Παρά την προσπάθεια, αποκλεισμός για την Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 27/7/2021 - 20:55

Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε η Ομόνοια...

Οι πρωταθλητές Κύπρου γνώρισαν τη δεύτερη ήττα με 1-0 κόντρα στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο ΓΣΠ, στη ρεβάνς του δεύτερου προκριματικού γύρου και σε συνδυασμό με το 2-0 της πρώτης αναμέτρησης «αποχαιρετούν» το... όνειρο για τους ομίλους του Champions League με συνολικό σκορ 3-0. Το γκολ για την κροατική ομάδα σκόραρε ο Μενάλο στο 78ο λεπτό.

Μετά από αυτό τον αποκλεισμό, η Ομόνοια θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή της πορεία στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει την Φλόρα Ταλίν. Η πρώτη αναμέτρηση θα πραγματοποιηθεί στην Κύπρο στις 5 Αυγούστου, με τη ρεβάνς εκτός έδρας στις 12 του ίδιου μήνα.

Στα του παιχνιδιού, η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στα αρχικά στάδια προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό της. Οι φιλοξενούμενοι, έμειναν πίσω και επιδίωξαν να κάνουν τη... ζημιά στην αντεπίθεση. Αμφότερες οι δύο ομάδες δεν είχαν μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ομόνοια προσπάθησε να κερδίσει κάποια μέτρα και να βρει το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο... κόλπο της διεκδίκησης της πρόκρισης. Η Ντιναμό όμως δεν παρασύρθηκε και συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα, οι Κροάτες έχασαν κάποιες πολύ μεγάλες ευκαιρίες, μέχρι να βρουν το γκολ.

Τέλος, 1-0 ήττα και αποκλεισμός για την Ομόνοια

Δεν τα κατάφεραν οι πρωταθλητές Κύπρου. Συνεχίζουν στο Europa League.

27/07/2021
20:50
90' Τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος

Τα πάντα έχουν κριθεί στο ΓΣΠ. Η Ομόνοια συνεχίζει στο Europa League.

27/07/2021
20:47
89' Αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Μιξ Ντίσκερουντ πέρασε ο Πάρης Ψάλτης.

27/07/2021
20:41
82' Διπλή αλλαγή για τους φιλοξενούμενους

Γκότζακ αντί του Μάιερ και Φράντζιτς αντί του Μίσιτς.

27/07/2021
20:38
78' Γκολ για τη Ντιναμό

Ο Μενάλο έπιασε την κεφαλιά και κατάφερε να νικήσει τον Φαμπιάνο. Πλέον η Ομόνοια θέλει 4 γκολ για να προκριθεί.

27/07/2021
20:35
75' Τριπλή αλλαγή από τον Χένινγκ Μπεργκ

Κακουλλής, Παπουλής και Ντούρις στο παιχνίδι αντί των Μποτεάκ, Λοΐζου, Τζιωνής.

27/07/2021
20:26
Προβάδισμα για τη Λέγκια Βαρσοβίας

Με τα δεδομένα όπως είναι αυτή τη στιγμή η Ομόνοια συνεχίζει στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League και θα βρει απέναντι της την Φλόρα Ταλίν καθώς η εσθονική ομάδα χάνει από τους Πολωνούς της Λέγκια.

Φυσικά, υπάρχουν πέραν των 20 λεπτών και όλα μπορούν να ανατραπούν.

27/07/2021
20:25
65' Πρώτη αλλαγή για τη Ντιναμό

Μενάλο αντί του Όρσιτς.

27/07/2021
20:23
64' Νέα μοναδική στιγμή για τη Ντιναμό

«Φάτσα» με τον Φαμπιάνο, έκανε το πλασέ, όμως ο Βραζιλιάνος έσωσε στην κυριολεξία ξανά την Ομόνοια.

27/07/2021
20:21
62' Ανεπανάληπτη στιγμή για την Ντιναμό

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λαουρίτσεν ολομόναχος έπιασε την κεφαλιά εξ επαφής όμως ο Φαμπιάνο με φοβερά αντανακλαστικά είπε «όχι».

27/07/2021
20:19
59' Τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Ο Όρσιτς από καλό σημείο, έκανε το πλασέ όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε μόλις έξω από την εστία του Φαμπιάνο.

27/07/2021
20:12
52' Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λαουρίτσεν πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε έξω.

27/07/2021
20:05
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς κάποια αλλαγή οι δύο ομάδες.

27/07/2021
19:48
Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 0-0 οι δύο ομάδες

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο ΓΣΠ με την Ομόνοια και τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ να είναι ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0), στη ρεβάνς του δεύτερου προκριματικού γύρου του Champions League.

