Λύγισε στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική Ανδρών Χάντμπολ στο Βέλγιο

Πέμπτη, 11/1/2024 - 09:27

Δεν εξελίχθηκε ιδανικά το δεύτερο ημίχρονο για την Εθνική Ανδρών Χάντμπολ στον εκτός έδρας αγώνα της στο Βέλγιο, γεγονός που έφερε την ήττα με 30-18 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το βράδι της Τετάρτης (10/01).

Το παιχνίδι, που πραγματοποιήθηκε στο στάδιο «Σπόρτχαλ Άλβερμπεργκ», το οποίο να σημειώσουμε πώς ήταν κατάμεστο (χωρητικότητας 2,012 θεατών), ήταν στο πλαίσιο των διπλών αναμετρήσεων του Promotion Round για το EHF Euro 2026, μέσω των οποίων θα προκύψει η ομάδα που θα πάρει την πρόκριση στον τελευταίο γύρο πριν από την τελική φάση της διοργάνωσης.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ανδρέα Ανδρέου πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και μάλιστα μέχρι τα μισά είχε το προβάδισμα (5-4), ενώ όταν ολοκληρώθηκε το πρώτο τριαντάλεπτο, ναι μεν οι Βέλγοι ήταν μπροστά, όμως η Εθνική μας διατηρείτο κοντά στο σκορ (12-10)

Ο αγώνας έγειρε προς την πλευρά των γηπεδούχων στα αρχικά στάδια του δεύτερου ημιχρόνου, καθώς έκαναν ξεκίνημα με τέσσερα συνεχόμενα γκολ (16-10) και πέτυχαν να διατηρήσουν την κυριαρχία τους μέχρι το τέλος, αυξάνοντας τη διαφορά (30-18).

Τέσσερα γκολ για την Εθνική μας πέτυχαν οι Αντρέας Ιωάννου, Βασίλης Δημοσθένους και Αλέξανδρος Χαραλάμπους. Δυο φορές σκόραραν οι Ξένιος Κυπριανού και Ιούλιος Αργυρού, και από μία οι Χρίστος Αργυρού και Ονούφριος Τζούβας.

Η ρεβάνς θα γίνει στην Κύπρο το Σάββατο, 13 Ιανουαρίου, οπότε και η Εθνική μας θα επιχειρήσει να ανατρέψει το αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις:

Belgium (Yérime Sylla): R. Samyn. R. Kotters 5, N. Braun, Q. Colman 1, N. Deekens, A. Vanhove, S. Ooms 5, J. Cadel, S. Danesi 2, L. Marchal, Y. Glorieux 7, J. Gille, L. Delpire, J. Beckers 1, K. Kriescher 2, H. Hadzic 3

Kύπρος (Α. Αντρέου): Α. Παπαγιάννης, Α. Παπαλαμπριανού, Ξ. Κυπριανού 2, Χ. Σοφοκλέους, Σ. Τίκκας, Β. Δημοσθένους 4, Ι. Αργυρού 2, Σ. Χατζηδάκης, Χ. Αργυρού 1, Χ. Γεωργίου, Ο. Τζούβας 1, Ν. Χαραλάμπους, Γ. Κρητικός, Α. Χαραλάμπους 4, Α. Ιωάννου 4.