Με βαριά ήττα αποχαιρέτησε το Γιουρόπα Λιγκ ο Απόλλωνα

Πέμπτη, 7/12/2017 - 21:52

Ο Απόλλωνας παρά την προσπάθεια και τις χαμένες ευκαιρίες που είχε ηττήθηκε με 0-3 από την πιο εύστοχη Έβερτον και αποχαιρέτησε το Γιουρόπα Λιγκ με 3 ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Τα γκολ για τους Άγγλους πέτυχαν δυο ο Λούκμαν και ένα ο Βλάσιτς.

Α΄ Ημίχρονο:

Αρκετά καλός ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά, με τον Απόλλωνα να χάνει την πρώτη καλή ευκαιρία στο 6΄ με τον Παπουλή. Η Έβερτον θα απαντήσει άμεσα, όμως ο Κίσσας θα νικήσει τον Λούκμαν σε τετ-α-τετ. Στο 11' ο Κύπριος διεθνής τερματοφύλακας είχε νέα εξαιρετική απόκρουση σε σουτ του Τσάρλσλι.

Σταδιακά οι Άγγλοι επέβαλαν κυριάρχησαν δημιουργώντας ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Απόλλωνα.

Στο 20' η Έβερτον θα καταφέρει να σκοράρει με τον Λούκμαν με κοντινή. Λίγα λεπτά αργότερα στο 27' και πάλι ο νεαρός Άγγλος έπιασε εξαιρετικό σουτ από μακριά και διπλασίασε τα γκολ για την ομάδα από το Λίβερπουλ.

Μετά το 0-2 ο Απόλλωνας κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 29΄ έχασε πολύ καλή ευκαιρία με τον Πέδρο. Στο 32' ο Παπουλής με ωραίο πλασέ εκτός περιοχής απείλησε ξανά την Έβερτον όμως ο Ρόμπλες είπε όχι στην προσπάθεια του Ελλαδίτη.

Στο 42' η Έβερτον απείλησε και πάλι με τον Βλάσιτς, όμως ο Κίσσας με τα πόδια απέκρουσε. Στο 45' ο Πέδρο ζήτησε δικαίως πέναλτι σε ανατροπή του μέσα στην περιοχή των Άγγλων.

Β΄ Ημίχρονο:

Αρκετά καλός ο ρυθμός και στην επανέναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Η πρώτη καλή φάση θα έρθει για τον Απόλλωνα στο 48' το σουτ όμως του Άλαν απέκρουσε ο Ρόμπλες. Στο 57' ο Κίσσας νίκησε τον Λούκμαν και στο 59' ο Απόλλωνας ζήτησε πέναλτι για χέρι του ποδοσφαιριστή της Έβερτον. Ο διαιτητής σωστά έδωσε φάουλ εκτός περιοχής. Στο 72' η Έβερτον πλησίασε ξανά το τρίτο γκολ όμως ο Κίσσας δυο φορές τον Μιραλάς. Η Έβερτον έκανε τρία τα γκολ της στο 87΄ με τον Βλάσιτς να πλασάρει εύστοχα τον Κίσσας ενώ προηγουμένως ξέφυγε από την επιτήρηση των αμυντικών του Απόλλωνα.

Εδώ οι καλύτερες φάσεις και τα γκολ σε βίντεο

Απόλλων: Κίσσας, Πέδρο, Πιτσιάν, Ρομπέρζ, Ζάντερ, Σακέτι, Άλαν, Μαρτίνεζ (75' Πίττας), Παπουλής, Σαρδινέρο (61' Γιάκολις), Σκέμπρι (61' Ζελάγια)

Έβερτον (Κ. Σέξπιρ): Ρόμπλες, Μπανιγκίμε, Τσάρλσλι, Σνάιντερλιν, Φίνι, Μπέσιτς, Βλάσιτς, Κλάασεν, Χόρνμπι (81' Μπρόντχεντ), Μιραλάς (88' Γκόρντον), Λούκμαν