Λυτρωτής ο Ζαχίντ στις καθυστερήσεις (BINTEO)

Κυριακή, 1/10/2017 - 21:51

Ο ΑΠΟΕΛ έχανε τις ευκαιρίες και το πέναλτι, τελικώς όμως βρήκε την λύση στο 91΄ στις καθυστερήσεις με τον Ζαχίντ από κοντά να "σπάει το ρόδι" και να δίνει τους πολύτιμους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Η Αλκή πάλεψε είχε αρκετά καλή παρουσία όμως τελικώς λύγισε στο τέλος.

Ορεξάτος μπήκε στον αγώνα ο ΑΠΟΕΛ αφού προσπάθησε από την αρχή με τους Ντε Καμάργκο και Βινίσιους να ανοίξει το σκορ, όμως ο Πάρντο είπε «όχι» και στις δυο προσπάθειες.

Ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε την μπάλα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα όμως η Αλκή με σωστή τακτική αμυνόταν κλείνοντας τους χώρους και μη αφήνοντας τους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ να δημιουργήσουν φάσεις.

Σταδιακά έπεσε αρκετά ο ρυθμός του αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί κυρίως από τα αριστερά και τον άξονα να δημιουργήσει φάσεις.

Μάλιστα η Αλκή θα χάσει στο 34΄ και στο 39΄ πολύ καλές ευκαιρίες με τον Σεμέδο, τα σουτ όμως του ποδοσφαιριστή δεν βρήκαν στόχο, το πρώτο κατέληξε έξω ενώ το δεύτερο απέκρουσε ο Βάτερμαν.

Στο 42΄ ο Σάλαϊ μπήκε στην περιοχή αλλά το πλασέ του κόντραρε στο δοκάρι και η μπάλα πήγε παράλληλα από το τέρμα.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτο ημιχρόνου, ο  Ορ προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Πάρντο ο οποίος έδιωξε τελικώς την μπάλα σε κόρνερ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αλωνεύτης θα πάρει την θέση του Ορ για τον ΑΠΟΕΛ ενώ ο Σάββας Δαμιανού πέρασε τον Νγκομό στην θέση του Τριμπό. Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο να κρατάει την μπάλα και στο 57΄ κατάφερε να κερδίσει πέναλτι μετά από κεφαλιά του Σάλαϊ η μπάλα χτύπησε στο ανοιγμένο χέρι του Φραγκέσκου και ο Τράττος καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Ο Ντε Καμάργκο εκτέλεσε το πέναλτι με τον Πάρντο να αποκρούει. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν μοναδική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ και να πάρουν ισχυρό προβάδισμα νίκης.

Στο 72΄ ο ΑΠΟΕΛ θα χάσει τεράστια ευκαιρία με τον Μοράις ο οποίος από κοντά πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Δυο λεπτά αργότερα οι «γαλαζοκίτρινοι» θα χάσουν νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Σόουζα, ο οποίος πήρε έκανε το γυριστό σουτ όμως η μπάλα δεν του έκανε την χάρη και κτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Πάρντο.

Στο 80΄ ο Αλωνεύτης θα μπει από τα αριστερά στην περιοχή θα κάνει την σέντρα/σουτ όμως η μπάλα θα περάσει έξω.

Στο 85΄ ο Σόουζα θα σουτάρει χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Πάρντο.

Ο ΑΠΟΕΛ θα καταφέρει τελικά να σκοράρει με τον Ζαχίντ στο 91΄. Ο Αλωνεύτης έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από τους αμυντικούς της Αλκή με τον Ζαχίντ να εκμεταλλεύται την αδράνεια και να σκοράρει κάνοντας το 0-1.

Στο 93΄ η Αλκή θα βρεθεί πολύ κοντά στην ισοφάριση όμως η κεφαλιά του Ενγκομό θα την διώξει σε κόρνερ ο Βάτερμαν.

Αλκή: Πάρντο, Πάρπας (53'Θεοχάρους), Φραγκέσκου (77'Χαρή), Ντουβεντρού, Γουίλι, Τζιγκρούτζια, Ιτούα, Λοιζίδης, Φαμπρίτσιο, Ντιαγκιτέ, Τριμπό (46'Νγκομό).

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Αλεξάνδρου, Καρλάο (48'Μερκής), Ρουέδα, Μοράις, Βινίσιους (65'Σόουζα), Σάλαϊ, Ορ (46' Αλωνεύτης), Ζαχίντ, Ντε Καμάργκο.