Τον αντίπαλο τους στον πρώτο προκριματικό γύρο του Europa League έμαθαν Απόλλωνας και Ανόρθωση, όπως προέκυψε από την κλήρωση που πραγματοποιήθηκε στη Νιόν της Ελβετίας, το μεσημέρι της Τετάρτης (20/06). Οι δύο ομάδες μας μπήκαν ως ισχυρές στην κληρωτίδα.
Η κλήρωση για τις Κυπριακές ομάδες:
Στούμπρας (Λιθουανία) - Απόλλωνας - εδώ το προφίλ της
Ανόρθωση - Λάτσι (Αλβανία) - εδώ το προφίλ της
Οι πρώτοι αγώνες είναι ορισμένοι για τις 12 Ιουλίου, ενώ η ρεβάνς για τις 19 του ίδιου μήνα. Ο Απόλλωνας θα δώσει το πρώτο του παιχνίδι εκτός έδρας, με τη ρεβάνς στο ΓΣΠ μία βδομάδα αργότερα. Η ομάδα της Αμμοχώστου θα ξεκινήσει το οδοιπορικό της από το «Αντώνης Παπαδόπουλος», με τη ρεβάνς στην Αλβανία.
Αργότερα σήμερα, οι δύο Κυπριακές ομάδες και η ΑΕΚ θα μάθουν αντίπαλο (ή πιθανούς αντίπαλους) και για το Β' προκριματικό γύρο, αφού θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση και του δεύτερου γύρου στην έδρα της UEFA.
Αναλυτικά όλα τα ζευγάρια:
Stjarnan (ISL) v Nõmme Kalju (EST)
Ilves Tampere (FIN) v Slavia Sofia (BUL)
Birkirkara (MLT) / KÍ Klaksvík (FRO) v Žalgiris Vilnius (LTU)
Fola Esch (LUX) v Europa (GIB) / Prishtina (KOS)
Glenavon (NIR) v Molde (NOR)
Dunajská Streda (SVK) v Dinamo Tbilisi (GEO)
Stumbras (LTU) v Apollon Limassol (CYP)
Široki Brijeg (BIH) v Domžale (SVN)
Rangers (SCO) v Shkupi (MKD)
Progrès Niederkorn (LUX) v Gabala (AZE)
Racing Union (LUX) v Viitorul (ROU)
Samtredia (GEO) v Tobol Kostanay (KAZ)
Partizani (ALB) v Maribor (SVN)
Neftçi (AZE) v Újpest (HUN)
Budućnost Podgorica (MNE) v Trenčín (SVK)
Derry City (IRL) v Dinamo Minsk (BLR)
B36 Tórshavn (FRO) / St Joseph's (GIB) v OFK Titograd (MNE)
Spartak Subotica (SRB) v Coleraine (NIR)
Pyunik (ARM) v Vardar (MKD)
Shamrock Rovers (IRL) v AIK (SWE)
Connah's Quay (WAL) v Shakhtyor Soligorsk (BLR)
Lahti (FIN) v Hafnarfjördur (ISL)
Ventspils (LVA) v Luftëtari (ALB)
Cliftonville (NIR) v Nordsjælland (DEN)
Banants (ARM) v Sarajevo (BIH)
Engordany (AND) / Folgore (SMR) v Kairat Almaty (KAZ)
Petrocub (MDA) v Osijek (CRO)
Anorthosis Famagusta (CYP) v Laçi (ALB)
Ferencváros (HUN) v Maccabi Tel-Aviv (ISR)
Balzan (MLT) v Keşla (AZE)
Budapest Honvéd (HUN) v Rabotnicki (MKD)
Rudar Pljevlja (MNE) v Partizan (SRB)
CSKA Sofia (BUL) v Riga (LVA)
Milsami Orhei (MDA) v Slovan Bratislava (SVK)
Radnički Niš (SRB) v UE Sant Julià (AND) / Gzira United (MLT)
Lech Poznań (POL) v Gandzasar-Kapan (ARM)
Chikhura Sachkhere (GEO) v Beitar Jerusalem (ISR)
Vaduz (LIE) v Levski Sofia (BUL)
Željezničar (BIH) v Narva Trans (EST)
Cefn Druids (WAL) / Trakai (LTU) v Irtysh (KAZ)
Hibernian (SCO) v NSÍ Runavík (FRO)
Rudar Velenje (SVN) v Tre Fiori (SMR) / Bala Town (WAL)
Levadia Tallinn (EST) v Dundalk (IRL)
ÍBV (ISL) v Sarpsborg (NOR)
København (DEN) v KuPS Kuopio (FIN)
Liepāja (LVA) v Häcken (SWE)