Μαγικός Αζάρ «χόρεψε» την άμυνα της Λίβερπουλ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 27/9/2018 - 08:38

Με εκπληκτική ανατροπή μέσα σε έξι λεπτά και ένα φανταστικό γκολ του Εντέν Αζάρ, η Τσέλσι πέρασε νικηφόρα από το «Ανφιλντ» (1-2) και άφησε την Λίβερπουλ εκτός Carabao Cup.

Τι κι αν οι δύο ομάδες έβαλαν μέσα πολλές από τις λεγόμενες ρεζέρβες; Η αναμέτρηση της Λίβερπουλ με την Τσέλσι ήταν χορταστική με απίστευτες φάσεις, ανατροπές και εκπληκτικές συγκινήσεις.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μία μάχη χαμένων ευκαιριών ανάμεσα σε Μοράτα και Μανέ με τους δύο παίκτες να χάνουν από δύο σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, όμως από εκεί και μετά μίλησε ο Ντάνιελ Στάριτζ.

Ο Άγγλος επιθετικός έχασε πραγματικά το άχαστο, όταν πλάσαρε άουτ, έχοντας περάσει και τον Καμπαγέρο, όμως διόρθωσε τα πράγματα στο 58ο λεπτό, όταν πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Αργεντινού τερματοφύλακα κι άνοιξε το σκορ.

Τίποτα δεν έδειχνε ανατροπή, όμως η Τσέλσι δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Μία ασταθής επέμβαση του Μινιολέ σε κεφαλιά του Μπάρκλεϊ, έφερε σε θέση βολής τον Έμερσον που ισοφάρισε 11 λεπτά πριν το τέλος (79’, 1-1), όμως ο Εντέν Αζάρ είπε να βάλει στο τέλος την δική του σφραγίδα.

Λίγο μετά το δοκάρι του Στάριτζ για το 2-1 (84’), ο Βέλγος αφήνιασε, έκανε ένα απίθανο σλάλομ και με ένα τρομερό βολέ έκανε το 1-2 (85’), στέλνοντας την Τσέλσι στον επόμενο γύρο του Carabao, στο ορεκτικό ανάμεσα στις δύο ομάδες λίγες μέρες πριν από την μεταξύ τους μάχη για το πρωτάθλημα.

Στα άλλα παιχνίδια, δύο γκολ του Γουέλμπεκ έδωσαν στην Άρσεναλ το εισιτήριο για την επόμενη φάση με το 3-1 επί της Μπρέντφορντ, στην επόμενη φάση και η Νότιγχαμ χάρη στην νίκη της 3-2 επί της Στόουκ, ενώ πραγματικό πολυβόλο ήταν η Γουέστ Χαμ που ξέσπασε (8-0) επί της Μάκλσφιλντ.

Τέλος στο πιο περιπετειώδες παιχνίδι της βραδιάς, η Τότεναμ τα χρειάστηκε απέναντι στην Γουότφορντ. Δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο από Λαμέλα και Ντέλε Άλι έκαναν την ανατροπή απέναντι στην Γουότφορντ (2-1), όμως ένα γκολ του Ντάλμπεργκ στο 90 έστειλε το ζευγάρι στα πέναλτι, όπου οι Λονδρέζοι ήταν πιο ψύχραιμοι και με σκορ 4-2 προκρίθηκαν στην επόμενη φάση.