Νίκη και... προβάδισμα πρόκρισης για την Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 5/8/2021 - 20:51

Νίκη και... προβάδισμα πρόκρισης για την Ομόνοια!

Η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε της Φλόρα Ταλίν με 1-0 στο ΓΣΠ στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League. To... χρυσό γκολ για τους πρωταθλητές Κύπρου σκόραρε ο Μαρίνος Τζιωνής στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Ομόνοια ήταν ανώτερη από τους Εσθονούς και αυτό έγινε αισθητό από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η ομάδα της Λευκωσίας στο πρώτο 45 λεπτό είχε την υπεροχή των κινήσεων, κράτησε μπάλα και δημιούργησε ρήγματα στην αντίπαλη περιοχή, φτάνοντας σχετικά νωρίς στο γκολ. Αυτό ήταν μάλιστα και το στοιχείο που έδιωξε το άγχος από τους παίκτες του Μπεργκ οι οποίοι στη συνέχεια ήταν πιο απελευθερωμένοι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια μπήκε ξανά δυνατά και δημιούργησε νέες ευκαιρίες για γκολ, χωρίς όμως να τις αξιοποιεί. Στη συνέχεια η Φλόρα ανέβηκε, κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε τις δικές τις προϋποθέσεις στην περιοχή των πρωταθλητών Κύπρου, χωρίς όμως κάτι το ιδιαίτερο.

Θυμίζουμε πως η ρεβάνς της Ομόνοιας θα διεξαχθεί στο Ταλίν της Εσθονίας την ερχόμενη Τρίτη 10 Αυγούστου (19:00, ώρα Κύπρου). Η Ομόνοια αν αποκλείσει την Φλόρα Ταλίν θα αντιμετωπίσει την Άντβερπ Βελγίου στα play-off του Europa League, ενώ σε αντίθετη περίπτωση, το νικητή του αγώνα Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) - Τέουτα (Αλβανία) στα play-off του Conference League, με τους Ιρλανδούς να παίρνουν την εντός έδρας νίκη με 1-0 στο πρώτο ματς.

Τέλος, 1-0 νίκη και προβάδισμα για την Ομόνοια

Η ομάδα της Λευκωσίας πλέον έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ψ

05/08/2021
20:49
90' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 1-0 για την Ομόνοια από το 12ο λεπτό.

05/08/2021
20:42
84' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Πανέμορφη κάθετη στον Κακουλλή ο οποίος τελείωσε με γυρισμένη την πλάτη στην εστία, όμως ο τερματοφύλακας της Φλόρα έπεσε και μάζεψε τη μπάλα.

05/08/2021
20:37
80' Μια αλλαγή για τη Φλόρα και δύο για την Ομόνοια

Καλάστε στη θέση του Λούκα.

Κακουλλής αντί του Τσέποβιτς και Κίκο αντί του Τζιωνή.

05/08/2021
20:33
75' Δεύτερη αλλαγή για τη Φλόρα

Ζένιοφ εκτός για να μπει ο Αλίκου.

05/08/2021
20:27
69' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Πολύ μακρινό σουτ από τον Μαρίνο Τζιωνή, εύκολα μπλόκαρε τη μπάλα ο τερματοφύλακας της Φλόρα.

05/08/2021
20:21
64' Δεύτερη αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Λοΐζου αποχωρεί για να δώσει τη θέση του στον Φώτη Παπουλή.

05/08/2021
20:20
62' Πρώτη αλλαγή και για τους φιλοξενούμενους

Σόμετς εκτός για να μπει Πουμ.

05/08/2021
20:09
51' Ωραία ατομική ενέργεια από τον Λοΐζου

Από πλάγια ο νεαρός άσος, δεν παράτησε τη φάση, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο Ιγκόνεν μάζεψε τη μπάλα.

05/08/2021
20:08
50' Πρώτη τελική για την Ομόνοια στο δεύτερο μέρος

Μακρινό σουτ του Μιξ, μάζεψε ο τερματοφύλακας της Φλόρα.

05/08/2021
20:05
47' Απειλούν οι φιλοξενούμενοι

Λάθος του Γκόμεθ, η μπάλα κατέληξε στους παίκτες της Φλόρα, όμως το τελείωμα του Σάπινεν δεν ήταν καλό από το ύψος του πέναλτι.

