Σαουδική Αραβία - Αίγυπτος 2-1

Δευτέρα, 25/6/2018 - 18:58

Με γκολ στην τελευταία κυριολεκτικά φάση του ματς, η Σαουδική Αραβία αποχαιρέτησε το Μουντιάλ της Ρωσίας με νίκη, κερδίζοντας με 2-1 την Αίγυπτο, στον μεταξύ τους αγώνα για το φινάλε του 1ου ομίλου. Ο Σαλάχ άνοιξε το σκορ στο 22' για τους «φαραώ» που φεύγουν χωρίς βαθμό από τη Ρωσία, ο Αλ Φαράζ ισοφάρισε με πέναλτι για τους Σαουδάραβες στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, που είχαν χάσει νωρίτερα ένα, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90'+ 4 ο Αλ Νταουσάρι με ένα απίθανο γκολ.

Αρκετές συγκινήσεις και φάσεις περιλάμβανε το -αδιάφορο βαθμολογικά- παιχνίδι μεταξύ των δύο, με τη Σαουδική Αραβία να ήταν καλύτερη και να πήρε δίκαια την ιστορική αυτή νίκη. Ο 45χρονος, παρακαλώ, τερματοφύλακας της Αιγύπτου απέκρουσε το πρώτο πέναλτι των Σαουδάραβων γράφοντας έτσι τη δική του ιστορία, όμως αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό.