι.

27/07/2023
19:44
43' Δύο προϋποθέσεις σε ένα λεπτό για την Ομόνοια

Σεμέδο και Καρίμ προσπάθησαν να απειλήσουν όμως η μπάλα σταμάτησε σε σώματα και απομακρύνθηκε.

27/07/2023
19:37
35' Στιγμές από το παιχνίδι
27/07/2023
19:34
33' Απειλεί ξανά η Καμπάλα

Πλασέ από πλάγια θέση του Αμπάσοφ, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Φαμπιάνο.

27/07/2023
19:32
30' Νέα ευκαιρία με Κασάμα

Ο μέσος της Ομόνοιας έπιασε σουτ στην κίνηση μετά από εκτέλεση κόρνερ όμως ο κίπερ των γηπεδούχων μάζεψε εύκολα.

27/07/2023
19:30
29' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Ο Λοΐζου από πλάγια θέση πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε έξω.

27/07/2023
19:29
27' Δοκάρι για την Καμπάλα!

Σουτ-βολίδα από τον Ισάια στο δοκάρι και έξω η μπάλα!

27/07/2023
19:25
24' Σπουδαία φάση για την Καμπάλα

Γρήγορη επίθεση από τους γηπεδούχους, ο Καλάια βρέθηκε απέναντι από τον Φαμπιάνο όμως ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας απέκρουσε σωτήρια για την ομάδα του. Κίτρινη στον Κουλιμπαλί για φάουλ που προηγήθηκε στην ίδια φάση.

27/07/2023
19:21
20' Ολοκληρώθηκε το πρώτο 20λεπτο στο Αζερμπαϊτζάν

Χωρίς ευκαιρίες στην εστία των γηπεδούχων από την Ομόνοια. Οι παίκτες του Αυγουστή προσπαθούν να βρουν τον δρόμο για τα δίχτυα, ωστόσο η Καμπάλα έχει καλή αμυντική λειτουργία.

27/07/2023
19:16
14' Βάζει πίεση η Ομόνοια

Στα τελευταία λεπτά η Ομόνοια έχει την κατοχή και προσπαθεί να χτυπήσει με γρήγορες αντεπιθέσεις. Συνεχείς οδηγίες από τον Σωφρόνη Αυγουστή που είναι όρθιος από την αρχή του αγώνα.

27/07/2023
19:09
7' Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια

Γυριστό από τον Σεμέδο μετά από σέντρα του Λοΐζου, λίγο πάνω από την εστία του Αταγκανά η μπάλα.

27/07/2023
19:05
4' Γκολ για την Καμπάλα

Κάθετη ασίστ από τον Χάνι και ο Αλάχ με δυνατό πλασέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με το... καλημερα.

27/07/2023
19:02
1' Έναρξη του αγώνα.
27/07/2023
18:35
Στις κερκίδες φτάνουν σιγά σιγά οι φίλοι των δύο ομάδων

Άρχισε η προσέλευση λίγο πριν την έναρξη του αγώνα. Μάλιστα υπάρχει και ισχυρή στρατιωτική δύναμη στις εξέδρες.

27/07/2023
18:12
Γνωστός στο κυπριακό κοινό ο Χάνι

Ο Ιορδανός ποδοσφαιριστής της Καμπάλα, είναι γνωστός από το πέρασμα του στον ΑΠΟΕΛ αλλά και στον Ολυμπιακό Λευκωσίας. Στο σημερινό παιχνίδι, βρίσκεται στο αρχικό σχήμα.

27/07/2023
18:07
Με αρκετό κόσμο στο πλευρό της η Καμπάλα

Οι γηπεδούχοι θα έχουν περίπου 3500 φιλάθλους στις κερκίδες (το γήπεδο είναι χωρητικότητας 4500), ενώ από πλευράς των φιλοξενουμένων, λίγοι έχουν ταξιδέψει μέχρι το Αζερμπαϊτζάν.

27/07/2023
17:56
Οι επιλογές των γηπεδούχων

Ο προπονητής της Καμπάλα, Μπαχσίεφ, παρέταξε τους εξής: Ελμάρ, Αταγκανά, Κιρτίμοφ, Μουσάφιεγ, Αφρίκο, Αμπάσοφ, Ισαΐα, Σαφάροφ, Ισκαντάροφ, Αλάχ, Καλάιλα, Χάνι.

27/07/2023
17:53
Μια αλλαγή από τον Αυγουστή

Ο Κύπριος τεχνικός προχώρησε σε μια αλλαγή, σε σχέση με το πρώτο επίσημο ματς της σεζόν (Σούπερ Καπ) κόντρα στον Άρη. Ο Μπέζους πήρε τη θέση του Κακουλλή.

27/07/2023
17:47
Οι επιλογές του Αυγουστή

Ο προπονητής της Ομόνοιας, παρέταξε τους εξής έντεκα: Φαμπιάνο, Μάθιους, Λανγκ, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Κούσουλος, Κασαμά, Μπεζούς, Λοΐζου, Σεμέδο, Ανσαριφάρντ.

27/07/2023
17:00
Καλησπέρα σας

Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την πρώτη ευρωπαϊκή αναμέτρηση της Ομόνοιας, για τη νέα αγωνιστική περίοδο. Στις 19:00 η σέντρα, στο Αζερμπαϊτζάν.