Με συνοπτικές διαδικασίες "έκλεισε" εισιτήριο για τα ημιτελικά (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 7/3/2018 - 19:10

Ο ΑΠΟΕΛ με δυο γκολ του Ντε Καμάργκο και ένα του Ντελατόρε απλοποίησε τα πράγματα για την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Κύπρου κάνοντας τον επαναληπτικό του ΓΣΠ διαδικαστικού χαρακτήρα.

Α΄ ημίχρονο:

Ο ΑΠΟΕΛ με το «καλημέρα» του αγώνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ντελατόρε στο 9΄. Ο Ντε Καμάργκο βρήκε τον συμπατριώτη του ο οποίος με ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ.

Στο 14΄ η κεφαλιά του Πολιάκοφ θα αποκρούσει ο Βεσελόφσκι ενώ ένα λεπτό αργότερα η Νέα Σαλαμίνα θα έχει δοκάρι με τον Ελουντού.

Στο 24΄ ο ΑΠΟΕΛ θα κάνει τα τέρματα του δυο και θα πάρει ισχυρό προβάδισμα για την νίκη. Ο Αλωνεύτης θα κάνει την παράλληλη μπαλιά και ο Ντε Καμάργκο με πλασέ θα «γράψει» το 2-0.

Νέο δοκάρι για την Νέα Σαλαμίνα στο 33΄ μετά από κεφαλιά του Μακρίεφ μετά από σέντρα του Ελουντού.

Β΄ ημίχρονο:

Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε και στο δεύτερο μέρος με τον ίδιο ρυθμό, αφού στο 53΄ πέτυχε και τρίτο γκολ και πάλι με τον Ντε Καμάργκο, ο οποίος μετά από σέντρα του Αλωνεύτη έκανε την προβολή νικώντας τον Βεσελόφσκι.

Τρία λεπτά αργότερα ο Αλωνεύτης έκανε την μπαλιά, ο Ντελατόρε κατέβασε στον Ντε Καμάργκο που έκανε το πλασέ από πολύ κοντά με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Αλωνεύτης, έκανε τη σέντρα με τον Ντε Καμάργκο να παίρνει την κεφαλιά, η οποία όμως σταμάτησε εκ νέου στο δόκάρι.

Σταδιακά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα, αφού τα γκολ του ΑΠΟΕΛ απλοποίησαν τα πράγματα.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόσκι, Σεργίου, Μιντίκκης, Καρό (63' Τιάγο), Κορέια, Νταμάχου, Παπαδόπουλος, Ελουντού (71' Σιάθας), Πόλιανετς, Νουρ, Μακρίεφ (78' Κυπριανού)

ΑΠΟΕΛ: Γκουτίνιο, Βούρος, Πολιάκοφ (61' Εμπεσίλιο), Ιωάννου, Αντωνίου, Σόουζα (46' Mερκής), Ορ, Αλωνεύτης, Μακρής, Ντελατόρε (66' Σάλαι), Ντε Καμάργκο