Ο Μαγιαμπέλα έδωσε το δικαίωμα στον Άρη να ελπίζει (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 24/8/2023 - 23:31
ΣΛΟΒΑΝ ΑΡΗΣ

Συνήλθε από τον… εφιάλτη και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση στους ομίλους του Europa League ο Άρης. Η ομάδα της Λεμεσού ηττήθηκε 1-2 από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας στη Σλοβακία και την ερχόμενη Πέμπτη (31/8, 20:00) με προσοχή και υπομονή, θα προσπαθήσει να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα ώστε να πάρει την πρόκριση. Υπενθυμίζουμε βέβαια, πως οι «πράσινοι» έχουν ήδη εξασφαλισμένη θέση στους ομίλους του Conference League.

Στα του αγώνα, τόσο οι γηπεδούχοι όσο και ο Άρης μπήκαν με όρεξη στο πρώτο μέρος, ωστόσο η Σλόβαν ήταν πιο επικίνδυνη. Στο 34’ ο Τόλιτς… τρύπωσε ανάμεσα στο αμυντικό δίδυμο των «πρασίνων» και με εύστοχο πλασέ άνοιξε το σκορ. Οι παίκτες του Σπιλέφσκι απείλησαν με τους Ζόκε και Μπαμπίκα, χωρίς όμως να ανησυχήσουν τον αντίπαλο κίπερ.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Σλοβακίας μπήκε όπως… έφυγε στο πρώτο 45λεπτο και ήταν ξανά αποτελεσματική. Στο 56’ ο Βανά Άλβες απέκρουσε ασταθώς και ο Στρέλετς πήρε το… ριμπάουντ. Πλάσαρε, η μπάλα χτύπησε στον Καζού και κατέληξε στα δίχτυα. Ο Άρης προσπάθησε να συνέλθει και στο 73’ βρήκε το γκολ που ενδέχεται να αποδειχθεί… χρυσάφι. Ο Στεπίνσκι πλάσαρε και ο Μαγιαμπέλα προ κενής εστίας διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, ανησυχία επικρατεί στις τάξεις του Άρη για την περίπτωση του Μπαμπίκα. Στα αρχικά στάδια του αγώνα, δέχθηκε χτύπημα στο πρόσωπο, ωστόσο παρά το γεγονός πως προσπάθησε να συνεχίσει, δεν τα κατάφερε και αντικαταστάθηκε στο 36’ αφού αισθανόταν ζαλάδα. Η κατάσταση του, θα αξιολογηθεί τις επόμενες ώρες.

24/08/2023
23:31
90'+9 Τέλος του αγώνα. Ήττα με 1-2 για τον Άρη, ωστόσο παραμένει ζωνταντός για την πρόκριση.
24/08/2023
23:30
90'+8 Άναψαν τα αίματα στο παιχνίδι

Αντιδράσεις, σκληρά μαρκαρίσματα και αρκετές διακοπές στα τελευταία λεπτά. Δεν λείπουν οι κοκορομαχίες και τα νεύρα.

24/08/2023
23:23
90' 9 λεπτά ο επιπλέον χρόνος
24/08/2023
23:13
82' Κίτρινη στον Καζού καθώς σταμάτησε υποσχόμενη αντεπίθεση των γηπεδούχων
24/08/2023
23:11
80' Φαλτσαριστό σουτ του Μαγιαμπέλα, μόλις έξω η μπάλα
24/08/2023
23:08
77' Αλλαγή για τον Άρη. Εκτός ο Ζόκε, μέσα ο Μπράουν
24/08/2023
23:05
73' ΓΚΟΛ για τον Άρη

Ο Στεπίνσκι πλάσαρε, ο Μπόριαν απέκρουσε ασταθώς και ο Μαγιαμπέλα προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

24/08/2023
23:03
72' Κίτρινη στον Νίκολιτς. Αρκετή ένταση στο παιχνίδι με σκληρά μαρκαρίσματα.
24/08/2023
23:01
70' Κίτρινη στον Στεπίνσκι
24/08/2023
22:58
67' Αλλαγή για τους γηπεδούχους. Εκτός ο Στρέλετς, μέσα ο Μπαρσεριάν.
24/08/2023
22:54
63' Αλλαγή για τον Άρη

Εκτός ο Μπένγκτσον, μέσα ο Στεπίνσκι.

24/08/2023
22:54
62' Προσπαθεί να πιέσει για το γκολ ο Άρης

Η ομάδα της Λεμεσού δημιουργεί προϋποθέσεις ωστόσο δεν μπορεί να φτάσει στο γκολ-ελπίδας ενόψει της ρεβάνς. Κλείνει τους χώρους η γηπεδούχος ομάδα.

24/08/2023
22:49
56' ΓΚΟΛ για τη Σλόβαν Μπρατισλάβας

Ο Στρέλετς έκανε το πλασέ, ο Άλβες απέκρουσε ασταθώς και ο ίδιος ποδοσφαιριστής πήρε το... ριμπάουντ. Η μπάλα χτύπησε στον Καζού και κατέληξε στα δίχτυα.

24/08/2023
22:46
54' Κίτρινη στον Κούτσκα για σκληρό μαρκάρισμα
24/08/2023
22:43
52' Τεράστια φάση για τη Σλόβαν Μπρατισλάβας

Εντελώς μόνος ο Τόλιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ, έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω.

24/08/2023
22:36
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου
24/08/2023
22:34
46' Αλλαγές για τον Άρη

Μέσα οι Μπρόρσον-Νίκολιτς, εκτός οι Στρούσκι-Μουσούντα.

