«Κόλλησαν» και έχασαν έδαφος Ομόνοια και Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 31/3/2024 - 21:30

«Μοιρασιά» στο ΓΣΠ!

Ομόνοια και Πάφος έμειναν ισόπαλες με 1-1, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta και πήραν από έναν βαθμό.

Σε ένα κομβικό ματς, όσον αφορά την απόκτηση ενός ευρωπαίκού εισιτηρίου, αμφότερες οι ομάδες είχαν καλά  διαστήματα και πάλεψαν, για το θετικό αποτέλεσμα, ωστόσο στο τέλος συμβιβάστηκαν

Οι «γαλάζιοι» ήταν εκείνοι που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων την περισσότερη ώρα και έκαναν πιο αισθητή την παρουσία τους στην αντίπαλη περιοχή, με τους γηπεδούχους να είναι επικεντρωμένοι στα ανασταλτικά τους καθήκοντα και να προσπαθούν να... χτυπήσουν στην αντεπίθεση

Το σύνολο του Αναστασίου άνοιξε το σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα με τον Σίμιτς στο 46ο λεπτό, ενώ μετά την ανάπαυλα θα μπορούσε να διπλασιάσει το προβάδισμα της, όμως ο Ίβουσιτς απέκρουσε το πέναλτι του Μπεζούς στο 51ο λεπτό.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα και εντέλει κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 66ο λεπτό με τον Νράγκομιρ. Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και η «μάχη» ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή.

Έτσι και οι δύο ομάδες έχασαν σημαντικό... έδαφος και είδαν τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ να αυξάνει κι άλλο την διαφορά, μετά την επικράτηση του κόντρα στην ΑΕΚ.

Η ομάδα της Λευκωσίας έφτασε τους 59 βαθμούς, παραμένοντας στην τέταρτη θέση και οι Παφίτες ανέβηκαν στους 57 βαθμούς, τοποθετούμενοι μία θέση κάτω.

Στην επόμενη (6η) αγωνιστική, η Ομόνοια υποδέχεται το Σάββατο (06/04, 17:00), τον Άρη στο ΓΣΠ και η Πάφος φιλοξενείται την ίδια μέρα (06/04, 19:30), στην «Αρένα» από την ΑΕΚ.

31/03/2024
21:31
Τέλος αγώνα

Οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες με 1-1, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

31/03/2024
21:24
90+ Επτά λεπτά καθυστερήσεις
31/03/2024
21:00
66' ΓΚΟΛ για τους «γαλάζιους» 1-1

Ο Μπότσκαι έκανε την κεφαλιά-πάσα στον Ντράγκομιρ, ο οποίος βγήκε απέναντι στον Φαμπιάνο και με εξαιρετικό τελείωμα έφερε στα ίσα το ματς.

31/03/2024
20:49
56' Τελική για την Πάφο

Ο Βαλακάρι δοκίμασε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στην αγκαλιά του Φαμπιάνο.

31/03/2024
20:43
50' «Αγγίζει» και δεύτερο τέρμα η Ομόνοια

Ο Ίβουσιτς απέκρουσε το πέναλτι του Μπεζούς.

1

31/03/2024
20:41
48' Πέναλτι για τους γηπεδούχους

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Η Ομόνοια «χτύπησε» κόντρα στην ροή του αγώνα με τον Σίμτς και πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 1-0 κόντρα στην Πάφο.

1

31/03/2024
20:18
45+1 ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 1-0

Ο Χαμάς έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Σίμιτς πήρε την μπάλα και έκανε το πλασέ, νικώντας τον Ίβουσιτς.

31/03/2024
20:18
45' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις
31/03/2024
20:14
41' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο

Ο Ναμ έκανε την σέντρα και ο Ντράγκομιρ πήρε την κεφαλιά. με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

31/03/2024
20:10
38' Απάντησε η Ομόνοια

Ο Μπεζούς εκτέλεσε απευθείας φάουλ από καλό σημείο, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

1

31/03/2024
20:03
30' Καλή στιγμή για το σύνολο του Καρσέδο

Ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, υποχρεώνοντας τον Φαμπιάνο σε δύσκολη απόκρουση.

1

31/03/2024
19:54
Συμπληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο

Καμία από τις δύο ομάδες δεν έχει πραγματοποιήσει ακόμα την μεγάλη φάση.

31/03/2024
19:41
9' Πρώτη τελική για τους «γαλάζιους»

Ο Μπότσκαϊ έκανε την σέντρα,  από τα αριστερά, με αποδέκτη τον Ρους, που πήρε την κεφαλιά και ο Φαμπιάνο έλεγξε.

31/03/2024
19:40
8' Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο

Ο Ικόκο δεν μπορεί να συνεχίσει τον αγώνα και την θέση του πήρε ο Κβίντα. Σαν δεξί μπακ θα αγωνιστεί ο Ρους

31/03/2024
19:37
5' Χωρίς τελική ακόμα

Αμφότερες οι έχουν ψηλά τις γραμμές τους και πιέζουν, ώστε να αποκτήσουν τον έλεγχο της κατοχής, να υποβάλλουν τον δικό τους ρυθμό και εντέλει να βρουν δίχτυα.

Σχηματισμός 4-3-3.

Ο Κάρλος Καρσέδο δεν πραγματοποίησε κάποια αλλαγή, σε σχέση με το ματς απέναντι στον Άρη.

Ο Ίβουσιτς βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια, με το δίδυμο μπροστά του να αποτελείται από τους Γκολντάρ και Ρους. Στο δεξί άκρος της άμυνας είναι ο Ικόκο και στο αριστερό ο Μπότσκαι.

Στην μεσαία γραμμή αγωνίζονται οι Ναμ, Πέπε και Ντράγκομιρ, ως αμυντικά χαφ. Στο δεξί «φτερό» της επίθεσης τοποθετείται ο Τάνκοβιτς και στο αριστερό ο Βαλακάρι.

Τέλος στην κορυφή της επίθεσης είναι ο Ζάιρο.

31/03/2024
18:20
Ανάλυση ενδεκάδες της Ομόνοιας

Σχηματισμός 4-2-3-1.

Ο Γιάννης Αναστασίου προχώρησε σε μία αλλαγή, σε σύγκριση με το ματς κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, με τον Μπασιρού να παίρνει την θέση του Χαραλάμπους.

Ο Φαμπιάνο είναι στο τέρμα, με τους Κουλιμπαλί και Παναγιώτου μπροστά του ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας αγωνίζεται ο Μάθιους, με τον Χαμάς αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή βρίσκονται οι Κούσουλος και Μπασιρού, με τον Μπέζους ελαφρώς πιο μπροστά σε ρόλο επιτελικού μέσου.

Στα άκρα της επίθεσης οι Αλιούμ και Σίμιτς, με τον Στεπίνσκι στην κορυφή.

31/03/2024
18:15

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Αλιούμ, Στεπίνσκι, Μπασιρού, Σίμιτς, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαμάς, Μπεζούς.

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο):  Ίβουσιτς, Ικόκο, Γκολντάρ, Ρους, Μπότσκαϊ, Ναμ, Πέπε, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι, Τάνκοβιτς, Ζάιρο.

Κυριακή, 07 Απριλίου

• 17:00 ΑΠΟΕΛ – Ανόρθωση (Cablenet Sports 1HD)

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση στο ΓΣΠ

Η Ομόνοια κοντράρεται με την Πάφο στις 19:30, για την πέμπτη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta.