Λύγισε την Τσέλσι και «χτυπάει» το Κύπελλο η Σίτι

Σάββατο, 20/4/2024 - 21:19

Πάει και για το Κύπελλο Αγγλίας και περιμένει να μάθει αντίπαλο η Μάντσεστερ Σίτι! Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα λύγισε με 1-0 την Τσέλσι και κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Γιουνάιτεντ-Κόβερντρι.

Έβγαλαν αντίδραση αν και έδειξαν απογοητευμένοι μετά τον αποκλεισμό από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Champions League οι «σίτιζενς», ενώ οι Λονδρέζοι επί της ουσίας πλέον έχουν χάσει κάθε στόχο τους σε άλλη μία κάκιστη σεζόν. Φουλ ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να εγκλωβίζουν η μία την άλλη και να έχουν από μόλις μία καλή τελική. Η Τσέλσι στο 37ο λεπτό με τον Πάλμερ και η Σίτι με τον Ντε Μπρόινε στο 45’, αλλά το 0-0 δεν άλλαξε σε καμία περίπτωση.

Η Τσέλσι μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και άγγιξε δύο φορές στο ξεκίνημά του το γκολ, αλλά ο Τζάκσον Μαρτίνες δεν κατάφερε να σκοράρει, με τον Πέτροβιτς να σταματά στα καπάκια τον Φόντεν. Τα λεπτά περνούσαν, οι μάχες ήταν ομηρικές και οι Λονδρέζοι έδειχναν μεγαλύτερη διάθεση να… οπισθοχωρήσουν και να στείλουν τον αγώνα στην παράταση. Λογάριαζαν, όμως, χωρίς τον Μπερνάρντο Σίλβα, ο οποίος στο 84ο λεπτό… ξέρανε την ομάδα του Ποτσετίνο για να χαρίσει μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας στην Μάντσεστερ Σίτι.

Αυτός θα είναι ο 13ος τελικός για τη Μάντσεστερ Σίτι, έχοντας επτά κατακτήσεις!