«Στάθηκε» στη Δανία και μπορεί να… ονειρεύεται η ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 19/7/2022 - 22:35

«Άγγιξε» τη νίκη, όμως δεν… άντεξε η ΑΕΚ!

Η ομάδα της Λάρνακας έμεινε στο 1-1 με τη Μίντιλαντ στη Δανία στην «MHC Αρένα». Οι «κιτρινοπράσινοι προηγήθηκαν με τον Γκιούρτσο (81’), ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν Σβιατσένκο (84’).

Παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό και αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Μέχρι το πρώτο τέταρτοι οι δύο ομάδες δημιούργησαν πολλές προϋποθέσεις, με κορυφαία στο 12ο λεπτό, για τους γηπεδούχους και τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της ΑΕΚ.

Στη συνέχεια η ομάδα της Λάρνακας ανέβηκε, κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και επιχείρησε να δημιουργήσει νέα προβλήματα στους Δανούς, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι επανήλθαν και λίγο πριν το ημίχρονο είχαν και δεύτερο δοκάρι.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης οι Λαρνακείς μπήκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, είχαν κάποιες προϋποθέσεις όμως δεν κατάφεραν να τις μετουσιώσουν σε γκολ. Σταδιακά οι γηπεδούχοι κέρδισαν μέτρα και αύξησαν την πίεση στην εστία του Πίριτς, όμως βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Παρ’ όλα αυτά είχαν το γκολ της ισοφάρισης.

Η ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τρίτη (26/07) στις 18:30 στην «ΑΕΚ Αρένα». Ο νικητής του ζευγαριού θα αναμετρηθεί στον τρίτο προκριματικό της διοργάνωσης με τη Μπενφίκα, ενώ ο χαμένος με την Παρτιζάν στον τρίτο προκριματικό του Europa League.

19/07/2022
22:36
Τέλος στην «MCH Αρένα»

Με το ισόπαλο, 1-1 επιστρέφει στην Κύπρο στις αποσκευές της η ομάδα της Λάρνακας.

0

19/07/2022
22:33
90' Τρία λεπτά επιπλέον για το τέλος

Πάντα στο 1-1 οι δύο ομάδες.

19/07/2022
22:32
90' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο σκόρερ της ΑΕΚ, Γκιούρσκο αποχωρεί για να μπει ο Μικέλ Γκονζάλεζ.

19/07/2022
22:27
84' Γκολ για τους Δανούς

Άστοχη έξοδος του Πίριτς, κοντινή κεφαλιά και... 1-1.

19/07/2022
22:24
82' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Φαράζ και Τρισκόφσκι φεύγουν για να μπουν οι Μάμας και Άλτμαν.

19/07/2022
22:24
81' Γκολ για την ΑΕΚ

Σέντρα-σουτ του Γκιούρσκο, πήγε να μπει στη φάση ο Τρισκόφσκι, δε βρήκε τη μπάλα, όμως αυτή κατέληξε στα δίκτυα.

19/07/2022
22:18
76' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές η Μίντιλαντ

Ο Κάμπα παίρνει τη θέση του Ίσακσεν.

19/07/2022
22:14
72' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Ροσάλες παίρνει τη θέση του Κύπρου Χριστοφόρου και ο Ράφα Λόπες τη θέση του Ολατούντζι.

19/07/2022
22:01
60' Τριπλή αλλαγή για τη Μίντιλαντ
  • Έξω ο Τσιλιφούγια, μέσα ο Λιντ
  • Έξω ο Παουλίνιο μέσα ο Ντιρ
  • Έξω ο Άντερσον, μέσα ο Τισόχεν
19/07/2022
21:58
56' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ

Λάθος από τον αρχηγό της ΑΕΚ, «έκλεψε» ο Ολατούντι, μπήκε στην περιοχή, όμως το τελείωμα του ήταν άστοχο.

19/07/2022
21:48
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Με τους έντεκα που ολοκλήρωσαν το ημίχρονο οι δύο ομάδες.

19/07/2022
21:33
Ημίχρονο χωρίς γκολ στη Δανία

Ημίχρονο στη Δανία στην «MCH Αρένα» στην πρώτη αναμέτρηση της ΑΕΚ με τη Μίντιλαντ για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League, με τις δύο ομάδες να είναι στο… άγονο, 0-0.

Παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό και αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, χωρίς όμως το γκολ. Μέχρι το πρώτο τέταρτοι οι δύο ομάδες δημιούργησαν πολλές προϋποθέσεις, με κορυφαία στο 12ο λεπτό, για τους γηπεδούχους και τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της ΑΕΚ.

