«Λύγισε» την Πλζεν η Φιορεντίνα, στα ημιτελικά με... ήρωα Μαρτίνες η Άστον Βίλα

Πέμπτη, 18/4/2024 - 22:54

Η Φιορεντίνα αγχώθηκε και χρειάστηκε την παράταση, αλλά τελικά κατάφερε να επιβληθεί με 2-0 της Πλζεν, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του φετινού Conference League, εκεί όπου θα συναντήσει τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ-Μπριζ!

Ανώτεροι καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης στο «Αρτέμιο Φράνκι» οι «βιόλα», σπατάλησαν πολλές και μεγάλες ευκαιρίες (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο), είχαν τρία δοκάρια και έπαιξαν με παίκτη περισσότερο από το 67', όταν αποβλήθηκε ο Καντού για τους φιλοξενούμενους, καταφέρνοντας τελικά να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα της αντιπάλου τους στην παράταση, παίρνοντας την πρόκριση χάρη στα γκολ των Γκονσάλες (92') και Μπιράγκι (108').

Άντεξε στην πίεση της αξιόμαχης Λιλ και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του φετινού Conference League με ήρωά της τον Εμιλιάνο Μαρτίνες στη διαδικασία των πέναλτι η Άστον Βίλα!

Η ομάδα του Έμερι αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες, βλέποντας τους γηπεδούχους να παίρνουν σκορ πρόκρισης (2-0) στο 68', όμως κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 και να στείλουν το ματς στην παράταση χάρη σε ένα γκολ του Κας στο 87', καταφέρνοντας να επικρατήσει με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι, με τον Αργεντινό τερματοφύλακα να αποκρούει δύο εκτελέσεις! Έτσι, πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου περιμένει Ολυμπιακό ή Φενέρμπαχτσε.