Με πεντάρα έκανε το πέντε στα πέντε και παρέμεινε μόνη στην κορυφή (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 7/10/2018 - 18:57

Η ΑΕΛ επικράτησε με ευκολία της Αλκής εντός έδρας με 5-1 κάνοντας το 5 στα 5 μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

Οι "γαλαζοκίτρινοι" ήταν εκπληκτικοί στο πρώτο μέρος αφού πέτυχαν τέσσερα γκολ. Τα γκολ για την ομάδα του Κέρκεζ πέτυχαν οι Τεξέιρα, Χουράδο, Αβραάμ και δυο ο Άλεξ Ντα Σίλβα, ενώ το γκολ της "τιμής" για την Αλκή πέτυχε ο Φλόρες.

Η ομάδα της Ορόκλινης ήταν ειδικά στο πρώτο ημίχρονο τραγική και δικαίως ηττήθηκε με εύκολία.

Α΄ ημίχρονο:

Ήδη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η ΑΕΛ επέβαλε τον ρυθμό της και στόχευσε στο να «καθαρίσει» από νωρίς τον αγώνα.

Μόλις στο 4΄ ο Τόρες έκανε το παράλληλο γύρισμα όμως ο Χουράδο δεν πρόλαβε, ενώ ο Αβραάμ έκανε το πλασέ με την μπάλα να πάει έξω.

Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΛ θα απειλήσει εκ νέου με τον Καστανιάγα όμως ο Πάρντο θα διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 6΄ η Αλκή θα επισκεφτεί για πρώτη φορά τα καρέ της ΑΕΛ, το σουτ όμως του Μπελαμεϊρί θα πάει λίγο έξω.

Στο 14΄ η ΑΕΛ θα απειλήσει και πάλι με τον Τόρες να κάνει το γύρισμα και τον Χουράδο με τακουνάκι να μην μπορεί να βρει την μπάλα.

Δυο λεπτά αργότερα (16΄) οι «γαλαζοκίτρινοι» θα καταφέρουν να ανοίξουν το σκορ. Μετά από σέντρα του Γουίλερ στο δεύτερο δοκάρι ο εορτάζοντας Τεξέιρα από κοντά θα κάνει το πλασέ και θα δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 25΄ η ΑΕΛ θα κάνει τα γκολ της δυο μετά από πανέμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άλεξ Ντα Σίλβα. Η Αλκή δείχνει πως δεν μπορεί να αντισταθεί στις «ορέξεις» των γηπεδούχων.

Στο 38΄ οι γηπεδούχοι θα πετύχουν και τρίτο γκολ αυτή την φορά με τον Χουράδο. Ο Τεξέιρα θα κάνει την σέντρα και ο επιθετικός των «γαλαζοκιτρίνων» από κοντά θα κάνει το 3-0.

Η καταιγιστική ΑΕΛ θα πετύχει και τέταρτο γκολ στο 40΄ με ατομική προσπάθεια του Αβραάμ, ο οποίος από τα αριστερά ξέφυγε από το μαρκάρισμα των αμυντικών της Αλκή και με σουτ στην κλειστή γωνία του Πάρντο δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης «γράφοντας» το 4-0 για την ομάδα του.

Στο 44΄ η ΑΕΛ θα πλησιάσει και σε πέμπτο γκολ με τον Χουράδο όμως ο Πάρντο θα σταματήσει με διπλή επέμβαση πάνω στην γραμμή.

Στο 45΄ οι γηπεδούχοι θα έχουν δοκάρι μετά από κεφαλιά του Λαφράνς.

Β΄ ημίχρονο:

Στο 49΄ η Αλκή θα μειώσει στο σκορ με κεφαλιά του Φλόρες μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Πολύ λίγες φάσεις στον αγώνα στο δεύτερο μέρος με τον ρυθμό να πέφτει αρκετά.

Στο 62΄ ο Βασιλείου για την Αλκή θα κάνει το πλασέ όμως ο Πρόσεκ απέκρουσε

Στο 81΄ ο Απόλλωνας θα πετύχει και πέμπτο γκολ με τον Άλεξ, ο  οποίος μετά από λάθος του Πάρντο σε κενή εστία θα πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα.

Οι εντεκάδες των δυο ομάδων:

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Α. Τεϊξέιρα, Ν. Τεϊξέιρα (48'Κυριάκου), Λαφράνς (80'Γερολέμου), Γουίλερ, Καστανάγια, Σίλβα (71'Ντόσα), Άλεξ, Τόρες, Αβραάμ, Χουράδο.

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Σερφά, Γκαντάτσια, Κάρλος (46'Βασιλείου), Μπελαμεϊρί, Χαρής, Σπόλιαριτς, Τραϊσέφσκι (46'Ακόστα), Κυπριανού, Φλόρες, Ηλία (61'Σταύρου).