05/08/2021
20:03
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Με μια αλλαγή η Ομόνοια. Ο Νικόλας Παναγιώτου περνάει στη θέση του Τόμας Χούμποτσαν. Ο Σλοβάκος αμυντικός αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στον ώμο. Θα διαφανεί τις επόμενες ημέρες το μέγεθος της ζημιάς.

05/08/2021
19:47
Ημίχρονο, 1-0 η Ομόνοια

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Ημίχρονο στο ΓΣΠ στην αναμέτρηση της Ομόνοιας με τη Φλόρα Ταλίν για την πρώτη μεταξύ τους συνάντηση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, με τους πρωταθλητές Κύπρου να έχουν το προβάδισμα με 1-0 από το 12ο λεπτό, χάρις στο γκολ του Μαρίνου Τζιωνή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Εσθονοί είναι δεδομένο πως θα ψάξουν την «απάντηση». Η λογική θέλει τη Φλόρα να ανεβαίνει μπροστά και να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Το γεγονός πως είναι πιο έτοιμη ομάδα από την Ομόνοια χρειάζεται αρκετή προσοχή από τους παίκτες του Χένινγκ Μπεργκ. Πάντως, τα ρήγματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν εμφανέστατα και αν συνεχιστούν στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, πρέπει να τα εκμεταλλευτούν οι παίκτες της Ομόνοιας.

05/08/2021
19:45
45' Δύο επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

05/08/2021
19:45
45' Καλή τελική για την Ομόνοια

Σουτ από τον Τζιωνή, έξω η μπάλα.

05/08/2021
19:41
41' Σώζει την Ομόνοια ο Φαμπιάνο

Όμορφη συνεργασία των φιλοξενούμενων, με τον Σάπινεν από την μικρή περιοχή να σπρώχνει τη μπάλα προς τα δίκτυα, όμως ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας εξ επαφής έδιωξε σίγουρο γκολ για τη Φλόρα.

05/08/2021
19:39
40' Πολύ όμορφο σουτ του Λοΐζου

Έξω από την περιοχή ο νεαρός άσος της Ομόνοιας, έκανε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας της Φλόρα έπεσε και έδιωξε τον κίνδυνο.

05/08/2021
19:34
34' Νέα καλή στιγμή για τους πρωταθλητές Κύπρου

Σέντρα στην περιοχή της Φλόρα, με τον Λανγκ να μην προλαβαίνει να τελειώσει τη φάση, καθώς οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων έδιωξαν σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του στημένου, οι «πράσινοι» απείλησαν ξανά με τον Λοΐζου, όμως η μπάλα έφυγε ξανά σε κόρνερ. Μετά το δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ οι φιλοξενούμενοι έδιωξαν τον κίνδυνο.

05/08/2021
19:24
24' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Έξω από την περιοχή ο Τζιωνής, έκανε το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει μόλις έξω.

05/08/2021
19:19
19' Aπειλεί η Ομόνοια

Φάουλ σε καλό σημείο για τους «πράσινους», με τον Τσέποβιτς να εκτελεί απευθείας και τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να διώχνει με δυσκολία τη μπάλα.

05/08/2021
19:14
15' Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους

Ξανά έξω από την περιοχή ο Βασίλιεφ, έκανε το σουτ με τη μπάλα μόλις έξω.

05/08/2021
19:12
12' Γκολ για την Ομόνοια

Πανέμορφη συνεργασία από τους πρωταθλητές Κύπρου και γκολ στην πρώτη τελική ευκαιρία που δημιούργησαν. Ο Λοΐζου άνοιξε αριστερά στον Λέτσιακς, με τον Τσέχο να γυρίζει στη μικρή περιοχή με την... πρώτη και τον Τζιωνή να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα.

05/08/2021
19:10
10' Πρώτη προϋπόθεση για τη Φλόρα

Ο Βασίλιεφ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.

05/08/2021
19:00
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα η Ομόνοια.

05/08/2021
18:48
Δημητρίου: «Μας ταλαιπωρεί η χαμηλή βαθμολογία στην Ευρώπη»

Δηλώσεις παραχώρησε ο εκπρόσωπος Τύπου της Ομόνοιας, Ανδρέας Δημητρίου, ενόψει του αγώνα της ομάδας του απέναντι στην Φλόρα.

