Με ανατροπή ξανά στην πρώτη θέση η ΑΕΚ (BINTEO)

Κυριακή, 10/12/2017 - 18:57

Mόλις στο 4ο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 1-0. Ο Πεχλιβάνης έφυγε ταχύτατα ανάμεσα στους κεντρικούς αμυντικούς της ΑΕΚ και μόνος απέναντι στον Πάμπλο έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Σωτηρίου να φτάσει κοντά στo γκολ, ωστόσο ο Πάμπλο ήταν σε ετοιμότητα.Στο 19΄ σε ακόμα μια αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Τόρες με σουτ είδε την μπάλα να φεύγει σε κόρνερ. Στο 28ο λεπτό ο Ολυμπιακός κατάφερε τελικά να ανοίξει το σκορ. Ο Τόρες βρήκε με κάθετη πάσα τον Μιγκελίτο και αυτός με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0.

Μόλις δύο λεπτά μετά το γκολ του Μιγκελίτo, ο Τολμές εντός της περιοχής και με πλάτη στο τέρμα, γύρισε πολύ όμορφα και ισοφάρισε για την ΑΕΚ .

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο το δεύτερο μέρος, καταφέρνοντας να φτάσει στην ανατροπή. Ο Ιβάν Τρισκόφσκι στο 48', με σουτ μέσα από την περιοχή του Ολυμπιακού νίκησε τον Χίντι από πλάγια θέση και έκανε το 1-2 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης στο Μακάρειο.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, οι Λαρνακείς έφτασαν μια ανάσα από το 3-1. Ο Τρισκόφσκι σούταρε, ο Χίντι απέκρουσε και, ο Τολμές δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.Η ΑΕΚ στην συνέχεια έλεγξε τον ρυθμό, πάτησε φρένο και διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα. Στο 83' ο Λαρένα, δοκίμασε από πολύ μακριά την τύχη του, αλλά είδε τον Χίντι να διώχνει σε κόρνερ το σουτ που επιχείρησε.