H Ομόνοια μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στα αρχικά στάδια προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό της. Οι φιλοξενούμενοι, έμειναν πίσω και επιδίωξαν να κάνουν τη... ζημιά στην αντεπίθεση. Αμφότερες οι δύο ομάδες δεν είχαν μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Οι πρωταθλητές Κύπρου χρειάζονται τρία γκολ για να πάρουν την πρόκριση και τα χρονικά περιθώρια έχουν αρχίσει να στενεύουν. Έτσι, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ πρέπει να ψάξει το γρήγορο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο αν θέλει να αναζωπυρώσει τις πιθανότητες της για πρόκριση.

27/07/2021
19:45
45' Τρία λεπτά επιπλέον για το τέλος του ημιχρόνου

Δικαιολογημένος ο επιπλέον χρόνος από τον διαιτητή.

27/07/2021
19:45
45' Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Σουτ εκτός περιοχής, ο Φαμπιάνο με γροθιές έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

27/07/2021
19:38
38' Ευκαιρία για τη Ντιναμό

Σουτ έξω από την περιοχή από τον Όρσιτς, η μπάλα έφυγε λίγο εκτός εστίας.

27/07/2021
19:29
29' Προϋπόθεση για την Ομόνοια

Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Λέτσιακς, μπήκε στην περιοχή, όμως δεν κατάφερε να γυρίσει τη μπάλα σε κάποιο συμπαίκτη του. Έγκαιρη επέμβαση του τερματοφύλακα της Ντιναμό.

27/07/2021
19:22
22' Φάση για την κυπριακή ομάδα

Μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Μποτεάκ, χωρίς όμως να απειληθεί ο Λιβάκοβιτς.

27/07/2021
19:15
15' Απειλεί η Ομόνοια

Μακρινό σουτ του Ζόρντι Γκόμεθ έξω από την περιοχή, έπεσε και μάζεψε ο τερματοφύλακας της Ντιναμό.

27/07/2021
19:12
12' Πρώτη τελική για τη Ντιναμό

Όμορφη αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, με τον Ιβανούτσεκ να είναι ο τελικός παραλήπτης όμως η κεφαλιά του δεν απείλησε τον Φαμπιάνο.

27/07/2021
19:05
5' Μπήκε με... όρεξη η Ομόνοια

Η Ομόνοια προσπαθεί να επιβάλει το ρυθμό της στην αναμέτρηση, έχει την κατοχή, όμως ακόμη δεν έχει δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Στα πρώτα λεπτά οι Κροάτες δείχνουν διάθεση να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση.

Να σημειώσουμε πως έξω από το ΓΣΠ βρίσκονται περίπου 50 φίλοι της Ντιναμό οι οποίοι με τα συνθήματα τους έχουν κάνει αισθητή την παρουσία τους στο γήπεδο.

27/07/2021
19:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης στο ΓΣΠ

Η Ομόνοια χρειάζεται νίκη με τρία γκολ διαφορά για να προκριθεί.

27/07/2021
18:30
Χαμόγελα ξανά στο ΓΣΠ
27/07/2021
17:45
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Με δύο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της Κροατία θα παρατάξει την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ ο Χένινγκ Μπεργκ. Οι Μαρίνος Τζιωνής και Λοΐζος Λοΐζου πήραν τις θέσεις των Ιωάννη Κούσουλου και Μίχαλ Ντούρις. Σχηματισμός 4-2-3-1 για τον Νορβηγό προπονητή των «πρασίνων».

Ο Φαμπιάνο θα είναι στο τέρμα, με τους Χούμποτσαν και Λανγκ στο κέντρο της άμυνας. Ο Σέχου θα κινηθεί στο δεξί άκρο της άμυνας, ενώ ο Γιάν Λέτσιακς θα βρίσκεται αριστερά στην αμυντική γραμμή. Ο Ζόρντι Γκόμεθ θα είναι στη μεσαία γραμμή, με τον Μίξ Ντίσκερουντ να αγωνίζεται δίπλα του.

Στα δεξί άκρο της επίθεσης θα βρίσκεται ο Έρικ Μποτεάκ, ενώ αριστερά ο Μαρίνος Τζιωνής. Το ρόλο του επελικού μέσου θα έχει ο Λοΐζος Λοΐζου, πίσω από τον προωθημένο στη γραμμή κρούσης. Μάρκο Τσέποβιτς.

Στον πάγκο: Παναγή, Χοράτσκα, Ψάλτης, Παπουλής, Ντούρις, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Σάββα, Κακουλλής, Ευαγγέλου