Μαγική ΑΕΚ έριξε "πεντάρα" και επέστρεψε στην κορυφή (BINTEO)

Δευτέρα, 4/12/2017 - 20:57

Η ΑΕΚ διέλυσε την Ομόνοια στον μεγάλο αγώνα της 14ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Λάρνακας εμφανώς ανώτερη και πιο ουσιαστική φιλοδώρησε με πέντε γκολ την παραπαίουσα Ομόνοια . Τα γκολ για τους «κιτρινοπράσινους» πέτυχαν δυο ο Φλοριά και από ένα οι Τομάς, Λαρένα και Ακοράν. Η ΑΕΚ με την νίκη της αυτή πέρασε και πάλι στην πρώτη θέση. Η Ομόνοια για ακόμη ένα παιχνίδι απογοήτευσε αφού έδειξε εκ νέου τα τεράστια μεσοαμυντικά της κενά.

Α΄ ημίχρονο:

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε χωρίς κάτι το αξιόλογο μπροστά από τις εστίες των δυο ομάδων. Στην πρώτη ευκαιρία στον αγώνα η ΑΕΚ κατάφερε με τον συνήθη «ύποπτο» να ανοίξει το σκορ. Στο 11΄ ο Λαρένα βρήκε την άμυνα της Ομόνοιας ασταθή έδωσε στον Φλοριάν και ο Γάλλος με πλασέ νίκησε τον Φελτχούιζεν.

Δυο λεπτά αργότερα είχαμε την πρώτη τελική φάση για την Ομόνοια. Ο Πάμπλο όμως δεν αιφνιδιάστηκε από το σουτ του Καντέ. Στο 16΄ η Ομόνοια θα χάσει κλασσική ευκαιρία με τον Καντέ, ο οποίος σούταρε όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Η ΑΕΚ θα απαντήσει με δικές τις ευκαιρίες στο 21΄ με τον Ακοράν και στο 24΄ με τον Τρισκόφσκι.

Τελικά η ΑΕΚ θα διπλασιάσει τα γκολ της και πάλι με τον Φλοριάν στο 38΄. Ο Λαρένα εκτέλεσε το φάουλ κάθετα, ο Φλοριάν να κερδίσε τον Λόπες στην διεκδίκηση και με το κεφάλι έκανε το 2-0. Το ημίχρονο τελείωσε με τον Τζαρσίνιο στο 45' να ζητά πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αντωνιάδη, χωρίς όμως να έχει δίκαιο.

Β΄ ημίχρονο:

Το δεύτερο μέρος άρχισε με προϋπόθεση φάσης στο πρώτο λεπτό. Ο Καντέ όμως πρόλαβε πριν ο Τρισκόφσκι γίνει επικίνδυνος. Στο 50' η Ομόνοια θα χάσει την καλύτερη της ευκαιρία στον αγώνα. Ο Φαμπρίτσιο θα εκτελέσει το απευθείας φάουλ, όμως ο Πάμπλο θα διώξει ενστικτωδώς.

Στα επόμενα λεπτά η Ομόνοια κράτησε μπάλα όμως χωρίς να γίνει απειλητική. Σαν να μην έφτανε αυτό στην αντεπίθεση η Ομόνοια δέχθηκε και τρίτο γκολ. Ο Φλοριάν βρίσκεται τον Τομάς, στην πλάτη της άμυνας της Ομόνοιας, και αυτό με πανέμορφο πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Φελτχούιζεν.

Η ΑΕΚ έδωσε στην νίκη της διαστάσεις θριάμβου αφού στο 84΄ και στο 86΄ θα πετύχει ακόμη δυο γκολ. Αρχικά ο Λαρένα με μακρινό σουτ θα νικήσει τον Φελτχούιζεν, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Ακοράν με όμορφη προσωπική ενέργεια με πανέμορφο πλασέ-λόμπα έκανε τα γκολ της ΑΕΚ πέντε.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης (76' Νέλσον), Τρουγιόλς, Μοϊσόφ (79' Πάνκοφ), Καταλά, Λαμπάν, Λαρένα, Ακοράν, Τομάς, Τρισκόφσκι, Φλοριάν

Ομόνοια: Φελτχούιζεν, Τζαΐλσον, Καντέ (70' Γκονζάλες), Φαμπρίτσιο, Γουίλιαμ, Μαργκάσα, Μπρέβελντ, Σοάρες (76' Μαντούρο), Χριστοφή, Τζαρσίνιο, Λόπες (87' Μπεντέκε)