24/08/2023
22:21
45'+5 Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Μπροστά στο σκορ με 1-0 οι Σλοβάκοι
24/08/2023
22:20
45'+4 Κίτρινη στον Γκανγκάβα
24/08/2023
22:18
45' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος
24/08/2023
22:14
43' Κίτρινη στον Μουσούντα
24/08/2023
22:13
43' Το σημείο στο οποίο βρίσκονται οι φίλοι του Άρη
24/08/2023
22:12
42' Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους

Υποδέχθηκε τη μπάλα στο ύψος της περιοχής ο Μαρσέλι, ελευθερώθηκε, πλάσαρε και ο Άλβες απέκρουσε δύσκολα.

24/08/2023
22:07
38' Συρτό σουτ του Ζόκε, απέκρουσε εύκολα ο Μπόριαν.
24/08/2023
22:05
36' Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη

Στο 22ο λεπτό ο Μπαμπίκα δέχθηκε χτύπημα στο πρόσωπο και δεν μπορεί να συνεχίσει αφού δείχνει ζαλισμένος. Στην θέση του ο Μοντνόρ.

24/08/2023
22:04
34' ΓΚΟΛ για τη Σλόβαν Μπρατισλάβας

Μετά από μακρινή μπαλιά, ο Τόλιτς βρέθηκε ανάμεσα στο αμυντικό δίδυμο του Άρη και με εύστοχο πλασέ νίκησε τον Βανά Άλβες.

24/08/2023
22:00
30' Τεράστια φάση για τη Σλόβαν Μπρατισλάβας

Ο Μποάκι δεν υπολόγισε σωστά, η μπάλα έφυγε από πάνω του και ο Μασέλι βρέθηκε απέναντι από τον Βανά Άλβες ο οποίος έδιωξε δύσκολα το πλασέ του τελευταίου.

24/08/2023
21:57
27' Νέα καλή στιγμή για τον Άρη

Δυνατό σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής του Μπένγκτσον, απέκρουσε με τις γροθιές ο Μπόριαν.

24/08/2023
21:53
23' Καλή στιγμή για την ομάδα της Λεμεσού

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καζού, στην εξωτερική των διχτύων η μπάλα.

24/08/2023
21:51
22' Κίτρινη στον Λόβατ και φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη.
24/08/2023
21:50
20' Στιγμές από το παιχνίδι
24/08/2023
21:45
16' Καλή προϋπόθεση για τον Άρη

Έφυγε στην κόντρα ο Μπαμπίκα, ωστόσο τον πρόλαβε ο τερματοφύλακας των Σλοκάβων στο κέντρο (!) του γηπέδου και έδιωξε αποτελεσματικά.

24/08/2023
21:41
12' 66%-34% η κατοχή της μπάλας.
24/08/2023
21:36
8' Χωρίς ευκαιρίες τα πρώτα λεπτά

Με αρκετή όρεξη μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να έχουν σημειώσει κάποια αξιόλογη φάση. Ισοζυγισμένο το ματς μέχρι στιγμής.

24/08/2023
21:30
1' Έναρξη του αγώνα.
24/08/2023
21:27
Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.
24/08/2023
21:13
Ολοκληρώθηκε η προθέρμανση των παικτών και σε λιγότερο από 20 λεπτά, αρχίζει το ματς!
24/08/2023
20:38
Κάποιοι φίλοι των πρασίνων ακολούθησαν την αποστολή στη Σλοβακία
24/08/2023
20:26
Χωρίς… ανάσα

Ο Άρης δεν θα πάρει… αέρα μέχρι την διακοπή του πρωταθλήματος αφού το πρόγραμμα είναι «φουλ» μέχρι το σαββατοκύριακο (2-3/9). Συγκεκριμένα την ερχόμενη Δευτέρα (28/8) θα αναμετρηθεί με τη Δόξα για την 2η αγωνιστική, ενώ την Πέμπτη (31/8) είναι ορισμένη η ρεβάνς με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας. Στις 3 Σεπτεμβρίου ο Άρης θα συναντήσει την ΑΕΖ για την 3η αγωνιστική.

24/08/2023
20:25
Η ενδεκάδα της Σλόβαν Μπρατισλάβας

Μπορχάν, Μπλάκμαν, Μπάιριτς, Βίμερ, Λόβατ, Κούτσκα, Κανκάβα, Τόλιτς, Στρέλετς, Μαρσέλι, Αμπουμπακάρι.

24/08/2023
20:19
Δύο αλλαγές

Ο Αλεξέι Σπιλέφσκι προχώρησε σε δύο αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο ευρωπαϊκό παιχνίδι κόντρα στη Ράκοφ. Έμειναν εκτός οι Μπράουν και Στεπίνσκι και την θέση τους πήραν οι Ζόκε-Μπαμπίκα.

24/08/2023
20:17
Η ενδεκάδα του Σπιλέφσκι

Βανά, Μποάκι, Μουσούντα, Γιαγκό, Καζού, Στρούσκι, Ζόκε, Γκομίς, Μαγιαμπέλα, Μπένγκτσον, Μπαμπίκα.

20:01
Η βόλτα του Άρη στη Σλοβακία, το μεσημέρι της Πέμπτης.
24/08/2023
20:01
Η πορεία του Άρη

Η ομάδα της Λεμεσού άρχισε το ευρωπαϊκό της ταξίδι από τον β’ προκριματικό του Champions League, όπου απέκλεισε την Μπάτε, ωστόσο στη συνέχεια αποκλείστηκε από την Ράκοφ. Τώρα, συνεχίζει στο Europa League, ενώ έχει ήδη εξασφαλισμένη θέση στο Conference League.

24/08/2023
19:55
Καλησπέρα σας

Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον πρώτο αγώνα του Άρη κόντρα στη Σλόβαν Μπρατισλάβας, ο οποίος θα διεξαχθεί για τα πλέι οφ του Europa League. Στις 21:30 η σέντρα.