Με το μυαλό στην Ρώμη η Λίβερπουλ ''κόλλησε'' στο Άνφιλντ

Σάββατο, 28/4/2018 - 16:40

Το εντός έδρας ματς με τη Στόουκ ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον Μοχάμεντ Σαλάχ να σκοράρει το γκολ που χρειάζεται για να πιάσει τα 32 στην Premier League και να σπάσει το ιστορικό ρεκόρ των Άλαν Σίρερ, Κριστιάνο Ρονάλντο και Λουίς Σουάρες. Τελικά αυτό δεν έγινε, με τη Λίβερπουλ να μένει στο 0-0, έχοντας εμφανώς το μυαλό της στη ρεβάνς με τη Ρόμα την ερχόμενη εβδομάδα. Όσον αφορά τη Στόουκ η ισοπαλία την κρατάει στη δύσκολη θέση που βρίσκεται και όλα δείχνουν ότι μάλλον δεν θα προλάβει το... τρένο της παραμονής.

Το ματς στο Άνφιλντ ξεκίνησε με μία απίστευτη ευκαιρία του Μοχάμεντ Σαλάχ στο έκτο λεπτό! Ο Αιγύπτιος άσος, παρότι ασταμάτητος τη φετινή σεζόν, δεν τελείωσε σωστά τη φάση σε τετ-α-τετ, σπαταλώντας μια τρομερή ευκαιρία να βάλει τη Λίβερπουλ μπροστά στο σκορ και ο ίδιος να «σπάσει» το ρεκόρ που ψάχνει. Οι «Κόκκινοι» έχασαν νέα σπουδαία ευκαιρία με τον Αλεξάντερ-Άρνολντ στο 21', ενώ λίγο πριν το ημίχρονο (41') ο Ίνγκς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ, με τη φάση πάντως να είναι οριακή.

Η Λίβερπουλ, εμφανώς με το μυαλό στη ρεβάνς της Ρώμης, δεν μπόρεσε να απειλήσει πραγματικά την εστία της Στόουκ στο δεύτερο μέρος, με τους οπαδούς των «Κόκκινων» να βγάζουν μια μικρή δυσαρέσκεια για την απόδοση των παικτών του Γιούργκεν Κλοπ. Παρά την κατοχή που άγγιζε τα επίπεδα του 77% στο δεύτερο ημίχρονο, η Λίβερπουλ δεν δημιουργούσε κλασικές ευκαιρίες μπροστά στο τέρμα του Μπάτλαντ. Η Στόουκ δεν άφηνε χώρους, κλείνοντας σωστά όλους τους διαδρόμους στη φορμαρισμένη επιθετική γραμμή της Λίβερπουλ.

Στα τελευταία λεπτά οι «Κόκκινοι» φώναξαν απολύτως δικαιολογημένα για πέναλτι που δεν τους δόθηκε σε χέρι του Πίτερς. Μάλιστα, στο 88' ο Σόουκρος λίγο έλειψε να... παγώσει το Άνφιλντ, αλλά η κοντινή προβολή του δεν βρήκε στόχο, με το 0-0 να παραμένει ως το τέλος.

H Premier League παίζει αποκλειστικά στα κανάλια Cytavision sports.