Με εφτάρα βρίσκεται ήδη στα ημιτελικά η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 28/2/2018 - 18:52

Παιχνίδι που δεν αντέχει κριτικής έγινε στην Αρένα αφού η ΑΕΚ επικράτησε με 7-0 της ΠΑΕΕΚ στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου Κύπρου.

Τα γκολ για τους Λαρνακείς έβαλαν δυο ο Τρισκόφσκι και από ένα οι Γιάννου, Κάσες, Χέφελς, Λαρένα και Ρουσίας.

Ο αγώνας:

Η ΑΕΚ θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ μόλις στο 6΄. Μετά από εκτέλεση κόρνερ απο τον Λαρένα στο πρώτο δοκάρι, ο Τρισκόφκσι πιο ψηλά από όλους πήρε την κεφαλιά και σκόραρε για το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ θα πάρει ισχυρό προβάδισμα αφού θα διπλασιάσει τα γκολ της με τον Γιάννου ο οποίος με πλασέ μετά από ασίστ του Τρισκόφσκι κερδίζει τον Αγριμάκη.

Στο 29΄ η ΑΕΚ ουσιαστικά καθάρισε την πρόκριση αφού πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Κάσες ο οποίος ανενόχλητος πήρε την κεφαλιά και «έγραψε» το 3-0.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η ΑΕΚ θα πετύχει και τέταρτο γκολ με τον Χέφελ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μπέρδεμα μέσα στην περιοχή και με σουτ έκανε το 4-0.

Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε στα τέσσερα του πρώτου μέρους. Στο 59΄ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Λαρένα πέτυχε και πέμπτο γκολ.

Στο 74΄ ο Ρουσιάς με ατομική ενέργεια έκανε το γκολ για την ομάδα του έξι.

Στο 79΄ η ΑΕΚ θα πετύχει και έβδομο γκολ με τον Τρισκόφσκι. Με ψαλιδάκι ο Σκοπιανός έβαλε το ωραιότερο γκολ της βραδιάς.

ΑΕΚ: Γιωργαλλίδης, Σόρια, Αντωνιάδης, Μοϊσόφ (60΄Ρουσιάς) Λαρένα, Τέτε (43΄Μαλόκου) Τρισκόφσκι, Χέφελ, Κάσες (67΄Νέλσον) Πανκόφ, Γιάννου

ΠΑΕΕΚ: Αγριμάκης, Ηλιόπουλος, Αριστοτέλους, Μπρατσιάνι, Σταμπόσλιεφ (78΄Φάχερτι) Παναγιώτου (46' Αντιόλο) Ελευθερίου, Στυλιανού, Θεμιστοκλέους, Τζαμάς (66΄Κωμοδίκης) Φελισιέν