Λύγισε στην Ελβετία ο Απόλλωνας όμως τίποτα δεν τέλειωσε (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 23/8/2018 - 22:53

Παρά την μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας εν τέλει γνώρισε την ήττα με 3-2 από τη Βασιλεία στην Ελβετία. Η ομάδα της Λεμεσού κρατάει τα δύο γκολ που πέτυχε εκτός έδρας και θα κυνηγήσει τις όποιες πιθανότητες έχει την ερχόμενη Πέμπτη στο «ΓΣΠ».

Α’ Ημίχρονο

Με την έναρξη της αναμέτρησης η ομάδα της Βασιλείας ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μόλις στο έβδομο λεπτό κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με τον Φαν Βολφσβίνκελ να μην δυσκολεύεται προ κενού τέρματος μετά την κόντρα της μπάλας.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα περισσότερο όμως η κατάσταση ήταν αρκετά δύσκολη για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή.

Στο 25ο λεπτό ο Πετρέτα έκανε το σουτ αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα της Λεμεσιανής ομάδας σε πολύ δύσκολη επέμβαση για να στείλει την μπάλα σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μπαλαντά πήρε την κεφαλιά μετά το κόρνερ με την μπάλα να χτυπάει στο πάνω μέρος του δοκαριού και να καταλήγει εκτός.

Στο 38ο λεπτό ο Σωφρόνης Αυγουστή είδε τον Κέβιν Μπρου να μην μπορεί να συνεχίσει την αναμέτρηση λόγω ενός τραυματισμού και την θέση του πήρε ο Μουσταφά Καραγιόλ. Με αυτή την αλλαγή ο Φώτης Παπουλής μετακινήθηκε πίσω από τον Μάγκλιτσα με τον Καραγιόλ να πηγαίνει αριστερά.

Ο Απόλλωνας στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου αύξησε την πίεση του και ανάγκασε τους ποδοσφαιριστές της Βασιλείας σε αβίαστα λάθη.

Β’ Ημίχρονο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα της Λεμεσού. Αρχικά, ο Μάγκλιτσα μετά από καταπληκτική μπαλιά του Ζοάο Πέδρο κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα για να κάνει το 1-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φώτης Παπουλής βρέθηκε «φάτσα» με τον Χένσεν και δεν δυσκολεύτηκε να βάλει μπροστά στο σκορ την Κυπριακή ομάδα.

Με το γκολ του αυτό ο Φώτης Παπουλής έφτασε τα 10 γκολ με την ομάδα της Λεμεσού στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις και γίνεται μόλις ο δεύτερος παίκτης του Απόλλωνα που το καταφέρνει αυτό.

Μετά την ανατροπή των δεδομένων η Βασιλεία προσπάθησε να αντιδράσει όμως ήταν εμφανέστατη η σύγχυση που επικρατούσε στους ποδοσφαιριστές της Ελβετικής ομάδας.

Η Βασιλεία τελικά βρήκε την ισοφάρισε στο 69ο λεπτό με κεφαλιά και πάλι του Φαν Βολφσβίνκελ μετά από αδράνεια στην άμυνα του Απόλλωνα κατά την εκτέλεση του κόρνερ από τα αριστερά όπως επιτίθονταν οι Ελβετοί.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης η Βασιλεία ανέβασε ακόμη περισσότερο στροφές βάζοντας ακόμη περισσότερη πίεση στην άμυνα της Κυπριακής ομάδας.

Οι ευκαιρίες για την Ελβετική ομάδα διαδέχονταν η μία την άλλη όμως ο Μπρούνο Βάλε είχε πάντα τη λύση να για την ομάδα του.

Η ανατροπή ήρθε για τη Βασιλεία πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου. Και πάλι από εκτέλεση κόρνερ οι Ελβετοί έπιασαν στον ύπνο την Κυπριακή ομάδα. Ο Μπουά έβγαλε την σέντρα και ο Κιούμερτ έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα των αμυντικών και να καταλήγει στα δίκτυα.

- Αλλαγή της τελευταίας στιγμής στην εντεκάδα της Βασιλείας με τον Χάνσεν να παίρνει τη θέση του Όμλιν κάτω από τα δοκάρια.

apollon

Οι δηλώσεις του Σωφρόνη Αυγουστή:

Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Έκαναν πολύ καλό παιχνίδι σε μια δύσκολη έδρα. Κάναμε το παιχνίδι μας. Με στεναχωρεί που δεχθήκαμε γκολ στα πρώτα λεπτά που μας άλλαξε τη λειτουργία της ομάδας. Είναι κρίμα να δεχόμαστε δυο γκολ από στημένα. Αδικήσαμε τους εαυτούς μας. Εκεί που θα βρίσκαμε χώρους, από δυο στημένα χάσαμε το παιχνίδι. Καταφέραμε να φέρουμε το παιχνίδι στην Λευκωσία. Θέλω να στείλω ένα μήνυμα στους οπαδούς μας. Είναι η ευκαιρία μας στην Λευκωσία να πάρουμε τη πρόκριση. Θέλω τον κόσμο στο πλευρό μας. Δεχθήκαμε εύκολα γκολ. Σίγουρα είναι δύσκολο αλλά μπορούμε να πετύχουμε αυτό που έμοιαζε με θαύμα όταν έγινε η κλήρωση.

Τι ήταν αυτό που είπατε στο ημίχρονο; Να πιστέψουν στους εαυτούς τους. Μπορούσαν να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα.

Πόσο αποτρεπτικό είναι να έρθουν οι φίλαθλοι σας, βάσει του μέτρου της Κάρτας οπαδού: Πρέπει να το δει η Πολιτεία. Όπως είχε το ΑΠΟΕΛ απόψε τον 12ο παίκτη έτσι και μεις θέλουμε τον κόσμο μας. Και εμείς αλλά και η ΑΕΚ.

Αυξήθηκαν οι πιθανότητες μετά το 3-2; Αυτές οι ομάδες είναι επικίνδυνες, εντός και εκτός έδρας. Αυξήσαμε τις πιθανότητες μας και θα τις κυνηγήσουμε στη ρεβάνς. Να περιορίσουμε τα λάθη το πιο σημαντικό.