Τελικό: Ομόνοια - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 3/12/2020 - 23:53

Έγραψε ιστορία η Ομόνοια.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 2-1 του ΠΑΟΚ στο ΓΣΠ για την 5η αγωνιστική και πανηγύρισαν την πρώτη τους ιστορική νίκη στους ομίλους του Europa League.

Η ομάδα της Λευκωσίας είχε μια πολύ καλή απόδοση και κατάφερε να καταγράψει μια σπουδαία επιτυχία και παράλληλα άφησε εκτός διεκδίκησης πρόκρισης τον «Δικέφαλο του Βορρά».

Στο πρώτο μέρος, η Ομόνοια μπήκε καλύτερα και πήρε προβάδισμα με τον Κακουλλή στο 9' και έλεγχε το παιχνίδι στο πρώτο 20λεπτο. Από 'κει και πέρα ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές, δημιούργησε και έχασε ευκαιρίες και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Τζόλη στο 39ο λεπτό.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι ασκούσαν συνεχώς πίεση, όμως το τριφύλλι κρατούσε καλά στα μετόπισθεν. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχασε αρκετές φάσεις, ωστόσο οι «πράσινοι» επιχείρησαν να απειλήσουν με τις αντεπιθέσεις, κάτι που τελικά κατάφεραν στο 84' με τον Λοΐζου να κερδίζει πέναλτι και τον Γκόμεθ να το μετουσιώνει σε γκολ.

Μεγάλης σημασίας η νίκη της Ομόνοιας τόσο στο οικονομικό κομμάτι όσο και στο βαθμολογικό, δίνοντας σημαντικούς πόντους στην κατάταξη της Κύπρου και στον στόχο της 15ης θέσης.

Την ερχόμενη Πέμπτη (10/12, 19:55) στην 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League, η Ομόνοια φιλοξενείται από την Αϊντχόφεν, ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τη Γρανάδα.

03/12/2020
23:52
Τέλος του αγώνα, τεράστια και ιστορική νίκη για την Ομόνοια
03/12/2020
23:48
90' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων
03/12/2020
23:42
85' Πέμπτη και τελευταία αλλαγή για την Ομόνοια

Μέσα ο Ασαντέ και έξω ο Λοΐζου

03/12/2020
23:41
84' Γκολ για την Ομόνοια

Χαμηλά στο κέντρο ο Ισπανός και εκ νέου προβάδισμα για τους «πράσινους»

03/12/2020
23:40
83' Πέναλτι για την Ομόνοια

Ο Γκόμεθ έκλεψε και έδωσε στον Λοΐζου ο οποίος πάτησε περιοχή και ανατράπηκε από τον Ελ Καντουρί

03/12/2020
23:37
79' Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ

Έξω ο Τσιγγάρας, μέσα ο Μπίσεσβαρ

03/12/2020
23:35
78' Νέα καλή φάση για τον ΠΑΟΚ

Ο Ροντρίγκο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά προς στον Γιαννούλη που σούταρε από καλή θέση και η μπάλα κόντραρε και ο Βαρέλα με νέο σουτ έστειλε τη μπάλα ψηλά

03/12/2020
23:31
74' Κάρτα στον Γιαννούλη

Για τράβηγμα στον Λοΐζου σε αντεπίθεση

03/12/2020
23:25
68' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ

Ο Ζίβκοβιτς έκλεψε από τον Λέτσιακς και σέντραρε στην περιοχή, εκεί όπου ο Τζόλης δοκίμασε με τη μια το σουτ από καλή θέση, ψηλά άουτ η μπάλα

03/12/2020
23:15
59' Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Έξω οι Σενέ, Κούσουλος και Κίκο, μέσα οι Ντούρις, Γκόμεθ και Λέτσιακς

03/12/2020
23:14
56' Κάρτα στον Κρέσπο

Για φάουλ στον Λοΐζου στο χώρο του κέντρου

03/12/2020
23:12
55' Καλή φάση για τον ΠΑΟΚ

Ο Μουργκ δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Φαμπιάνο απέκρουσε και έχασε τη μπάλα, όμως ο Ζίβκοβιτς δεν μπόρεσε από κοντά να κάνει την προβολή και η μπάλα απομακρύνθηκε

03/12/2020
23:11
Το γκολ του ΠΑΟΚ για το 1-1
03/12/2020
23:09
Σχόλιο από το ΓΣΠ (Θάνος Λακιώτης)

Ο Γκαρσία αποφάσισε να βάλει τον Γιαννούλη με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Στο αριστερό άκρο παίζει ο Ελλαδίτης μπακ, πέρασε δεξιά ο Ροντρίγκο μετά την αποχώρηση του Ουαγκέ.

03/12/2020
23:07
50' Τεράστια διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια

Λάθος από τον Βαρέλα με τον Σενέ να βγαίνει τετ α τετ και να αποκρούει ο Ζίβκοβιτς και στην επαναφορά η Τζιωνής έκανε το σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι

03/12/2020
23:04
47' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ

Κόρνερ του Ζίβκοβιτς η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Ελ Καντουρί έκανε την προβολή και η μπάλα έφυγε λίγο έξω

03/12/2020
23:02
46' Έναρξη Β' ημιχρόνου

Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, έξω οι Βαγκέ και Σβαμπ και μέσα οι Γιαννούλης και Μουργκ

22:45
45' Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος