Με ηγέτη Πάλμερ λύγισε τη Φούλαμ και χτίζει σερί στο πρωτάθλημα η Τσέλσι

Σάββατο, 13/1/2024 - 16:40

Υπάρχει ζωή στον πλανήτη Τσέλσι!

Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο επικράτησε με 1-0 της Φούλαμ για τη 21η αγωνιστική της Premier League και πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, δείχνοντας σημάδια βελτίωσης, ενώ οι παίκτες της έχουν βρει τους ρόλους και τους αυτοματισμούς τους στον αγωνιστικό χώρο.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Κόουλ Πάλμερ που πέτυχε και το γκολ που έδωσε στους «μπλε» τους τρεις βαθμούς, με τον 21χρονο Άγγλο να συνεχίζει τις εξαιρετικές του εμφανίσεις τη φετινή σεζόν, όντας, με διαφορά, ο καλύτερος παίκτης της Τσέλσι με εννέα γκολ και τέσσερις ασίστ σε 18 συμμετοχές στο πρωτάθλημα.

Με αυτόν τον τρόπο οι «μπλε» ανέβηκαν στην 8η θέση με 31 βαθμούς, ισοβαθμούν με τις Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Μπράιτον, απέχοντας οκτώ πόντους από την 5η Τότεναμ και τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Τσέλσι έκανε εκρηκτικό ξεκίνημα, πήρε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, πιέζοντας ψηλά την αντίπαλό της, ενώ στο 15’ ο Γκάλαχερ βρήκε λίγο χώρο και δοκίμασε τα πόδια του, με την μπάλα να περνάει άουτ. Οι «μπλε» συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και στο 21’ απείλησαν με την κεφαλιά του Μπρόγια, ενώ στη συνέχεια η Φούλαμ ανέβασε μέτρα στο γήπεδο και είχε δυο καλές στιγμές.

Στο 26’ στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία ο Περέιρα έκανε το σουτ, με τον Πέτροβιτς να μπλοκάρει και ένα λεπτό αργότερα (27’) ο Βραζιλιάνος μέσος ανέλαβε χρέη δημιουργού βγάζοντας ωραία σέντρα στον Γουίλσον, ο οποίος τελείωσε τη φάση αλλά ο Πέτροβιτς είχε ξανά απάντηση, αυτή τη φορά με τα πόδια.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν ξανά τα ηνία του ματς και στο 29’ ο Πάλμερ έκανε το σουτ, αλλά ο Λένο μπλόκαρε, ενώ οι «μπλε» έλυσαν τον γόρδιο δεσμό στο 45+2’ όταν ο Πάλμερ με φανταστική έμπνευση αντί να σουτάρει είδε έξυπνα τον Στέρλινγκ, ο οποίος προσποιήθηκε ωραία στον Ντιόπ, που έπεσε άτσαλα και τον ανέτρεψε, με τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Πάλμερ ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος για το 1-0, που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 53’ ο Στέρλινγκ με κεφαλιά βρήκε το δοκάρι, σε μια φάση που, πιθανότατα, είναι οφσάιντ αλλά δεν εξετάστηκε VAR, μιας και δεν μπήκε γκολ, ενώ στο 73’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το ωραίο σουτ του Χιμένες, αλλά ο Πέτροβιτς ήταν εκεί και έδιωξε.

Στο 83’ η απομάκρυνση της άμυνας της Φούλαμ δεν ήταν καλή, η μπάλα στρώθηκε στον Γκάλαχερ που δοκίμασε το σουτ, όμως, στάθηκε άτυχος καθώς η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Στα λεπτά των καθυστερήσεων η ομάδα του Μάρκο Σίλβα προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο, δεν είχε τη μεγάλη στιγμή και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης βρήκε την Τσέλσι να παίρνει το «τρίποντο» με 1-0.