Νίκησε την Ομόνοια και πήρε (και) το Super Cup ο Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 21/7/2023 - 22:28

Το πήρε κι αυτό!

Ο Άρης επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας, στο ΓΣΠ, κατακτώντας το Super Cup.

Με γκολάρα του Μαγιαμπέλα στο 21ο λεπτό και άλλο ένα τέρμα του Στεπίνσκι στο 90'+3', η «ελαφρά ταξιαρχία» πήρε τη νίκη και μαζί το δεύτερο τρόπαιο, μετά την ιστορική κατάκτηση του πρωταθλήματος.

«Μοιρασμένο» το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν και να χάνουν αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο οι πρωταθλητές ήταν πιο εύστοχοι και έτσι πήραν τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.

Πλέον, αμφότερες ετοιμάζονται για τους ευρωπαϊκούς αγώνες, με τον Άρη να υποδέχεται τη Μπάτε (26/7, 20:00) στον β' προκριματικό γύρο του Champions League, ενώ η Ομόνοια φιλοξενείται από τη Καμπάλα (27/7, 19:00) στον αντίστοιχο γύρο του Conference.

Τέλος του αγώνα

Ο Άρης κατακτάει το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς και μαζί το δεύτερο συνολικά στην ιστορία του

0

21/07/2023
22:24
90'+3' Γκολ για τον Άρη, 2-0

Ο Κουλιμπαλί έκανε λάθος, ο Νίκολιτς έδωσε στον Δημητρίου κι αυτός με ασίστ πάρε-βάλε στον Στεπίνσκι, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά από κοντά

21/07/2023
22:22
+6 λεπτά οι καθυστερήσεις του αγώνα
21/07/2023
22:19
87' Νέα ευκαιρία

Ο Καζού εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σπόλιαριτς έκανε την προβολή στο πρώτο δοκάρι και ο Φαμπιάνο έδιωξε δύσκολα εκ νέου

21/07/2023
22:18
87' «Άγγιξε» δεύτερο γκολ ο Άρης

Ο Μπαμπίκα βρήκε ωραία τον Δημητρίου, ο οποίος δοκίμασε το σουτ και ο Φαμπιάνο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ

21/07/2023
22:14
83' Δοκάρι για την Ομόνοια

Ο Σεμέδο έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Σίμιτς κατέβασε με το κεφάλι για τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος γύρισε και έκανε το σουτ, όμως η μπάλα βρήκε στην οριζόντια δοκό

0

21/07/2023
22:04
72' «Απαντάει» με μεγάλη ευκαιρία ο Άρης

Ο Μπαμπίκα δοκίμασε ένα καλό σουτ, εκτός περιοχής, με τον Φαμπιάνο να διώχνει με δυσκολία

21/07/2023
21:58
67' Καλή φάση για την Ομόνοια

Ο Μπασιρού έπιασε ένα καλό σουτ, μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Βανά

21/07/2023
21:56
65' Άλλη μια στιγμή

Ο Σπόλιαριτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Στεπίνσκι έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και η μπάλα πέρασε λίγο έξω

21/07/2023
21:56
64' Νέα ευκαιρία για τον Άρη

Ο Στεπίνσκι βγήκε επικίνδυνα μπροστά, πάτησε περιοχή και δοκίμασε το διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει και να περνάει σε κόρνερ

0

21/07/2023
21:53
62' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Κούσουλος και Λοΐζου έξω, μέσα Μπασιρού και Ζαχαρίου

21/07/2023
21:52
61' Απειλεί ξανά ο Άρης

Ο Καζού βρήκε ωραία τον Σόκε στην περιοχή, αυτός έκανε με τη μια το σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω

21/07/2023
21:49
58' Νέα αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη

Ο Καζού παίρνει τη θέση του τραυματία Μεντιούμπ

21/07/2023
21:46
54' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Ο Ανσαριφάρντ έκανε δυνατό γύρισμα από δεξιά, ο Σεμέδο από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει, με τον Βανά να διώχνει

21/07/2023
21:43
52' Νέα ευκαιρία για την «ελαφρά ταξιαρχία»

Ο Σπόλιαριτς αυτή τη φορά, σχεδόν από το ίδιο σημείο, έπιασε ένα δυνατό σουτ, με τον Φαμπιάνου εκ νέου να λέει «όχι», με δυσκολότερη απόκρουση

21/07/2023
21:42
51' Φάση για τον Άρη

Ο Στεπίνσκι δοκίμασε το σουτ, εκτός περιοχής, ήταν αδύναμο και ο Φαμπιάνο μάζεψε

21/07/2023
21:37
46' Έναρξη β' μέρους

Με αλλαγές οι δύο ομάδες. Μαγιαμπέλα και Μπόρσον εκτός για την Άρη, με τους Μπαμπίκα και Μουσούντα να μπαίνουν, Μπέζους στη θέση του Κακουλλή για την Ομόνοια

21:10
40' Απειλούν ξανά οι πρωταθλητές

Ο Σπόλιαριτς έκανε το γύρισμα από δεξιά, με τον Στεπίνσκι από κοντά να μην προλαβαίνει να βρει τη μπάλα και να χάνεται η ευκαιρία

21/07/2023
21:09
39' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη

Ο Μόντνορ βρήκε ωραία τον Μαγιαμπέλα, αυτός άφησε έξυπνα στον Σανέ, ο οποίος πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει στον Σιπριάνο και να περνάει σε κόρνερ

21/07/2023
21:06
36' Νέα φάση για τους κυπελλούχους

Ο Κακουλλής δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ, εντός περιοχής, ωστόσο η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία

21/07/2023
21:02
32' Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη

Έξω με πρόβλημα τραυματισμού ο Μπράουν, μέσα ο νεοφερμένος Νίκολιτς

0

21/07/2023
21:02
32' Χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Κούσουλος έδωσε αριστερά στον Σιπριάνο, ο οποίος με χώρο μπροστά του δοκίμασε το σουτ και η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ

21/07/2023
20:58
28' Απειλεί ξανά ο Άρης

Ο Ουρόσεβιτς εκτέλεσε φάουλ με σέντρα στην περιοχή, ο Μόντνορ έπιασε την κεφαλιά και ο Φαμπιάνου απέκρουσε σταθερά

21/07/2023
20:52
21' Γκολ για τον Άρη, 1-0

Ο Μαγιαμπέλα έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ, εκτός περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στα «παραθυράκι» του Φαμπιάνο, ανοίγοντας το σκορ

21/07/2023
20:36
6' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Σεμέδο βρήκε τον Κούσουλο, ο οποίος δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

0

21/07/2023
20:32
1' Πρώτη στιγμή στο ματς

Ο Βανά δεν βρήκε τη μπάλα, στην προσπάθεια του να διώξει, ο Κακουλλής έκανε το πλασέ σε κενή εστία, ωστόσο ήταν αδύναμο και ο τερματοφύλακας του Άρη πρόλαβε τη μπάλα, η οποία είχε πορεία προς τα δίχτυα

21/07/2023
20:31
1' Έναρξη του αγώνα