Μάγκας Απόλλωνας, όρθιος στη Δανία και πάει ομίλους

Πέμπτη, 24/8/2017 - 22:52

Ο Απόλλωνας βρέθηκε πίσω στο σκορ, έχασε πέναλτι κι όμως τα κατάφερε με μια σπουδαία εμφάνιση κυρίως στο Β’ μέρος, να περάσει το εμπόδιο της Μίντιλαντ και να βρίσκεται στην κλήρωση της Παρασκευής (25/08). Το ματς τελείωσε 1-1, που σε συνδυασμό με το 3-2 στην Κύπρο, απέκλεισε την ομάδα από τη Δανία και θα βρεθεί στους ομίλους του Europa League για τρίτη φορά στην ιστορία του.

Μοιρασμένο το παιχνίδι στη Δανία στο ξεκίνημα του, χωρίς κάποια ομάδα να επιβάλλεται και να φτιάχνει φάση. Ο Απόλλωνας έβαλε πίεση ψηλά, κρατώντας μακριά τους Δανούς, που ωστόσο στην πρώτη τους επίσκεψη στην περιοχή, κατάφεραν να σκοράρουν. Σε μία γρήγορη επίθεση στο 10’, ο Σόλοθ έστρωσε στο ύψος της περιοχής στον Χασάν που με χαμηλό πλασέ νίκησε τον Βάλε και έκανε το 1-0. Η Λεμεσιανή ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει κάνοντας κάποια μακρινά σουτ χωρίς ιδιαίτερη απειλή, όμως ήταν η Μίντιλαντ αυτή που έβρισκε ευκαιρίες, με αποκορύφωμα μία κεφαλιά του Μπόρινγκ στο 18’, την οποία απέκρουσε στη γραμμή με δυσκολία ο Βάλε. Χρειάστηκε 25 λεπτά ο Απόλλωνας για να μπει με αξιώσεις στην περιοχή, χωρίς όμως να αξιοποιήσει κάποιες προϋποθέσεις που βρήκε. Η ομάδα της Λεμεσού διόρθωσε στη συνέχεια τις αμυντικές της αδυναμίες, όμως έκανε αρκετά λάθη στην τελική πάσα και έτσι δεν κατάφερε να φτιάξει τις φάσεις για να ισοφαρίσει. Μία καλή εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα στις καθυστερήσεις, απέκρουσε ο Χάνσεν στη γραμμή. Αρκετή ένταση και πολλά φάουλ κατά τη διάρκεια του Α’ μέρους, με τον Σόρλοθ να σπρώχνει εκτός φάσης τον Σακέτι στο 37’, με αποτέλεσμα να δεχθεί την κίτρινη κάρτα.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Απόλλωνας διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χέρι του Σπαρβ, με το ριπλέι να τον δικαιώνει, καθώς ο αμυντικός της Μίντιλαντ έπεσε πάνω από την μπάλα και την αγκάλιασε, μετά από απόκρουση που έκανε σε σουτ του Γιάκολις. Η ευκαιρία αυτή αποδείχθηκε προμήνυμα, αφού στο 50’ ο Σκέμπρι έφερε το ματς στα ίσα, όταν εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας της Μίντιλαντ και πλάσαρε ιδανικά μέσα στην περιοχή για το 1-1. Μετά το γκολ ο Απόλλωνας έλεγξε τον ρυθμό, κρατώντας μακριά τους Δανούς και δίνοντας συνέχεια στην βελτιωμένη (σε σχέση με το πρώτο μέρος) εικόνα με την οποία ξεκίνησε το Β’ μέρος. Στο 82’ απώλεσε τεράστια ευκαιρία για να τελειώσει το ματς, όταν το πέναλτι που εκτέλεσε ο Άλεξ Ντα Σίλβα έπιασε ο Χάνσεν. Το πέναλτι είχε κερδίσει ένα λεπτό πριν ο Ζελάγια που πριν από λίγο είχε περάσει στο ματς. Στην επόμενη φάση η Μίντιλαντ είχε μεγάλη ευκαιρία για γκολ, με το Σαρδινέρο να σταματάει σχεδόν προ της τελικής γραμμής το σουτ του Μπόρινγκ. Δραματικά τα τελευταία λεπτά στο MCH Arena, με τους «κυανόλευκους» να παλεύουν για να κρατήσουν το σκορ πρόκρισης και τους γηπεδούχους να ψάχνουν το γκολ που θα τους έστελνε εκείνους στους ομίλους του Europa.

Οι συνθέσεις:

Μίντιλαντ: Γ. Χάνσεν, Κ. Χάνσεν, Σπαρβ, Κόρσμαρ (90’ Ντούελουντ), Πούλσεν, Μπόρινγκ, Σόρλοθ, Ρόμερ (77’ Βικχαϊμ), Χασάν (63’ Κράεφ), Νίσεν, Νοβάκ

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σακέτι, Χάμπος, Άλεξ Ντα Σίλβα (90’ Πίττας), Σκέμπρι, Μάγκλιτσα (77’ Ζελάγια), Γιάκολις (73’ Σαρδινέρο)