Απέδρασε με το τρίποντο η Πάφος, δεν… σήκωσε κεφάλι η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 27/1/2024 - 18:57
ΠΑΦΟΣ

Νίκη… χρυσάφι για την Πάφο επί της Ομόνοιας με 2-1 στο ΓΣΠ, σε παιχνίδι που διεξήχθη για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «γαλάζιοι» επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά την ήττα από την ΑΕΚ και πλέον βρίσκονται στο -7 από την κορυφή. Από την άλλη, το «τριφύλλι» έμεινε στους 39 και στην 6η θέση, με την διαφορά πλέον από το ρετιρέ να βρίσκεται στο -9.

Στα του αγώνα, το πρώτο 45λεπτο είχε… τρελό ρυθμό αφού οι φάσεις διαδέχονταν η μια την άλλη. Οι «γαλάζιοι» είχαν τον έλεγχο στο πρώτο 20λεπτο και στο 14’ κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων (ο Βαλακάρι σκόραρε σχεδόν ανενόχλητος), ενώ απ’ εκεί και πέρα, οι «πράσινοι» πήραν τα… ηνία και κατέγραψαν σωρεία ευκαιριών, με κύριο πρωταγωνιστή τον Σίμιτς. Το «τριφύλλι» βρήκε το γκολ από τον Μπέζους στο 28’ ο οποίος ευστόχησε με κεφαλιά. Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες ήθελαν το γκολ και η Πάφος ήταν αυτή που το βρήκε. Στο 87’ ο Τάνκοβιτς με κεφαλιά νίκησε τον Φαμπιάνο και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στα αξιοσημείωτα, ο Καρσέδο θα χάσει, όπως φάνηκε, για κάποιες εβδομάδες τον Ικόκο ο οποίος αποκόμισε μυϊκό τραυματισμό και αποχώρησε στο 44. Από την άλλη, Μπέζους και Κακουλλής συμπλήρωσαν απαγορευτικό αριθμό καρτών και θα χάσουν είτε το επόμενο παιχνίδι με την ΑΕΚ είτε το μεθεπόμενο με τον Απόλλωνα. Μάλιστα, ο Ρέκνταλ δεν υπολογίζει στον Κουλιμπαλί στα δύο επόμενα παιχνίδια αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για χτύπημα εκτός φάσης.

Όσον αφορά στη συνέχεια, η Ομόνοια θα αναμετρηθεί εκτός έδρας με την ΑΕΚ (31/1), ενώ η Πάφος θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα την ίδια μέρα.

27/01/2024
18:58
90'+5 Τέλος του αγώνα!

Η Πάφος επικράτησε 2-1 της Ομόνοιας και επέστρεψε στις επιτυχίες. Δεν... σήκωσε κεφάλι η ομάδα της πρωτεύουσας μετά την ισοπαλία με την ΑΕΖ.

27/01/2024
18:55
90'+4 Απευθείας κόκκινη στον Κουλιμπαλί

Ο αμυντικός της Ομόνοιας χτύπησε τον αντίπαλο του εκτός φάσης και ο ρέφερι τον απέβαλε.

27/01/2024
18:53
90'+2 Αλλαγή για την Ομόνοια

Στην θέση του Παναγιώτου ο Λέτσιακς.

27/01/2024
18:51
90' Αλλαγές για την Πάφο

Εκτός οι Βαλακάρι-Τάνκοβιτς, μέσα οι Μπόντσκαϊ-Κανέ.

27/01/2024
18:49
87' ΓΚΟΛ για την Πάφο!

Ο Τάνκοβιτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

27/01/2024
18:45
84' Αλλαγή για την Πάφο

Εκτός ο Μπρούνο, μέσα ο Τουμάσι.

27/01/2024
18:43
82' Αλλαγές για την Ομόνοια

Εκτός οι Χαραλάμπους-Στεπίνσκι, μέσα οι Κασάμα-Μπάκιτς.

27/01/2024
18:39
78' Κίτρινη στον Κβίντα.
27/01/2024
18:33
72' Κίτρινη στον Κακουλλή

Ο επιθετικός των γηπεδούχων συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών και έτσι θα χάσει είτε το επόμενο παιχνίδι με την ΑΕΚ είτε το μεθεπόμενο με τον Απόλλωνα.

