«Μαγικός» Τάμαρι και ΑΠΟΕΛ σκόρπισαν τον Απόλλωνα (BINTEO)

Δευτέρα, 3/12/2018 - 21:03

Με πεντάρα φιλοδώρησε τον Απόλλωνα ο ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος με τελικό αποτέλεσμα 5-1. Οι «γαλαζιοκίτρινοι» είχαν σε καταπληκτική μέρα τον Τάμαρι ο οποίος έκανε εντυπωσιακό παιχνίδι και δίκαια πήραν τη νίκη. Ο Απόλλωνα παρά την κάκιστη αμυντική λειτουργία στάθηκε καλά μέσα στον αγωνιστικό χώρο και το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική παρουσία των ποδοσφαιριστών του Αυγουστή οι οποίοι φάνηκε να επηρεάζονται πάρα πολύ από την αποβολή του Βάλε στο πρώτο ημίχρονο. Πλέον μετά από αυτό το αποτέλεσμα και σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ στο Παραλίμνι η κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παίρνει «φωτιά».

Το φιλμ της αναμέτρησης

Α’ Ημίχρονο

Στο έκτο λεπτό ατομική ενέργεια από τον Ταμαρι πίσω από το κέντρο και ανατροπή στην μεγάλη περιοχή με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει αμέσως το πέναλτι.  Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μοράις ο οποίος νικήθηκε από τον Βάλε όμως στη συνέχεια της φάσης ο Τάμαρι κατάφερε να βρει δίκτυα.

Στο 19ο λεπτό με πλάτη το τέρμα στην περιοχή ο Μάγκλιτσα, γύρισε γύρω από τον εαυτό του όμως το σουτ του κατέληξε έξω.

Στο 26ο λεπτό ο Ντε Βινσέντι προσπάθησε να νικήσει από πλάγια απευθείας εκτέλεση φάουλ τον Βάλε όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων ήταν στη σωστή θέση.

Ο Χάμπος με γέμισμα στην περιοχή στο 32ο λεπτό έβγαλε τον Μάγκλιτσα μόνο με τον Βάτερμαν όμως το τελείωμα του επιθετικού της Λεμεσιανής ομάδας ήταν κάκιστο και δεν δημιούργησε κανένα πρόβλημα στον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ βγήκε στην αντεπίθεση όμως δεν πρόλαβε το γύρισμα του Τάμαρι ο Νατέλ και έτσι έχασε την ευκαιρία να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα του Απόλλωνα.

Στο 42ο λεπτό ατομική προσπάθεια μέσα στη μεγάλη περιοχή από τον Τάμαρι και κάκιστο πλασέ όμως ανατράπηκε από τον Βάλε ο οποίος αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μοράις ο οποίος ήταν εύστοχος και διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

Ο Απόλλωνας αν και με δέκα ποδοσφαιριστές βρήκε την απάντηση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Μάρκοβιτς όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο βρέθηκε πιο ψηλά από όλους και κέρδισε τον Βάτερμαν για την προσωρινή μείωση στο σκορ.

Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήταν άμεσα καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Νατέλ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα έκανε το 3-1 για τους πρωταθλητές.

Β’ Ημίχρονο

Στο 53ο λεπτό ο Φοπάλα βγήκε από πλάγια στην κόντρα για τους φιλοξενούμενους όμως το πλασέ του ήταν «άψυχο» και έδωσε την ευκαιρία στον Βάτερμαν να μαζέψει την μπάλα.

Τεράστια ευκαιρία πήγε χαμένη για τον Απόλλωνα στο 58ο λεπτό όταν ο Φοπάλα βρέθηκε «φάτσα» με το αντίπαλο τερματοφύλακα όμως το πλασέ που επιχείρησε κόντραρε στους αμυντικούς του ΑΠΟΕΛ που πρόλαβαν να επιστρέψουν την τελευταία στιγμή

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε τα τέρματα του τέσσερα στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Τάμαρι βρέθηκε τετ α τετ με τον Κίσσα και δεν δυσκολεύτηκε να τελειώσει σωστά τη φάση ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-1.

Οι πρωταθλητές φαίνονταν ασταμάτητοι καθώς στο 69ο λεπτό ο Τάμαρι με μια ακόμη ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή του Απόλλωνα και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Ενσούε ο οποίος με την σειρά του τέλειωσε ιδανικά τη φάση για το 5-1 του ΑΠΟΕΛ.

Καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 76ο λεπτό όταν ο Σκέμπρι έπιασε την κεφαλιά όμως ο Βάτερμαν μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμεζάνι):  Βάτερμαν, Μερκής, Καρλάο, Ιωάννου, Νσούε, Καζού, Μοράις, Ζαχίντ (Γκέντσογλου 66'), Ντε Βινσέντι (Αρτυματάς 80'), Νατέλ (Μπαλόγκ 66'), Τάμαρι

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε Πέδρο, Χάμπος, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Περέιρα (Φοπάλα 46'), Σαρδινέρο, Παπουλής (Κίσσας 44'), Μαγκλίτσα (Σκέμπρι 66')