σ

19/07/2022
21:29
44' Αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους

Ο Εβάντερ ένιωσε ενοχλήσεις και παραχώρησε τη θέση του στον Τσάρλες.

19/07/2022
21:26
41' Δεύτερο δοκάρι για τη Μίντιλαντ

Στην περιοχή η μπάλα, ο Εβάντερ έπιασε το βολέ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

19/07/2022
21:22
37' Γκολ αλλά... άκυρο

Εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά, έγινε το σουτ με τον Πίριτς να απομακρύνει, όμως στο... ριμπάουντ η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα. Το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον βοηθό.

19/07/2022
21:13
28' Ανέβηκε κάπως η ΑΕΚ

Έχει κερδίσει αρκετά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο η ΑΕΚ, είναι πιεστική και πρέπει να εκμεταλλευτεί αυτή την υπεροχή της σε αυτή τη φάση του παιχνιδιού. Όρθιος συνεχώς ο Όλτρα δίνει οδηγίες στους παίκτες του.

0

19/07/2022
20:57
12' Δοκάρι για τη Μίντιλαντ

Γύρισμα στην περιοχή της ΑΕΚ, το πλασέ από τον Ντρέιερ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Πίριτς.

19/07/2022
20:54
9' Νέα απειλή από τους Λαρνακείς

Παράλληλο γύρισμα στην περιοχή, ο Ολατούντζι έκανε την προβολή από το ύψος του πέναλτι, όμως δε βρήκε στόχο.

19/07/2022
20:53
8' Πρώτη φάση για την ΑΕΚ

Διαγώνιο συρτό σουτ του Γκιούρσκο, λίγο έξω η μπάλα.

19/07/2022
20:52
7' Νέα ευκαιρία για τους Δανούς

Στο ύψος της περιοχής ο Τσιλιφούγια, έπιασε το σουτ, πάνω από την εστία η μπάλα.

19/07/2022
20:46
2' Ευκαιρία για τη Μίντιλαντ

Μπήκαν στην περιοχή οι Δανοί, έγινε το σουτ, όμως ο Πίριτς ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε τη μπάλα.

19/07/2022
20:45
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στη Δανία

Στη σέντρα οι γηπεδούχοι.

19/07/2022
20:42
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις μαύρες στολές οι γηπεδούχοι, με τις κιτρινοπράσινες η ΑΕΚ.

19/07/2022
20:30
Πήραν θέση οι φίλοι της ΑΕΚ
19/07/2022
19:25
Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΚ

Ο Πίριτς θα βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια, με τους Μιλίτσεβιτς και Τόμοβιτς να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο αριστερό άκρο της άμυνας θα βρεθεί ο Γκαρσία, με τον Κύπρο Χριστοφόρου στα δεξία.

Σανχούρχο και Λέδες θα είναι στη μεσαία γραμμή, ενώ ο Τρισκόφσκι θα έχει ρόλο επιτελικού μέσου. Ο Φαράζ θα είναι στο δεξί άκρο της επίθεσης, με τον Γκιούρσκο στα αριστερά. Μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης για την ΑΕΚ ο Ολατούντζι.

Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Χοσέ Λουίς Όλτρα στο πρώτο επίσημο παιχνίδι στον πάγκο της ΑΕΚ.

Στον πάγκο έμειναν οι: Τούμπας, Στυλιανίδης, Γκονζάλεζ, Κάσας, Ρόμο, Λόπες, Ροσάλες, Εγγλέζου, Ναούμ, Αντρέου, Άλτμαν, Μάμας

19/07/2022
19:15

Μίντιλαντ (Μπο Χένρικσεν): Όλαφσον, Ντάλσγκαρντ, Σβαλτσένκο, Ζουνίνιο, Άντερσον, Εβάντερ, Παουλίνιο, Ίσακσεν, Ονιεντίκα, Τσιλούφγια, Nτρέιερ

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Κύπρος, Σανχούρχο, Λέδες, Γκιούρσκο, Φαράζ, Τρισκόφσκι, Ολατούντζι

19/07/2022
19:10
Τι κάνουν οι κυπριακές ομάδες κόντρα στους Δανούς
19/07/2022
19:05
Από τη Σερβία η διαιτητική ομάδα

Tον Σέρβο, Νόβακ Σιμόνοβιτς όρισε η UEFA.

Πρώτος βοηθός θα είναι ο Νίκολα Τζόροβιτς και δεύτερος βοηθός ο Μίλος Σίμοβιτς, αμφότεροι από την Σερβία. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο συμπατριώτης τους Γιοβάν Τσεγκρτ.