Με την γνωστή της συνταγή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Σάββατο, 28/10/2017 - 16:27

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 1-0 την Τότεναμ, έμεινε μόνη δεύτερη στη βαθμολογία της Πρέμιερ Λιγκ και εξακολουθεί να... πιέζει τη Σίτι για τον τίτλο.

ίχε τα νεύρα του πριν από τη σέντρα ο Ζοζέ Μουρίνιο. Δημοσιογράφος τόλμησε να τον ρωτήσει στο pregame πως θα αντιμετωπίσει τους Λονδρέζους, οι οποίοι δεν είχαν τον τραυματία Χάρι Κέιν.

«Ρωτήσατε τον Μαουρίσιο πως θα αντιμετωπίσει τη Γιουνάιτεντ χωρίς τον Πογκμπά, τον Ρόχο, τον Ιμπραΐμοβιτς;» απάντησε έξαλλος ο Πορτογάλος, τον οποίο πολλοί βιάστηκαν να ξεγράψουν από τον Οκτώβρη για τον τίτλο, αλλά ο «Special One» ποτέ δεν πεθαίνει (ακόμα κι αν έχει χάσει από τη Χάντερσφιλντ), δεν τον σκιάζει φοβέρα καμιά!

Ο Μαρσιάλ ήταν η... χρυσή αλλαγή του Πορτογάλου, ο Γάλλος μπήκε στο 70ο λεπτό και δέκα λεπτά μετά έβαλε το γκολ για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Παιχνίδι στο οποίο φάνηκε από τα πρώτα λεπτά ότι οι άμυνες θα είχαν τον πρώτο ρόλο έγινε στο «Ολντ Τράφορντ». Η πρωτοβουλία των κινήσεων ήταν για τη Γιουνάιτεντ στο πρώτο ημίχρονο, η Τότεναμ άρχισε να κάνει προσπάθεια για να ισορροπήσει μετά το πρώτο τέταρτο και μετά το 20ο λεπτό ανέκτησε την κατοχή της μπάλας.

Οι παίκτες του Μουρίνιο έπαιζαν γρήγορα, αλλά έβρισκαν… τοίχο στην άμυνα της Τότεναμ. Από την άλλη οι ποδοσφαιριστές του Ποτσετίνο δεν κατάφεραν, επίσης, να γίνουν απειλητικοί και η μοναδική… υποψία φάσης που καταγράφηκε στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 41ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντάιερ έκανε ένα σουτ χωρίς ισορροπία, αλλά ο Ντε Χέα μπλόκαρε.

Πέραν τούτου, ουδέν στα πρώτα 45 λεπτά!

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κόκκινοι διάβολοι» έδειξαν αρχικά διάθεση να παίξουν λίγο πιο επιθετικά και θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ στο 54ο λεπτό όταν ο Γιορίς έκανε λάθος σε σουτ του Ερέρα και τελικά ο Ντέιβις πρόλαβε να διώξει πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Το σουτ του Βαλένσια στο 65ο λεπτό ήταν καλό, αλλά δυνατό και κατέληξε άουτ, ο Γιορίς έβγαλε δύσκολα το σουτ του Λουκάκου στο 73’ και στο 77ο λεπτό είχαμε την καλύτερη ευκαιρία της Τότεναμ στο παιχνίδι όταν ο Έρικσεν έβγαλε ωραία μπαλιά στον Άλι, στην καρδιά της άμυνας της Γιουνάιτεντ, αλλά η προβολή του ήταν κακή και η μπάλα πέρασε εκατοστά έξω από την εστία του Ντε Χέα.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις καλές ευκαιρίες μόλις ένα λεπτό μετά όταν η κεφαλιά του Λουκάκου βρήκε στο δοκάρι.

Το γκολ για τη Γιουνάιτεντ ήρθε στο 81ο λεπτό και ήταν… εντυπωσιακό! Ο Ντε Χέα έκανε το ελεύθερο, ο Λουκάκου την κεφαλιά, ο Μαρσιάλ το πλασέ με το αριστερό και 1-0! Δέκα γκολ έχουν βάλει οι «κόκκινοι διάβολοι» στο τελευταίο δεκάλεπτο των αγώνων τους φέτος στην Πρέμιερ Λιγκ!

Η Γιουνάιτεντ μείωσε από την πρωτοπόρο Σίτι, η οποία παίζει σε λίγη ώρα, και άφησε πίσω της τρεις βαθμούς την Τότεναμ...

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μάντσεστερ Γιουνάτειντ (Ζοζέ Μουρίνιο): Nτε Χέα, Μπαϊγί, Τζόουνς, Σμόλινγκ, Βαλένσια, Ερέρα, Μάτιτς, Γιανγκ (90' Νταρμιάν), Μκιταριάν (65΄Λίνγκαρντ), Ράσφορντ (70’ Μαρσιάλ), Λουκάκου.

Τότεναμ (Μαουρίσιο Ποτσετίνο): Γιορίς, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόγκεν, Ντέιβις, Ντάιερ, Γουίνκς, Σισοκό (62’ Ντεμπελέ), Έρικσεν, Άλι, Σον (62’ Γιορέντε).

Εδώ μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα και τις τηλεοπτικές μεταδόσεις της αγωνιστικής