Ματσάρα οκτώ γκολ και φιλική νίκη για την Άρσεναλ επί της Μπαρσελόνα

Πέμπτη, 27/7/2023 - 08:55

Φιλικό ξεμούδιασμα για Άρσεναλ και Μπαρσελόνα.

Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν 5-3 των «μπλαουγκράνα» σε φιλική μεταξύ τους αναμέτρηση, με τις δυο ομάδες να ετοιμάζονται σιγά-σιγά για την έναρξη της σεζόν.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ για την Μπαρσελόνα, για να έρθει ο Σάκα στο 12’ να γράψει το 1-1. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης στο 22' έχασε μια τεράστια ευκαιρία αφού αστόχησε από την άσπρη βούλα. Ο Ραφίνια στο 32’ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Τσάβι για το 2-1, με τον Χάβερτς στο 43ο λεπτό να φέρνει το ματς στα ίσα για το 2-2.

Ο Τροσάρ στην συνέχεια «χτύπησε» στο 55’ και στο 78’ για το 4-2, ενώ ο Φεράν Τόρες στο 88ο λεπτό μείωσε σε 4-3. Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Φάμπιο Βιέιρα στο 90’ και διαμόρφωσε το τελικό 5-3, με την Άρσεναλ να αναδεικνύεται νικήτρια σε αυτό το φιλικό ματς κόντρα στην Μπαρσελόνα.