27/01/2024
18:32
71' Αλλαγή γαι την Ομόνοια

Εκτός ο Φράνσον, μέσα ο Κακουλλής.

27/01/2024
18:25
63' Πρώτη φάση για την Πάφο στο δεύτερο μέρος

Σουτ-βολίδα από τον Ντράγκομιρ, απέκρουσε με γροθιές ο Φαμπιάνο.

27/01/2024
18:18
57' Νέα φάση για τους γηπεδούχους

Ο Φράνσον βρέθηκε εντελώς μόνος στο ύψος του πέναλτι, το σουτ του όμως κατέληξε στην... κερκίδα!

27/01/2024
18:15
53' Μεγάλη φάση για την Ομόνοια.

Μετά από εξαιρετικούς συνδυασμούς, ο Σίμιτς βρέθηκε μόνος από το ύψος του πέναλτι, έπιασε το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε στα σώματα.

27/01/2024
18:06
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
27/01/2024
17:49
45'+3 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

1-1 ολοκληρώνεται το πρώτο μέρος με το θέαμα να αποζημιώνει τον κόσμο. Πολύ καλός ο ρυθμός με σημαντικές και κλασσικές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες.

27/01/2024
17:47
45' Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος
27/01/2024
17:44
44' Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο

Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ικόκο λόγω τραυματισμού, στη θέση του ο Γκολντάρ.

27/01/2024
17:42
40' Έριξαν... ταχύτητα οι δύο ομάδες

Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, με την Πάφο να έχει το πρώτο 20λεπτο και η Ομόνοια το υπόλοιπο του πρώτου μέρους. Δύο γκολ και αρκετές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες.

27/01/2024
17:34
34' Το γκολ της ισοφάρισης
27/01/2024
17:29
28' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια!

Σέντρα του Παναγιώτου στην περιοχή, ο Μπέζους πιο ψηλά απ' όλους και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

27/01/2024
17:27
26' Δοκάρι για την Ομόνοια!

Σέντρα του Μπέζους, κεφαλιά του Φράνσον και η μπάλα στο δοκάρι!

27/01/2024
17:26
26' Νέα φάση για τους γηπεδούχους

Έφυγε μόνος ο Στεπίνσκι, μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση όμως το πλασέ του βρήκε σε ετοιμότητα τον Ίβουσιτς.

27/01/2024
17:24
24' Σπουδαία ευκαιρία για την Ομόνοια

Σέντρα του Φράνσον, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Σέμιτς σχεδόν μόνος από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι!

27/01/2024
17:22
21' Έτσι άνοιξαν το σκορ οι φιλοξενούμενοι
27/01/2024
17:14
14' ΓΚΟΛ για την Πάφο!

Σέντρα του Ναμ στην περιοχή, η άμυνα των γηπεδούχων δεν αντέδρασε σωστά και ο Βαλακάρι προ κενής εστίας άνοιξε το σκορ!

27/01/2024
17:13
13' Τεράστια φάση για την Ομόνοια

Σέντρα του Μάθιους, προβολή από τον Σίμιτς, απέκρουσε δύσκολα ο Ίβουσιτς με το ένα χέρι.

27/01/2024
17:13
12' Κίτρινη στον Μπέζους

Ο ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας ήταν στο όριο και θα χάσει είτε το επόμενο παιχνίδι με την ΑΕΚ είτε το μεθεπόμενο με τον Απόλλωνα.

27/01/2024
17:06
6' Νέα προϋπόθεση για την Πάφο

Σουτ στην κίνηση από τον (πάλι) μόνο Μπρούνο, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Κουλιμπαλί. Με ευκολία στην περιοχή της Ομόνοιας φτάνει η Πάφος.

27/01/2024
17:04
3' Πρώτη τελική στο παιχνίδι

Οργανωμένη επίθεση από την Ομόνοια, ο Μελούσε έκανε τη σέντρα και ο Μπρούνο σχεδόν ανενόχλητος έπιασε τη κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Φαμπιάνο.

27/01/2024
17:00
1' Έναρξη του αγώνα.
27/01/2024
16:56
Είσοδος των παικτών στον αγωνιστικό χώρο.