Με το... αριστερό στο Κάλιαρι ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Ντινάμο Σάσαρι

Κυριακή, 11/9/2022 - 08:35

Την ήττα με 79-75 κόντρα στην Ντινάμο Σάσαρι γνώρισε ο Παναθηναϊκός, ξεκινώντας με το... αριστερό τις υποχρεώσεις του στο φιλικό τουρνουά που διεξάγεται στη Σαρδηνία.

Για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν ήταν διαθέσιμοι οι διεθνείς Παπαγιάννης, Γκριγκόνις, αλλά και ο Άντριους, ο οποίος συνεχίζει να ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στο πόδι και παρέμεινε προληπτικά εκτός.

Κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό οι Ντέρικ Γουίλιαμς (18π, 3 ριμπ, 3 κλεψίματα), Πάρις Λι (14π, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα) και Λευτέρης Ματζούκας (12π, 7 ριμπάουντ), ενώ 9 πόντους με 5 ριμπάουντ είχε ο Αρτούρας Γκουντάιτις.

Με πεντάδα τους Λι, Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, Γιώργο Καλαϊτζάκη, Γουίλιαμς και Γκουντάιτις ξεκίνησε το ματς ο Ράντονιτς, με τη Σάσαρι να είναι μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου και να προηγείται με 14-8, αλλά με τον Παναθηναϊκό να κλείνει το δεκάλεπτο με προβάδισμα δύο πόντων (22-20).

Στη συνέχεια οι «πράσινοι» προηγήθηκαν ακόμα και με +14 (39-25), πριν οι Ιταλοί ροκανίσουν τη διαφορά, μειώνοντας στο 36-44 του ημιχρόνου.

Η Σάσαρι γύρισε το ματς υπέρ της με σερί 23-14 στην τρίτη περίοδο, στην οποία οι παίκτες του Παναθηναϊκού μπήκαν χωρίς συγκέντρωση και είχαν άσχημα ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα. Τελικά, χάρη σε νέο σερί 17-5, η Σάσαρι πήρε τη νίκη, με το τελικό 79-75.

Έτσι, μετά το αποψινό αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τη Βαρέζε, η οποία νωρίτερα ηττήθηκε με 111-86 την Αρμάνι Μιλάνο, στον αυριανό (11/9) μικρό τελικό του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-44, 59-58 79-75

*πηγή φωτογραφίας: Panathinaikos BC