Νιγηρία - Ισλανδία 2-0

Παρασκευή, 22/6/2018 - 19:55

Την πρώτη της νίκη στο Μουντιάλ πέτυχε η Νιγηρία απέναντι στην Ισλανδία με 2-0 χάρη στα γκολ του Μούσα στο 49ο και 75ο λεπτό. Αυτή η νίκη των Αφρικανών δίνει το δικαίωμα και στην Αργεντινή να ελπίζει για πρόκριση στην επόμενη φάση καθώς τα σενάρια πρόκρισης στην επόμενη φάση είναι πολλά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ισλανδία να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα στα πρώτα 10 λεπτά της αναμέτρησης με τον ρυθμό του αγώνα όμως να είναι πολύ αργός. Με την συμπλήρωση των πρώτων 15 λεπτών στην αναμέτρηση τα λάθη και από τις δύο ομάδες ήταν το στοιχείο που κυριαρχούσε. Στα πρώτα 30 λεπτά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία. Καλή ευκαιρία για την Ισλανδία στο 34ο λεπτό με το σουτ του Μπιάρνασον αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 45ο λεπτό η Ισλανδία κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο με τον Σίγκουρτσον να εκτελεί και τον Φιμπόφκασον να βάζει την προβολή αλλά η μπάλα να καταλήγει εκτός. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.

Ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος με γκολ για την Νιγηρία στο 49’ με τον Μούσα να ανοίγει το σκορ με κοντινό πλασέ. Πολύ καλό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο για την Νιγηρία καθώς μετά το γκολ στο 57ο λεπτό ο Εντίντι έπιασε το σουτ εκτός περιοχής αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα της Ισλανδίας να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Δοκάρι για την Νιγηρία με τον Μούσα να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χάλντορσον στο 73ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα ο Μούσα έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Ισλανδίας και πέρασε και τον τερματοφύλακα των Ισλανδών κάνοντας το 2-0 για τη χώρα του. Στο 80ο λεπτό ο Φινμπόγκανσον ανατράπηκε στην περιοχή με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι με τη βοήθεια το VAR. Ο Σίγκουρντσον ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Ουζόχο. Έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τη Νιγηρία να πανηγυρίζει τη νίκη.

Εντεκάδες

Νιγηρία: Ουζόχο, Ομουέρο, Μπαλογκάν, Ιντόγου (Εμπουέχι 46’), Εκόνγκ, Εντίντι, Ετέμπο (Ιουόμπι 90'), Μόουζες, Μίκελ, Μούσα, Iεανάτσο (Ιγκάλο 85')

Ισλανδία: Χάλντορσον, Σαέβαρσον, Άρνασον, Σίγκουρντσον (Ίνγκασον 65’), Μάγκνουσον, Γκίσλασνον, Γκούναρσον (Σκίλασον 87'), Μοντβάρνσον (Σιγκούρταρσον 71’), Μπιάρνασον, Σίγκουρντσον, Φινμπόγκασον