Αναλυτικά: «Αυτό και το επόμενο στην Εσθονία είναι πολύ σημαντικά παιχνίδια για την Ομόνοια. Με μια πρόκριση θα είμαστε για δεύτερη συνεχομένη χρονιά σε ευρωπαϊκό όμιλο. Θέλουμε να βάλουμε τις βάσεις για να έχουμε καλύτερη βαθμολόγια στην Ευρώπη. Μας ταλαιπωρεί η χαμηλή βαθμολογία στην Ευρώπη, που είχε ως αποτέλεσμα να βρούμε απέναντι μας τη Δυναμό . Είναι σημαντικό να πετύχουμε τη πρόκριση στους ομίλους. Η Φλόρα είναι καλή ομάδα και όποιος πιστεύει πως θα έρθει εύκολα η πρόκριση, πρέπει να κάνει δεύτερες σκέψεις. Υπάρχουν πάρα πολλά παράδειγμα που μας δείχνουν πως έχουν μικρύνει οι διαφορές. Μεγάλο όπλο ο κόσμος, που επιστρέφει και σίγουρα θα βοηθήσει την ομάδα. Η προπώληση μέχρι στιγμής έχει ξεπεράσει τη προσέλευση του προηγούμενο αγώνα».

Για τον Μπασιρού: «Ο προπονητής χθες απάντησε, δεν θα διαφοροποιήσω την απάντηση του. Τίποτα αν δεν πέσουν οι υπογραφές. Δεν θα αλλάξω τη πολιτική μας».

Ψ

05/08/2021
18:43
Δεν το... κουνάει ο «Φάμπι»

Χθες (04/08) η Ομόνοια ανακοίνωσε την επέκταση της συνεργασίας με τον Φαμπιάνο Ριμπέιρο έως το 2024. Είδηση που όπως αναμενόταν σκόρπισε ικανοποίηση στους φίλους της ομάδας.

05/08/2021
18:32
Από νωρίς στο ΓΣΠ και ο πρόεδρος

Ο Σταύρος Παπασταύρου είναι ακόμη στο νησί μας, «τρέχει» διάφορα θέμα που απασχολούν το «τριφύλλι» και φυσικά δε θα μπορούσε να μην είναι σήμερα στο γήπεδο για να παρακολουθήσει από κοντά την αναμέτρηση με τη Φλόρα.

05/08/2021
18:25
Παίρνουν θέση σιγά-σιγά οι φίλοι της Ομόνοιας στις κερκίδες του ΓΣΠ

Αναμένονται περίπου κοντά στους 10.000 φιλάθλους της Ομόνοιας στο γήπεδο.

05/08/2021
18:20
Το pre-game της αναμέτρησης από την PrimeTel
05/08/2021
17:35
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Χωρίς εκπλήξεις παρατάσσει την ομάδα του απέναντι στη Φλόρα ο προπονητής των πρωταθλητών Κύπρου. Ο Χένινγκ Μπεργκ επέλεξε εντεκάδα με σχηματισμό 4-2-3-1 και τον Φαμπιάνο κάτω από το τέρμα. Εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Ντούρις, Ατιέμγουεν και Κούσουλος. Για πρώτη φορά στην αποστολή για την Ομόνοια τη φετινή σεζόν είναι οι Γιούστε και Κίκο.

Τετράδα στην άμυνα θα αποτελέσουν από δεξιά προς αριστερά οι Σέχου, Χούμποτσαν, Λανγκ και Λέτσιακς. Στη μεσαία γραμμή για την Ομόνοια θα βρίσκονται οι Μιξ Ντίσκερουντα και Ζόρντι Γκόμεθ. Πιο μπροστά ως επιτελικός μέσος θα κινηθεί ο Λοΐζος Λοΐζου.

Στα άκρα της επίθεσης θα βρίσκονται οι Έρικ Μποτεάκ (δεξιά) και Μαρίνος Τζιωνής (αριστερά). Μοναδικός προωθημένος για το «τριφύλλι» στη γραμμή κρούσης θα είναι ο Μάρκο Τσέποβιτς.

Στον πάγκο: Παναγή, Χοράτζκα, Ψάλτης, Κίκο, Γιούστε, Παπουλής, Παναγιώτου, Σάββα, Κακουλλής, Ζευκή, Ευαγγέλου, Ασημένου